hennowanie włosów

Hennowanie włosów to jedna z najstarszych metod naturalnego farbowania włosów. Większość z nas kojarzy hennę również z malowaniem ciała w hinduskie wzory, jakie często widzimy u mieszkańców Indii, którzy przyozdabiają swoje dłonie, ręce i stopy przepięknymi tatuażami z henny.

Jeżeli interesujesz się naturalną pielęgnacją włosów, śledzisz fora włosingowe, na pewno nieraz natrafiłaś na temat hennowania włosów i zachwycałaś się wspaniałymi efektami hennowania. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat farbowania włosów ziołami, podpowiemy, jak krok po kroku pierwszy raz hennować włosy, czym tak naprawdę jest henna, jakie kolory włosów można uzyskać, sięgając po konkretny ziołowy barwnik.

Obalimy też niektóre mity związane z henną. Oprócz instrukcji malowania włosów henną wskażemy też odpowiednie produkty do hennowania włosów w domu. Rozwiejemy Twoje wątpliwości, a nasz poradnik łagodnie wprowadzi Cię w świat henny. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy, bo może okazać się, że henna jest dla Ciebie najlepszym sposobem na trwałą koloryzację włosów.

Polecane produkty:

Hennowanie włosów – jak działa henna?

sproszkowane zioła

Hennowanie włosów polega na zabarwieniu włosów henną na wybrany kolor. Z czego składa się henna do włosów? Jest to naturalny barwnik, który pozyskuje się w procesie suszenia liści i pędów lawsonii bezbronnej (z łac. Lawsonia inermis), rośliny, która najczęściej występuje w Azji, Afryce i Australii. Ten znany od tysięcy lat barwnik obfituje w liczne mikro i makroelementy (cynk, żelazo, magnez, miedź, wapń, potas), witaminę A, D, witaminy z grupy B, enzymy, kwasy linolowy i oleinowy.

Henna wnika w korę włosa, gdzie łączy się z naturalnym pigmentem włosów i podstawowym budulcem kosmyków, czyli keratyną. Ziołowanie włosów niesie za sobą liczne prozdrowotne korzyści. Poniżej przytaczamy tylko niewielką część z nich.

Właściwości henny:

  1. Skutecznie maskuje siwiznę.
  2. Nadaje intensywny kolor kosmykom.
  3. Pielęgnuje włosy, pogrubia je, wzmacnia i dociąża.
  4. Wygładza pasma włosów.
  5. Peelinguje skórę głowy.
  6. Reguluje wydzielanie sebum.
  7. Zmniejsza wypadanie włosów.
  8. Wspomaga walkę z łupieżem.

Mit
Czy henna niszczy włosy? To mit, z którym należy się ostatecznie pożegnać. Henna ma całkowicie odwrotne działanie – pielęgnuje włosy, wzmacnia je i pogrubia.

Fakt
Czy henna jest bezpieczna w ciąży? W 100% naturalna henna jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i jeżeli wcześniej nie wystąpiła reakcja alergiczna na tę substancję, można w trakcie ciąży korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą naturalna henna. Zawsze warto wykonać test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu koloryzacyjnego. Jeżeli kupujesz gotowe mieszanki henny, zwróć uwagę, aby te produkty nie zawierały PPD (parafenylenodiaminy, tzw. “sztucznej henny”), czyli czarnego barwnika, który wykazuje mocny potencjał alergizujący. Decyduj się zawsze na naturalne henny uznanych marek.

Hennowanie włosów – kolory, które uzyskasz: rudy, blond, brąz, czarny

Zanim wybierzesz hennę do włosów, dowiedz się, jakie barwniki będą odpowiednie dla Twoich włosów. Jakie z nich pozwolą otrzymać wymarzony kolor? Taka wiedza uchroni Cię przed niechcianym odcieniem. Przedstawiamy podstawowy podział barwników w hennach.

Lawsonia Inermis (henna) – hennowanie włosów na rudo

Wspomniana wyżej henna, którą pozyskuje się z lawsonii bezbronnej, jest w rzeczywistości jedyną prawdziwą henną, która farbuje włosy na rudo. Wszystko za sprawą barwnika o nazwie lawson, który przenika w strukturę włosów i wiąże się z keratyną, zmieniając kolor pasm na rudy.

