Kwas winowy

Kwas winowy nie jest jeszcze tak popularny, jak inne z grupy kwasów AHA, jednak jest o nim coraz głośniej – przede wszystkim za sprawą jego dobroczynnych właściwości i wyjątkowego działania na skórę. Dowiedz się, czym jest kwas winowy i jakie efekty pielęgnacyjne przyniesie jego regularne stosowanie.


Spis treści:

 1. Kwas winowy: co to jest?
 2. Kwas winowy: zastosowanie
  2.1. Kwas winowy zastosowanie w kosmetyce
 3. Kwas winowy w kosmetyce – właściwości
 4. Kwas winowy w kosmetyce

Pielęgnacja na bazie kwasów, z profesjonalnych gabinetów przenosi się do domowego zacisza. Coraz więcej kobiet, wykorzystuje kwasy kosmetyczne lub kosmetyki z kwasami podczas codziennej rutyny, przede wszystkim za sprawą ich wielopłaszczyznowego działania.

Kwas winowy: co to jest?

Kwas winowy (acidum tartaricum) jest organicznym związkiem chemicznym, który – na szeroką skalę – wykorzystywany jest w wielu segmentach gospodarczych. Wymiennie bywa nazywany kwasem winnym, kwasem chikorowym, a także kwasem dihydroksybursztynowym.

Kwas winowy należy do grupy kwasów AHA, a więc alfahydrokwasów. W naturalny sposób występuje przede wszystkim w owocach – głównie w winogronach, ale też morelach czy jabłkach. Oprócz niego, dużą popularnością w grupie AHA, cieszą się również: kwas glikolowy, kwas mlekowy czy kwas migdałowy.

Surowiec pozyskiwany jest w drodze procesu fermentacji winogron. Jego stała postać stanowią bezbarwne kryształy, które są rozpuszczalne w wodzie. Jet to surowiec całkowicie naturalny, dlatego tak chętnie wykorzystywany m. in. w branży beauty.


Przeczytaj koniecznie: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA)


Kwas winowy: zastosowanie

Kwas winowy ma niezwykle szerokie zastosowanie. Z jego właściwości czerpią przemysł spożywczy, farmaceutyczny, budowlany, chemiczny, a także kosmetyczny, który wykorzystuje jego działanie niezwykle często.

Przykładowo, w przemyśle farmaceutycznym pełni funkcję regulatora kwasowości. Wykorzystywany jest także jako substancja stabilizująca. Jeśli chodzi o przemysł spożywczy, w żywności kwas ten oznaczany jest jako E334 i wykazuje właściwości przeciwutleniające oraz stabilizujące. W rolnictwie służy zakwaszaniu pasz, a także poprawie ich smaku.

Kwas winowy zastosowanie

Z kolei w budownictwie zwiększa on szczelność betonu, jest też opóźniaczem gipsu. W medycynie może być wykorzystywany jako osmotyczny środek przeczyszczający, środek przeciwbiegunkowy, może zapobiegać też niestrawnościom.

Kwas winowy zastosowanie w kosmetyce

Kwas winowy ma naprawdę imponującą historię w aspekcie kosmetycznym. Choć od niedawna podbija współczesną branżę beauty, to tak naprawdę był wykorzystywany już tysiące lat temu. W starożytnym Egipcie bardzo popularne były okłady czy kąpiele z jego dodatkiem.

Oprócz tego, że sam w sobie wykazuje wiele dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych, w kosmetyce wykorzystywany jest także jako substancja buforująca, ale też regulująca pH. Innymi słowy, reguluje poziom pH konkretnego preparatu kosmetycznego, ale też, z uwagi na swój zapach, poprawia aromat kosmetyku.

Warto podkreślić, że kwas winowy jest szczególnie pożądanym składnikiem, zwłaszcza w pielęgnacji cer problemowych. Z jego właściwości skorzystają cera trądzikowa oraz cera tłusta. Z uwagi na to, że reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje wydzielanie sebum, eliminuje główne problemy tychże cer, jednak – co należy podkreślić – sprawdzi się również w pielęgnacji innych typów skóry.

Kwas winowy w kosmetyce – właściwości

Kwas winowy, tak jak pozostałe kwasy z grupy AHA, ceniony jest przede wszystkim za swoje dobroczynne właściwości i wielopłaszczyznowość działania. Jest to surowiec multizadaniowy, który odpowiada na wiele potrzeb i problemów skórnych.

Kwas winowy właściwości

Kwas ten znakomicie niweluje niedoskonałości skórne, ale też zmniejsza widoczność blizn i przebarwień. Koloryt cery staje się wyrównany i ujednolicony, a jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne dbają o to, by na skórze nie pojawiały się stany zapalne.

 • złuszcza martwy naskórek,
 • wygładza i uelastycznia skórę,
 • zwęża pory,
 • rozjaśnia przebarwienia na twarzy,
 • redukuje widoczność blizn,
 • wyrównuje koloryt cery,
 • niweluje drobne zmarszczki,
 • opóźnia procesy starzenia się skóry,
 • normalizuje pracę gruczołów łojowych,
 • reguluje wydzielanie sebum,
 • działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie.

Warto wspomnieć o mniej popularnych, a bardzo istotnych właściwościach kwasu winowego. Po pierwsze, pobudza on syntezę kwasu hialuronowego, ale też przeciwdziała odparowywaniu wody z naskórka. Ponadto, bierze udział w syntezie ceramidów, ale i pobudza produkcję elastyny i kolagenu.

Kwas winowy może znaleźć zastosowanie również w pielęgnacji włosów, a także skóry głowy – przywraca jej równowagę, precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia i sebum, a także pobudza skórę do regeneracji. Same kosmyki poprawiają natomiast swoją kondycję, odbudowuje włókna włosów, uszczelnia je, zmiękcza i wygładza.

Kwas winowy w kosmetyce

Kwas winowy w kosmetyce może być stosowany samodzielnie, jednak najczęściej stanowi dodatek do kosmetyków. Często zasila peelingi do twarzy, kremy do twarzy – zwłaszcza o działaniu rozjaśniającym, czy też balsamy do ciała, żele pod prysznic i płyny do kąpieli. Na tym nie koniec, gdyż jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że stanowi dodatek do płynów do płukania jamy ustnej, past do zębów czy preparatów przeciwpotnych.

Stosując kwas w samodzielnie, warto dbać o to, by jego stężenie nie było zbyt wysokie ( najlepiej do 20%). z reguły jednak kwas winowy uważany jest skuteczny, ale bardzo łagodny z działaniu, co oznacza, że mogą go stosować również osoby z cerą delikatną i wrażliwą.


Przeczytaj również: Cera wrażliwa – po czym można ją rozpoznać?


Kwas winowy – czy jest szkodliwy? Jest to jedna z lepiej przebadanych substancji w branży beauty, uznawana jest za całkowicie bezpieczną, dlatego też, w zasadzie nie istnieją jakiekolwiek ograniczenia, jeśli chodzi o stosowanie jej w produktach kosmetycznych.

Kwas winowy w kosmetyce uwielbiany jest za swoją wszechstronność. Przy regularnym stosowaniu, przynosi naprawdę znakomite efekty. Z jego działania skorzysta większość typów cery, od dojrzałej, przez tłustą i trądzikową, po wrażliwą.