Już od wielu lat depilacja w domu jest jednym z podstawowych, a nawet obowiązkowych, zabiegów pielęgnacyjnych, jakim poddają się kobiety. Rosnąca popularność tego zabiegu wynikała początkowo ze względów higienicznych, ponieważ brak owłosienia na skórze zdecydowanie ułatwia radzenie sobie z potem. Jednakże tak naprawdę największy wpływ na popularyzację depilacji miała moda. Przyjęło się, że elegancka i zadbana kobieta powinna eksponować idealnie gładkie pachy i nogi, a także oczywiście okolice bikini, na co istotny wpływ miała niewątpliwie moda na bikini. Sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia jest bardzo wiele, więc każdy bez trudu znajdzie metodę, która najlepiej spełni jego oczekiwania. Na co zwrócić uwagę i jakie z jakich kosmetyków korzystać? O tym już teraz!
Depilacja w domu – czym jest?
To zabieg polegający na usunięciu włosków ze skóry. W zależności od rodzaju kosmetyku do depilacji oraz lokalizacji, depilacja umożliwia uzyskanie efektu gładkiej skóry nawet do 4 tygodni. Depilacja w domu jest prosta, choć należy pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednią metodę depilacji i zawsze stosować produkt nawilżający i łagodzący po zabiegu. Na co zatem się zdecydować? Jakie są podstawowe wady i zalety poszczególnych metod depilacji w domu?
Depilacja nóg
Skuteczna depilacja nóg to gładka skóra na wiele tygodni. To cel, na którym szczególnie zależy nam latem, kiedy chętniej eksponujemy skórę. Aby depilacja przebiegała bezproblemowo, warto wybierać odpowiedni produkt. Jednym z najczęstszych wyborów jest depilacja woskiem w postaci gotowych plastrów. dostępnych jest wiele wersji do różnego rodzaju skóry, np. plastry z aloesem do skóry wrażliwej, aromatyczne plastry z zieloną herbatą lub pielęgnujące plastry z Macha. Większość z nich umożliwia usunięcie włosków o długości 2 mm, zanim staną się mocno widoczne.
Depilacja twarzy w domu
Zdarza się, że niechciane owłosienie pojawia się również na skórze twarzy. Nie powinno się tu jednak stosować plastrów przeznaczonych do depilacji ciała, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry. Lepszą opcją są delikatniejsze plastry do depilacji twarzy o odpowiednio wyprofilowanym kształcie. Mają w składzie wiele składników nawilżających i łagodzących podrażnienia, które na delikatnej skórze pojawiają się dosyć często. Szczególną uwagę należy zwrócić na depilację cery wrażliwej i problematycznej. Czasem może się zdarzyć, że trzeba całkowicie zrezygnować z depilacji skóry twarzy – przynajmniej na jakiś czas.
Podrażnienia twarzy? Sprawdź czym jest maskne i jak sobie poradzić z tym dokuczliwym problemem!
Depilacja miejsc intymnych w domu
Okolice bikini są wrażliwym miejscem i w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są delikatne kremy do depilacji. Ich stosowanie nie powoduje podrażnień, a zawarte w składzie olejki i ekstrakty roślinne działają kojąco już na etapie pielęgnacji. Produkty tego typu można stosować znacznie częściej niż plastry, ponieważ usuwają dużo krótsze włoski. Uczucie gładkości utrzymuje się przeważnie do 7 dni.
Depilacja dla niecierpliwych – maszynka do golenia
Golenie przy pomocy jednorazowych maszynek to niezwykle popularna metoda, którą każda kobieta z łatwością może wykorzystać podczas szybkiego porannego prysznica przed wyjściem do pracy. Na zwilżoną skórę należy nałożyć warstwę kremu lub pianki do golenia, które zmiękczą włosy i zapewnią maszynce poślizg, minimalizując ryzyko otarć i podrażnień.
W drogeriach dostępne są maszynki zaprojektowane specjalnie dla kobiet, które dzięki ruchomej rączce dopasowują się do ciała, a miękkie paseczki nasączone wyciągiem z aloesu łagodzą i chłodzą skórę. Podstawową zaletą tej metody jest to, że pozwala na błyskawiczne usunięcie włosków i jest całkowicie bezbolesna. Natomiast główną wadą jest krótkotrwały efekt, który utrzymuje się maksymalnie przez 2 dni. Zdarza się również, że wraz z upływem czasu włoski odrastają grubsze i twardsze, co może sprawić, że trzeba będzie poszukać innej metody.
