DMSO na zmarszczki jest stosunkowo nową metodą walki z oznakami starzenia się skóry, która zyskuje coraz większą popularność w branży kosmetycznej. Dowiedz się, czym jest ta substancja, jakie ma właściwości, jak działa i czy faktycznie pozwoli Ci zachować młody wygląd skóry na dłużej.
Spis treści:
- DMSO na zmarszczki. Czym jest dimetylosulfotlenek?
1.1. Właściwości DMSO na zmarszczki - DMSO na zmarszczki: jak stosować?
Zdrowo i młodo wyglądająca skóra jest marzeniem każdej kobiety. Nie dziwi więc, że poszukują metod, substancji i rozwiązań, które opóźnią procesy starzenia się tkanek skóry oraz pozwolą cieszyć się młodzieńczym wyglądem jak najdłużej. W tym też kontekście, w ostatnich latach, zrobiło się bardzo głośno o DMSO – substancji o wielopłaszczyznowym i wielokierunkowym działaniu, pozwalającej zniwelować wiele dolegliwości, również skórnych.
DMSO na zmarszczki. Czym jest dimetylosulfotlenek?
Czy DMSO na zmarszczki to faktycznie skuteczna metoda pielęgnacyjna? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przyjrzeć się samej substancji i jej zastosowaniom w przemyśle kosmetycznym, bowiem działanie przeciwzmarszczkowe, nie jest jej jedyną zaletą.
DMSO, a więc dimetylosulfotlenek czy też sulfotlenek dimetylu, jest substancją pozyskiwaną z miazgi drzewnej. Ten naturalny związek siarki ma postać bezbarwnego, higroskopijnego płynu, a został odkryty zupełnym przypadkiem – podczas procesu wytwarzania papieru.
Początkowo dimetylosulfotlenek wykorzystywany był jako rozpuszczalnik. Z czasem znalazł natomiast zastosowanie w medycynie, głównie dlatego, że okazało się, że płyn z łatwością przenika przez skórę i może wspomagać wchłanianie niektórych leków. DMSO może wspomagać m.in. leczenie miażdżycy, artrozy, dny moczanowej, zapalenia pęcherza moczowego. Wiele osób wskazuje, że może być również wykorzystywany w leczeniu nowotworów, czy zaburzeń psychicznych, jednak twierdzenie to nie ma potwierdzenia w badaniach.
Wykorzystywany jest jako miejscowy preparat przeciwbólowy, środek na trudno gojące się rany, reumatyzm, obrzęki, opuchlizny, poparzenia czy stany zapalne. Jego obecność w lekach, suplementach diety, ale również kosmetykach sprawia, że składniki aktywne z łatwością przenikają przez skórę.
Z czasem jego wyjątkowe właściwości, dostrzegł również przemysł kosmetyczny i wykorzystał tę substancję z korzyścią dla skóry oraz włosów. Dimetylosulfotlenek wykorzystywany jest w leczeniu wielu skórnych problemów, m.in. trądziku, łuszczycy, egzemy czy AZS. DMSO na zmarszczki jest tylko jednym z wielu zastosowań związku siarki. To również sposób na przebarwienia na twarzy, a także nierówny koloryt cery.
Przeczytaj również: DMSO na włosy (sposób na nadmierne wypadanie kosmyków)
Właściwości DMSO na zmarszczki
DMSO na zmarszczki jest metodą, która zyskuje coraz większą popularność, jednak – należy podkreślić – że nie zostało to jeszcze dogłębnie przebadane, dlatego zanim włączymy tę substancję do swojej pielęgnacji, warto skonsultować się z kosmetologiem lub lekarzem-specjalistą.
Dimetylosulfotlenek jest natomiast uznawany za skuteczną broń w walce ze zmarszczkami z uwagi na to, że wykazuje działanie antyoksydacyjne, a więc chroni komórki skóry przed przedwczesnym starzeniem się. Przypisuje mu się również właściwości uelastyczniające, ujędrniające i napinające.
DMSO na zmarszczki najbardziej cenione jest za to, że substancja ta z łatwością przenika przez skórę oraz jej barierę ochronną. Wspomaga produkcję kolagenu, ale pozwala również utrzymać połączenia między komórkami skóry.
Polecamy artykuł: Antyoksydanty w kosmetykach: jak działają?
Intensywność działania substancji uzależniona jest m. in. od stężenia, jednak ogólnie rzecz ujmując, DMSO działa przeciwbólowo, bakteriostatycznie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, przyspiesza też proces gojenia ran, a przy tym niweluje wiele uciążliwych dolegliwości skórnych.
DMSO na zmarszczki: jak stosować?
DMSO na zmarszczki musi być przede wszystkim stosowane w sposób ostrożny. Substancja ta jest dostępna pod postacią płynów, żeli oraz maści, a także zasila składy wielu kosmetyków drogeryjnych.
Przeczytaj koniecznie: Jak zlikwidować zmarszczki na szyi?
Preparat występuje w wielu stężeniach (nawet 90%), jednak planując aplikację DMSO na skórę, należy zacząć od niższych stężeń (lub też go rozcieńczyć) i nakładać go w niewielkich ilościach. Warto przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni skóry, sprawdzając, czy substancja nie wywoła jakichkolwiek podrażnień.
Dimetylosulfotlenek jest substancją silne działającą, dlatego też jej większe dawki mogą wywołać działania niepożądane. Zaliczają się do nich, oprócz podrażnień skóry czy reakcji alergicznej, m.in. zawroty głowy, biegunka, wymioty, niestrawność, brak apetytu.
DMSO nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie jest również polecany osobom z niektórymi zaburzeniami krzepliwości krwi, chorującym na cukrzycę, osobom z chorobami wątroby czy nerek.
W stosowaniu DMSO na zmarszczki należy więc zachować umiar, nakładając niewielkie ilości na skórę i maksymalnie 3-4 razy dziennie. Jeśli natomiast zauważysz niepokojące objawy, zaprzestań stosowania substancji. Po aplikacji dimetylosulfotlenku należy dokładnie umyć ręce. Pamiętajmy też, że substancja ta wydziela także silny zapach czosnku.
Warto natomiast podkreślić, że zdaniem wielu naukowców DMSO nie został jeszcze dokładnie przebadany, dlatego chcąc wprowadzić go do swojej pielęgnacji, należy zachować ostrożność. Właściwości tejże substancji, podobnie jak działania niepożądane, są w zasadzie dopiero odkrywane, dlatego DMSO należy potraktować jako nowinkę kosmetyczną, a nie środek na wszystkie dolegliwości skórne.