Cassia Obovata Leaves – hennowanie włosów na blond i jasny brąz

Nie wszyscy wiedzą, że wykorzystując inne zioła, można uzyskać inny kolor niż rudy, który jest typowy dla prawdziwej henny, czyli pozyskanej z lawsonii. Jeżeli zależy Ci na jasnobrązowych włosach, ciepłym blondzie, sięgnij po ziołową cassię. To naturalna substancja, która nadaje włosom złocistą tonację. Najlepiej przyjmuje się na włosach, które są naturalnie jasne lub jasnobrązowe. Tworzy na nich miodowe odcienie, a na brązowych włosach pozwala uzyskać złote refleksy.

Cassia nie jest bezbarwna, choć często można się spotkać z takim określeniem. Za barwę cassii odpowiada kwas chryzofanowy, który ma żółtawy odcień.

Jeżeli masz jasne włosy i zauważysz pierwsze, siwe kosmyki, wybierając cassię, możesz pokryć siwiznę, ponieważ ten barwnik tuszuje siwy odcień przy włosach blond, sprawiając, że siwizna staje się niewidoczna.

Indigofera Tinctoria (Indygo) – hennowanie włosów na brąz i na czarno

Jeżeli efektem, jakiego oczekujesz po farbowaniu włosów “henną”, jest kolor brązowy, sięgnij po ziołowe indygo. Hennowanie włosów na czarno również sprawdzi się przy użyciu tego barwnika. Indygo zmienia kolor włosów na brąz, a nawet na intensywną czerń z niebieskim połyskiem. Czym jest indygo? To zmielone i wysuszone liście indygowca barwierskiego. W odróżnieniu od henny, która wymaga zakwaszania, ten barwnik potrzebuje zasadowego środowiska, dlatego wybierając dodatki do przygotowania mieszanki z indygo, unikaj tych o kwaśnym odczynie, takich jak: sok z cytryny, kwasek cytrynowy, acerola. Zamiast nich sięgnij po kozieradkę, neem, glutek lniany czy odrobinę soli.


Czy wiesz, że…

Medhika, czyli zdobienie ciała henną, to znane na całym świecie indyjskie lub arabskie tatuaże. Choć dla przeważającej liczby ludzi żyjących w kulturze Zachodu hennowe malunki na skórze nie wiążą się z niczym innym jak z ładnym tatuażem, to warto znać pierwotne znaczenie malowideł na ciele wykonanych henną. Według tradycyjnego znaczenia henna traktowana jest jako amulet, mający chronić przed złymi mocami. Miejsce malunku ma również znaczenie. Wzory na dłoniach przynoszą błogosławieństwo, na stopach z kolei mają siłę łączenia ciała, ducha i umysłu z ziemią. Wśród wzorów jakie najczęściej pojawiają na malowidłach ciała są mandale, motywy roślinne, słońce.


Jak hennować włosy? Hennowanie włosów krok po kroku

jak hennować włosy

Hennowanie włosów początkowo może wydawać się skomplikowane, ale jeżeli dobrze się przygotujesz, okaże się prostym zabiegiem, który wykonasz samodzielnie w domu. Oprócz właściwości koloryzujących hennowanie włosów przynosi również wiele korzyści Twoim włosom. Pogrubia je, a nawet potrafi zmienić ich porowatość, sprawiając, że stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące.

Za pierwszym razem możesz sięgnąć po gotową mieszankę. Polecamy również samodzielnie przygotować miksturę z henny – nie jest to wcale takie trudne, należy jednie przestrzegać kilku zasad.

