alantoina w postaci białego proszku

Alantoina to popularna substancja chemiczna, która ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i w farmacji. Na pewno nieraz miałeś z nią do czynienia, chociażby w dzieciństwie w kosmetykach na poparzenia słoneczne, bo jedną z jej kluczowych właściwości jest właśnie łagodzenie skutków nadmiernej ekspozycji na słońce. Jakie jeszcze inne cechy posiada ten składnik? W jakich kosmetykach go znajdziemy? Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.


Spis treści:

  1. Alantoina – co to jest? Jak się ją pozyskuje?
    1.1. Alantoina – rozpuszczalność
  2. Alantoina – właściwości kosmetyczne
  3. Alantoina w kosmetykach – zastosowanie
  4. Bezpieczeństwo stosowania
    4.1. Alantoina w ciąży

Polecane produkty:

 

Alantoina – co to jest? Jak się ją pozyskuje?

wzór chemiczny alantoiny

Alantoina to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną mocznika, a powstaje z kwasu moczowego u niektórych roślin, który ceniony jest za swoje silne właściwości antyoksydacyjne. W kosmetyce i farmacji wykorzystywana jest w formie białego, bezzapachowego proszku. Jest całkowicie bezpieczna i biozgodna ze skórą. W składzie kosmetyków INCI alantoina pojawia się pod nazwą Allantoin. Jej identyfikacja chemiczna to 5-ureidohydantoina.

Pozyskiwanie alantoiny może zachodzić w różny sposób. Niegdyś pozyskiwało się ją w sposób naturalny, z takich roślin jak: klon, żywokost, wężymord czarny korzeń. Współcześnie wytwarzana jest syntetycznie, choć może mieć również pochodzenie zwierzęce. Konkretne informacje na temat pochodzenia danego surowca wykorzystanego w formule produktu należy poszukiwać o producenta.

To ceniona substancja chemiczna, która oferuje wiele korzyści dla skóry. Znana jest przede wszystkim ze swoich zdolności regenerowania uszkodzonego naskórka i łagodzenia podrażnień skóry dotkniętej różnymi problemami dermatologicznymi. Nawilża, goi i chroni skórę. O tym, jakie jeszcze inne właściwości posiada, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Alantoina – rozpuszczalność

Alantoina rozpuszcza się w wodzie do 0,5% w temperaturze pokojowej, a rozpuszczalność do 2% można osiągnąć w przypadku podgrzania jej do ponad 50° C.


Jak pielęgnować podrażnioną skórę? Przeczytaj artykuł: “Skóra reaktywna


Alantoina – właściwości kosmetyczne

alantoina

W kosmetyce alantoina odpowiada ze utrzymanie prawidłowego poziomu wilgoci w produkcie, dlatego należy do humektantów. Humektanty to składniki higroskopijne, czyli takie, które pochłaniają wilgoć. Działa keratolitycznie, czyli rozpuszcza i złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, dzięki czemu przyspiesza jego odnowę i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie. Jest substancją niekomedogenną, ponieważ nie zatyka porów. Zmniejsza widoczność blizn. Korzystnie wpływa na skórę głowy, złuszczając martwe komórki naskórka i przyczyniając się do dogłębnego oczyszczenia skalpu.

Stymuluje do powstawania nowych tkanek, dzięki czemu pośrednio przyczynia się do szybszego gojenia się niewielkich ran. Niweluje podrażnienia, łagodzi dyskomfort po oparzeniach słonecznych. Z racji tego, że jest pochodną mocznika, często stosuje się ją w produktach do pielęgnacji skóry suchej, zrogowaciałej i podrażnionej.

Doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji skóry atopowej, z tendencją do alergii, reaktywnej. Zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi świąd i pieczenie, działa przeciwzapalnie. Jest na tyle bezpieczna i niealergizująca, że bardzo często znajdziemy ja w recepturach kosmetyków dla dzieci.

Alantoina nawilża suchą skórę, dlatego chętnie sięgamy po kremy z alantoiną w zimie, ponieważ łagodzi napięcie skóry i swędzenie zarówno podczas mrozów, jak i w ciepłych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Działanie kosmetyczne alantoiny jest wszechstronne, dzięki czemu tak chętnie korzysta się z jej zalet pielęgnacyjnych w formułach różnych kosmetyków i maści.

właściwości alantoiny

Alantoina w kosmetykach – zastosowanie

Patrząc na cenne właściwości pielęgnacyjne alantoiny można się domyślać, że zajmuje ona ważne miejsce w składzie różnorodnych kosmetyków. Z jej możliwości przeciwzapalnych korzysta się w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Z uwagi na wysoki potencjał łagodzący i wyciszający zaczerwienienia i podrażnienia stosuje się ją w preparatach po opalaniu i w kosmetykach dla dzieci i niemowląt, szczególnie przeznaczonych do zaleczenia odparzeń i wysypek.

Co ciekawe alantoina w kosmetykach może być stosowana niemal w każdej formulacji, dlatego chętnie wykorzystywana jest w kosmetykach do pielęgnacji włosów, twarzy, czy ciała. Bardzo często występuje w recepturze produktu w towarzystwie pantenolu i witaminy E.

Jeżeli borykasz się z łupieżem lub masz podrażnioną skórę głowy, poszukuj szamponów lub wcierek do włosów, które zawierają ten składnik. Dzięki niemu Twoja skóra zyska ukojenie, złagodzenie objawów łupieżu i nadmiernego łuszczenia się głowy.

