Glinka kaolinowa

Glinka kaolinowa, nazywana również kaolinem, glinką porcelanową, czy glinką białą Kaolinite, jest cennym surowcem kosmetycznym, na szeroką skalę wykorzystywanym przez branżę beauty. Uznawana jest za najbardziej delikatną i uniwersalną ze wszystkich glinek, a jej wszechstronne właściwości, pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o skórę.


Spis treści:

  1. Glinka kaolinowa – czym jest?
  2. Glinka kaolinowa: zastosowanie i właściwości
  3. Glinka kaolin – jak ją stosować?

Glinki kosmetyczne uwielbiane są za wielopłaszczyznowość działania. Odpowiadają na różnorodne potrzeby oraz problemy skórne, a ich potencjał wykorzystywany jest od tysięcy lat. Te naturalne skarby to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów, które sprawiają, że cera wygląda pięknie i zdrowo.

Glinka kaolinowa – czym jest?

Glinka kaolinowa jest związkiem mineralnym, który pozyskiwany jest ze skał osadowych, które występują przede wszystkim w Chinach oraz Ameryce, jednak można je odnaleźć również w Polsce. Przybiera postać białego proszku, który nie ma zdolności rozpuszczania się w wodzie. Niegdyś wykorzystywana głównie w produkcji porcelany, dziś uwielbiana przez branżę beauty.

Surowiec ma wiele nazw: kaolin, glinka biała, glinka porcelanowa, jednak najpopularniejszą pozostaje glinka kaolinowa. Wielu specjalistów wskazuje, że nazwa skały została zainspirowana chińską górą Kao-Ling, w którym glinkę kaolinowa wydobyto po raz pierwszy.

Glinka zawiera mnóstwo cennych składników, m. in. magnez, krzem, glin, kwarc, kaolinit, mikę czy sole mineralne, dlatego aplikując ją na skórę, dostarczamy jej cennych mikro i makro elementów oraz witamin.

Substancja uznawana jest za całkowicie bezpieczną, a na tle innych glinek kosmetycznych, zdaje się być najbardziej delikatną i uniwersalną, ma optymalne dla skóry pH. Co ważne, kaolin nie wywołuje podrażnień oraz alergii skórnych. Minerał jest też bezpieczny w stosowaniu dla kobiet ciężarnych oraz karmiących.

Biała glinka

Wśród glinek kosmetycznych dużą popularnością cieszą się glinki żółta, zielona i czerwona, ale biała ceniona jest za swoje łagodne, ale skuteczne działanie.


Przeczytaj również: Jak glinka do jakiej cery? 5 cennych błotek do twarzy


Glinka kaolinowa: zastosowanie i właściwości

Glinka kaolinowa, w przypadku branży beauty, pełni wiele funkcji. Wykorzystywana jest często jako substancja wypełniająca, która przeciwdziałać ma zbrylaniu się masy kosmetycznej. Za sprawą swoich właściwości oczyszczających, ściągających i matujących, pozytywnie oddziałuje na skórę, ale pozytywne efekty przynosi również w przypadku włosów: odbija je u nasady, a także dodaje objętości.

Najważniejsze właściwości glinki kaolinowej:

  • oczyszcza i detoksykuje,
  • ogranicza nadmierne wydzielanie sebum,
  • matuje skórę,
  • działa ściągająco i zwęża pory,
  • ujednolica koloryt cery,
  • rozjaśnia przebarwienia na twarzy,
  • działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i odkażająco,
  • przyspiesza gojenie się ran i niedoskonałości,
  • koi i łagodzi podrażnienia,
  • wycisza stany zapalne i trądzikowe,
  • delikatnie nawilża,
  • wykazuje działanie zabliźniające,
  • dodaje włosom objętości.

Kaolin wykorzystywany jest przez branżę budowlaną, medyczną oraz farmaceutyczną, a w przypadku branży kosmetycznej, najczęściej jest głównym składnikiem maseczek do twarzy, jednak to nie koniec jego zastosowań. Surowiec zasila również formulacje peelingów, szamponów, mydeł, pasty do zębów, kremów oraz balsamów, a także kolorowych kosmetyków mineralnych, najczęściej są to: podkłady do twarzy, pudry i bronzery.

Bardzo popularne są również regenerujące kąpiele w glince kaolinowej – wystarczy dodać ją do wody, by uwolniła swoje dobroczynne właściwości, a więc dokładnie oczyściła skórę, odżywiła ją, ujędrniła i wygładziła.

Glinka koalinowa na twarz

Glinka kaolin – jak ją stosować?

Glinka kaolinowa jest delikatna dla skóry, co nie oznacza, że można ją aplikować bez umiaru. Wręcz przeciwnie, w zbyt dużych ilościach, może zaszkodzić naszej cerze – zbytnio ją ściągnąć oraz przesuszyć. Maski z glinką kaolinową nie powinny być stosowane częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Glinka przyjmowana zewnętrznie, poprawia kondycję skóry oraz włosów, natomiast wewnętrznie, tj. doustnie, pozytywnie oddziałuje na jelita usuwając toksyny, oczyszczając je i usprawniając ich pracę. Można ją zatem przyjmować w formie płynnej – po rozpuszczeniu w wodzie. Kuracja powinna trwać trzy tygodnie, a następnie należy zrobić sobie minimum tydzień przerwy.

Z uwagi na to, że kaolin ma pH optymalne dla skóry, odpowiedni jest dla każdego rodzaju cery, jednak jego potencjał najbardziej docenią cery: sucha, wrażliwa, dojrzała, podrażniona.


Przeczytaj również: Maseczki do twarzy w płacie – ranking 2023


Mając do czynienia z glinką w sproszkowanej postaci, należy wymieszać ją z wodą w proporcjach 1:1, do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maseczkę należy nanieś na skórę twarzy, pozostawić na kilkanaście minut (5-10), a następnie (gdy zacznie pękać) dokładnie spłukać pod letnią bieżącą wodą. Maskę glinkową możemy nanieść również na skórę głowy oraz całą długość włosów.

Jeśli mamy jednak gotowe produkty kosmetyczne na bazie glinki, każdorazowo powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu preparatu. Wśród polecanych gotowych kosmetyków znajduje się Nacomi White Clay biała glinka, czyli w 100% naturalny produkt, który sprawia, że cera staje się idealnie miękka, promienna, wygładzona i wypoczęta.

Kaolin, jako naturalny minerał, dobroczynnie oddziałuje na nasze zdrowie i urodę. Jeśli zatem szukasz prostych sposobów, by poprawić kondycję skóry oraz włosów, koniecznie odkryj potencjał glinek kosmetycznych, które zawierają mnóstwo wartościowych i dobroczynnych składników.