Hennowanie włosów krok po kroku

  1. Jeżeli wybierasz hennowanie na rudo, wybierz czystą hennę i jeden z zakwaszaczy, na przykład amlę, acerolę, hibiskus lub sok z cytryny. Jest on potrzebny, aby barwnik odpowiednio się rozwinął. W przygotowaniu mieszanki bardzo ważna jest odpowiednia temperatura wody, aby barwnik się dobrze się rozpuścił. W przypadku henny i cassii temperatura wody powinna oscylować w granicach 60-70 stopni Celsjusza. W przypadku indygo – 50 stopni Celsjusza.
  2. Zmieszaj wodę, hennę i dodatki w takich proporcjach, aby uzyskać gęstą pastę, przypominającą śmietanę, krem. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są to proporcje, należy pamiętać, że im więcej mamy włosów, tym lepiej użyć większej ilości barwnika. Tak przygotowaną mieszankę z henny lub cassii odstawiamy na kilka godzin. Jeżeli chodzi o mieszanki z indygo, nie odstawiamy ich, tylko od razu nakładamy na włosy. Pamiętajmy również, że nie należy zakwaszać indygo, tylko potraktować go zasadowo. Powyżej wypisałam przykładowe substancje zasadowe.
  3. Gdy czekamy na rozwinięcie barwnika henny lub cassii, przygotowujemy włosy. Co to znaczy? Dokładnie oczyszczamy włosy szamponem, który zawiera mocniejsze detergenty, takie jak SLS, SLES, ALS. Najważniejsze jest to, aby szampon nie zawierał silikonów i olejów, które mogą obciążać i oblepiać włosy.
  4. Hennowanie rozpoczynamy od nałożenia henny na odrosty, a następnie na pasma włosów, aż po same końcówki. Pamiętaj, aby dokładnie rozprowadzić mieszankę henny, nie pomijając żadnego z pasm. Następnie zwiń włosy w kok i nałóż na głowę foliowy czepek, aby podnieść temperaturę i usprawnić cały proces farbowania. Całość owiń ręcznikiem, zwijając go w turban.
  5. Czas trzymania henny na włosach zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Im intensywniejszy kolor chcesz uzyskać, tym dłużej należy pozostawić mieszankę henny na włosach. Przyjmuje się, że najlepszy czas na trzymanie ziół na włosach to godzina do trzech.
  6. Po upływie wskazanego czasu, należy starannie zmyć hennę z włosów. Ważne jest również to, aby w ciągu 48 godzin po farbowaniu włosów, nie używać odżywek i kosmetyków do stylizacji włosów. Gdy miną dwie, trzy doby od ziołowania włosów, warto wprowadzić do pielęgnacji produkty nawilżające, ponieważ henna może wysuszać włosy. Dobrym sposobem na ochronę kosmyków, przywrócenie im blasku i miękkości będzie olejowanie włosów, które prowadzone regularnie i przy pomocy olejów dopasowanych do porowatości naszych włosów, przynosi fantastyczne efekty pielęgnacyjne w postaci mocnych i lśniących pasm.

Dowiedz się więcej na temat olejowania włosów z artykułu: Olejowanie włosów


Hennowanie włosów – efekty

Efekty hennowanie włosów są zależne od tego, jaki mamy wyjściowy kolor włosów. Częste hennowanie włosów sprawia, że nadbudowujemy barwnik, dlatego rudy kolor w przypadku czystej henny może się przyciemnić. Poniżej przedstawiamy efekty hennowania włosów henną, cassią i indygo na poglądowych zdjęciach.

hennowanie włosów efekty

Jaką hennę do włosów wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej marek oferujących naturalne farby do włosów. My polecamy produkty marki Sattva oraz Khadi. Portfolio tych dwóch producentów jest szerokie i obejmuje wiele kolorów henny. W naszej drogerii znajdziesz m.in.

Khadi Herbal Hair Colour henna do włosów czarny

To naturalny, ziołowy produkt, który bazuje na indygo. Włosy po farbowaniu zyskują intensywny, czarny kolor, są lśniące i wzmocnione. Farba została wzbogacona również o zioła ajurwedyjskie, które dodają włosom objętości i kompleksowo poprawiają ich kondycję. Ziołowe farby tej marki nie zawierają konserwantów, utleniaczy, wzmacniaczy koloru, sztucznych barwników i syntetycznych aromatów.

Sattva Natural Herbal Dye for Hair naturalna ziołowa farba do włosów Pure Red

Naturalna ziołowa farba do włosów swoją formułę opiera w 100% na sproszkowanych liściach rośliny Lawsonia inermis, która pozwala uzyskać czysty odcień rudości lub czerwień, gdy wyjściowym kolorem włosów jest jasny odcień. W przypadku ciemnych włosów, henna Sattva Pure Red pozwala na uzyskanie mahoniowych podtonów. Produkt jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Jeżeli przeszkadza Ci mocny zapach henny, spróbuj dodać do mieszanki olejki eteryczne. Wystarczą dosłownie 2-3 krople. Zapamiętaj, że czysta henna ma postać proszku. Jeżeli będzie to pasta, sprawdź skład, bo najprawdopodobniej znajdują się w niej substancje, których należy unikać, jak PPD. Hennowanie włosów wymaga cierpliwości, ale jest jednym z bezpieczniejszych i tańszych sposobów na uzyskanie pięknego koloru włosów.

Źródła:

Hennowanie włosów, w: Wwwlosy.pl, dostępny w: https://wwwlosy.pl/hennowanie-wlosow/, dostęp 11.01.2022

Medhika sztuka zdobienia ciała henną, w: Wixiste.com Monika Olenicz, w: https://mikaole1.wixsite.com/monika-olenicz/medhik–sztuka-zdobienia-ciaa-henn-ci91, dostęp 11.01.2022