Warto pamiętać, że bakterie bardzo łatwo się przenoszą, więc nie pożyczajmy naszej maszynki nikomu, ani… od nikogo. Jeśli chcemy uniknąć podrażnień powinnyśmy golić się w kierunku wzrostu włosów, a po goleniu pach przez około dobę nie powinnyśmy używać dezodorantu, który należy zastąpić delikatnym talkiem lub kojącym kremem z alantoiną.
Sprawdź, jak skutecznie zadbać o odporność i mikrobiom skóry!
Depilacja woskiem – metoda dla odpornych na ból
Ten rodzaj depilacji jest dość bolesny i wymaga wprawy, ale włoski po zabiegu odrastają dopiero po kilku tygodniach. Depilacji woskiem nie należy stosować w czasie miesiączki, gdy skóra jest wrażliwsza i zabieg może być bardziej bolesny niż zwykle. Do wyboru mamy dwa rodzaje wosku: na ciepło i na zimno. Wosk na ciepło należy podgrzać – w mikrofalówce lub na kuchence – i nałożyć specjalną szpatułką. W warunkach domowych lepiej jednak zastosować wosk na zimno, czyli gotowe plastry z woskiem, co pozwoli nam uniknąć poparzeń.
Skóra przed zabiegiem powinna zostać oczyszczona i wysuszona tak, by preparat dobrze do niej przylegał. Plaster rozgrzewamy pocierając go między dłońmi i przyklejamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, wygładzamy i dokładnie dociskamy do skóry, a następnie energicznie zrywamy w stronę przeciwną, czyli „pod włos”. Jednego plastra możemy użyć kilkakrotnie, oczywiście w ramach jednego zabiegu depilacji. Ewentualną pozostałość wosku usuwamy przecierając skórę delikatną oliwką dołączoną do zestawu. Wosk usuwa włosy wraz z większością cebulek, dzięki czemu skóra pozostaje gładka nawet przez 3-4 tygodnie.
Regularne stosowanie tej metody sprawia, że z czasem włoski odrastają coraz słabsze i rzadsze. Woskowanie odradza się kobietom, które mają cerę naczynkową lub ze skłonnością do żylaków. Jeżeli zdecydujesz się na ten typ depilacji, zastosuj dodatkowe kosmetyki nawilżające lub naturalne oleje: olej z nasion bawełny, masło Shea lub olej z awokado.
Depilacja dla skóry wrażliwej – kremy i pianki
Krem do depilacji nakładamy na suchą i czystą skórę, a po odczekaniu czasu określonego przez producenta na opakowaniu ściągamy go wraz z włoskami przy pomocy szpatułki. Resztki preparatu spłukujemy letnią wodą, a w skórę wcieramy łagodzący krem lub żel po depilacji. Jest to metoda idealna dla kobiet wrażliwych na ból oraz mających skórę naczynkową. Kremy zawierają substancje, które rozpuszczają włosy nawet poniżej linii rogowej naskórka, dzięki czemu włosy odrastają dopiero po 5-7 dniach. Kremy do depilacji mogą podrażniać skórę, zwłaszcza u kobiet z jasną karnacją, dlatego przed pierwszym użyciem trzeba wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.
Jeśli interesuje Cię tematyka związana z depilacją to sprawdź również artykuł co zrobić gdy zauważysz zapalenie mieszków włosowych!
Depilator elektryczny – inwestycja długoterminowa
Zakup depilatora wiąże się z dość dużym, ale jednorazowym, wydatkiem, który zwróci się już po kilku zabiegach. Jest wiele modeli depilatorów elektrycznych, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań. Głowica depilatora wychwytuje włoski i wyrywa je wraz z cebulką. Zabieg możemy wykonywać zarówno przed, jak i po kąpieli, dostępne są także depilatory umożliwiające depilację pod wodą. Główną zaletą tej metody jest to, że włoski odrastają dopiero po około 2-4 tygodniach. Niestety zabieg bywa dość bolesny, a depilator czasami zamiast wyrwać włos po prostu łamie jego łodygę, co może skutkować wrastaniem. Na wydepilowanych partiach ciała należy regularnie stosować peeling i łagodzące balsamy zapobiegające wrastaniu włosów.
Długi czas korzystałam z depilatora ponieważ chciałam mieć faktycznie na dłużej gładką skórę. Z czasem okazało się jednak, że to też mi nie wystarcza postanowiłam wybrać się na depilację laserową. Pomimo moich wcześniejszych obaw okazało się, że depilacja laserowa jest bezbolesna!:)
Ja nie jestem fanką depilatora ponieważ zabieg był wielokrotnie dla mnie bardzo bolesny. Z pewnością polecam depilację laserową, bo jak zrobiłam serię na bikini to naprawdę byłam zachwycona! Bardzo dobrze sprawił się u mnie laser light sheer duet.