Kremy z alantoiną – dla kogo?

maść z alantoiną w pielęgnacji skóry

Kremy z alantoiną sprawdzą się w pielęgnacji wielu rodzajów skóry, z uwagi na wszechstronne działanie omawianej substancji aktywnej. Osoby, które borykają się z rozległymi zaczerwienieniami skóry, mające cerę naczynkową i podrażnioną, uzyskają pomoc w odzyskaniu komfortu, stosując kremy z alantoiną. Warto w takiej sytuacji sięgać po kremy o hipoalergicznej recepturze, które zapewnią głęboką regenerację naskórka, ukojenie i odbudowę warstwy hydrolipidowej.

Skóra tłusta i mieszana również skorzysta z właściwości alantoiny, która w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi zapewnia odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry. W pielęgnacji takiej cery dobrze sprawdzą się kremy o lekkiej konsystencji, które dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu.

  • Sprawdź działanie AA Vegan #Matt lekki krem nawilżająco-matujący 40ml, którego formuła została wzbogacona o wyciąg z lukrecji zawierający izoflawonoidy i antyoksydanty, które rozjaśniają widoczne zaczerwienienia i wygładzają skórę. Witamina E obecna w składzie odpowiada za nawilżenie skóry i ochronę przed przesuszeniem. Matt Pro Complex absorbuje nadmiar sebum, redukując błyszczenie skóry. Alantoina i prowitamina B5 regenerują płaszcz ochronny skóry, nawilżają i poprawiają elastyczność naskórka.

Krem z alantoiną będzie ratunkiem dla skóry trądzikowej, ponieważ działa kojąco i łagodząco na podrażnienia, a często pielęgnacja takiej skóry wymaga stosowania różnego rodzaju składników o wyższym potencjale drażniącym takich jak, np. kwas salicylowy, kwas mlekowy, czy retinol, dlatego kremy z alantoiną będą doskonałym wsparciem w takiej rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ zadbają o wygładzenie naskórka i zminimalizowanie efektów łuszczenia się skóry. Często znajdziemy ją również w kremach, tonikach i emulsjach do skóry wrażliwej. Balsam z alantoiną i pantenolem z kolei to dobry wybór w pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej.

Kosmetyki, które bazują na tym składniku aktywnym, znajdą zastosowanie przy leczeniu drobnych skaleczeń czy oparzeń, dlatego bardzo często tę substancję zawierają kremy do opalania i preparaty po opalaniu. Z uwagi na swoje właściwości pochłaniające pot alantoinę wykorzystuje w dezodorantach i pudrach do twarzy.

  • Sprawdź Vaco Krem dla dzieci łagodzący skutki ukąszeń 75ml, który posiada właściwości regenerujące skórę i ułatwiające gojenie się uszkodzonego naskórka właśnie dzięki obecności alantoiny. Dodatkowo krem działa nawilżająco i wygładzające. Mentol w formule odpowiada za znieczulenie i ochłodzenie miejsca po ukąszeniu owadów. Poza tym zmniejsza uczucie swędzenia i pieczenia.

Maść z alantoiną na odparzenia wykazuje działanie przeciwzapalne. Dodatkowo stymuluje nową tkankę do wzrostu, co zdecydowanie przyspiesza gojenie się ran i odparzeń. Poprawia poziom nawilżenia skóry. Może być stosowana zarówno w pielęgnacji dorosłych, jak i dzieci i niemowląt. Doskonale sprawdzi się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego czy nadmiernego rogowacenia się skóry dłoni i stóp. Chroni warstwę hydrolipidową i zwiększa elastyczność skóry.

Czy Alantan maść dla dzieci można stosować na twarz? Owszem jest to możliwe, a nawet wskazane, jeżeli istnieje taka potrzeba. Można tę maść stosować również na błony śluzowe przy zapaleniu błony śluzowej nosa.

Alantoinę znajdziemy w składzie takich kosmetyków, jak:


Mocznik w kosmetyce – dowiedz się, jak działa


Bezpieczeństwo stosowania

krem z alantoiną w pielęgnacji skóry dziecka

Alantoina to bardzo bezpieczny składnik do stosowania na skórę. Nie ma żadnych zagrożeń podczas jego stosowania wynikających z jego właściwości. Nie podlega żadnym ograniczeniom stosowania. Cosmetic Ingredient Review: Panel ekspertów CIR stwierdził, zebrawszy wszelkie dostępne informacje naukowe na temat alantoiny i związków pochodnych zawierających tę substancję, że można je bezpiecznie wykorzystywać jako składniki kosmetyczne.

To surowiec, który nie wywołuje alergii i nie jest fototoksyczny. Nie wykazuje działania mutagennego, a wręcz odwrotnie – podczas badania na bakteriach stwierdzono, że może zmniejszyć mutagenne działanie innych substancji.

Bardzo rzadko mogą się pojawić skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry. Nie zaleca się stosowania maści z alantoiną na ropne zmiany skórne i sączące się rany.

Alantoina w ciąży

Ciąża to czas, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle zwracamy uwagę na to, co jemy, a także na składy kosmetyków, których używamy, aby przypadkiem nie zaszkodzić dziecku. W odniesieniu do omawianej substancji chemicznej możesz być spokojna, ponieważ jest całkowicie bezpieczna zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych karmiących piersią.

Nasza dzisiejsza bohaterka to substancja, z którą większość z nas miała do czynienia, bo jest bardzo popularna i stosowana w wielu różnych kosmetykach z różnorodnych kategorii. To multifunkcyjny składnik, który wspiera skórę na wielu poziomach pielęgnacji.

Polecane produkty:

Żródła:

Allantoin w: kosmopedia.org, dostępny w: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/allantoin/, dostęp 26.01.2023

Alantoina w: wikipedia.org, dostępny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alantoina, dostęp 26.01.2023