Jak przyciemnić włosy domowymi sposobami?

Jak przyciemnić włosy w domu i czy to rzeczywiście możliwe? Tak! W swoim domu masz co najmniej kilka produktów, które zadziałają właśnie w ten sposób. Przyciemnianie włosów naturalnymi składnikami to proces długotrwały, dlatego potrzebujesz odrobiny cierpliwości i konsekwencji. Czym przyciemnisz włosy w domu? Sprawdź!


  1. Jak naturalnie przyciemnić włosy?
    1.1. Przyciemnianie włosów kawą
    1.2. Przyciemnianie włosów korą dębu
    1.3. Przyciemnianie włosów herbatą
    1.4. Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym
    1.5. Przyciemnianie włosów orzechem włoskim
    1.6. Przyciemnianie włosów henną
  2. Jak przyciemnić włosy – czy to możliwe?
    2.1. Jak przyciemnić włosy – kosmetyki czy domowe sposoby?
    2.2. Przyciemnianie włosów rozjaśnianych
    2.3. Jak przyciemnić włosy bez farbowania bezpiecznie?

Jak naturalnie przyciemnić włosy?

Domowe sposoby na pielęgnację włosów powoli wracają do łask. Drogeryjne odżywki do włosów zastępujemy mieszanką produktów, które mamy w swojej kuchni, a olejowanie włosów niejednokrotnie eliminuje konieczność korzystania z kosmetyków o silnym działaniu ochronnym. Przyciemnianie włosów domowymi sposobami ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad (zwłaszcza gdy zależy nam na subtelnym efekcie, który wzmacnia się z każdym tygodniem).

Dlaczego warto przyciemniać włosy domowymi sposobami?

  • odwracalny efekt – choć zmiana koloru nie jest tak spektakularna, jak w przypadku stosowania farb do włosów, to ogromną zaletą jest jej odwracalność. Decyzja o przyciemnieniu włosów może być więc sezonowa;
  • subtelna zmiana – stosowanie naturalnych sposobów na przyciemnienie włosów daje efekt stopniowej zmiany koloru włosów. Jeżeli nie jesteś gotowa na spektakularną zmianę, metody przyciemniania włosów podane niżej są właśnie dla Ciebie;
  • bezpieczeństwo – składniki, które wykorzystasz, są zdecydowanie łagodniejsze dla włosów i skóry głowy, niż silnie działające farby do włosów czy tonery;
  • działanie pielęgnacyjne – produkty używane do naturalnego przyciemniania włosów zawierają składniki, które poprawiają kondycję włosów i skóry głowy – jeden zabieg, dwa efekty;
  • nieprzewidywalność koloru (?) – dla niektórych jest to jedna z głównych zalet tego zabiegu. Zmiana nie jest duża, dlatego w razie uzyskania efektu, który Cię nie zadowoli, możesz szybko przerwać naturalne przyciemnianie włosów.

A może na odwrót? Sprawdź: jak rozjaśnić włosy!


Czym przyciemnić włosy w domu

Przyciemnianie włosów kawą

Do przyciemniania włosów możesz użyć zarówno kawy mielonej, jak i rozpuszczalnej. Jednym ze sposobów na wykorzystanie kawy jest przygotowanie płukanki do włosów. Do przygotowania potrzebujesz 4-5 łyżek kawy i pół litra wody. Zaparz kawę jak zwykle i ostudzonym płynem przepłucz włosy. Można też zanurzyć włosy w misce wypełnionej naparem. Następnie dokładnie wyciśnij płyn z włosów i pozostaw do wyschnięcia. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu. Fusy możesz wykorzystać do przygotowania peelingu ciała i skóry głowy.

Przyciemnianie włosów korą dębu

Kora dębu znana jest z właściwości wzmacniających włosy, ograniczaniu ich nadmiernego wypadania i przetłuszczania. Możesz ją jednak śmiało stosować, licząc na efekt delikatnego przyciemnienia włosów. Wystarczy przygotować płukankę: 50 g kory dębu zalej wodą i gotuj przez 15 minut. Następnie odcedź i ostudź napar. Stosuj go po każdym myciu włosów. Efekty są zdecydowanie mniej widoczne, niż w przypadku kawy, dlatego wymagane jest jej długotrwałe stosowanie.

Przyciemnianie włosów herbatą

Czarna herbata mocno zaparzona ma przepiękny, ciemny kolor. Jeżeli chcesz przyciemnić włosy, a jednocześnie nadać im złocisto-brązowych refleksów, sięgnij po ten właśnie sposób. Zaparz 4 łyżki czarnej herbaty (koniecznie liściastej) w litrze wody i taką płukankę stosuj każdorazowo po myciu włosów. Efekt barwiący wzmocnisz, dodają kilkanaście listków świeżej pokrzywy (pokrzywa na włosy ma jednak wiele więcej do zaoferowania).

Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy jest znany z właściwości kosmetycznych. Stymuluje wzrost włosów, wygładza łuski włosów, a także pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia (jest prawdziwym remedium na suche włosy). Olejek rycynowy wpływa również na kolor kosmyków, delikatnie je przyciemniając. A gdy chcesz wzmocnić jego działanie barwiące, stosuj z olejem z orzechów włoskich lub olejem amla.

Przyciemnianie włosów orzechem włoskim

Orzech włoski ma bardzo silne właściwości barwiące. Jak go wykorzystać do przyciemnienia włosów? Wystarczy, że 3 garści orzechów włoskich (rozłupanych na małe kawałki) zagotujesz w wodzie przez 20 minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu płyn ten możesz używać po każdym myciu włosów jako płukanka, którą pozostawia się na włosach na 30 minut, a następnie spłukuje czystą wodą. Polecam stosować rękawiczki, bo napar zabarwia również skórę.

Przyciemnianie włosów henną

Henna to silnie barwiąca substancja naturalnego pochodzenia, która wykorzystywana jest do farbowania włosów, rzęs i brwi. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie kilku różnych odcieni, zdecydowanie bardziej intensywnych niż w przypadku powyższych sposobów. Naturalne henny do włosów są to barwnik pozyskiwany z liści i pędów lawsonii, który znany jest na Bliskim Wschodzie od tysięcy lat. Hennowanie włosów to skuteczny sposób na bezpieczną koloryzację. Produkcją henny zajmuje się kilka wyspecjalizowanych marek, między innymi Khadi, Voono czy Orientana.

Henna do naturalnego przyciemniania włosów

Jak przyciemnić włosy – czy to możliwe?

Domowe przyciemnianie włosów jest możliwe, należy jednak nastawić się na zmianę  jeden lub dwa tony. Wyrazistszy efekt osiągniesz, sięgając po farby lub henny. Jeżeli decydujesz się na naturalne metody (kawa, olejek rycynowy czy inne) weź pod uwagę fakt, że niektóre zioła i oleje mogą działać odwrotnie, czyli rozjaśniać włosy. Dlatego unikaj produktów zawierających rumianek, cytryna, chmiel, cynamon czy ocet jabłkowy. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj ich stosowanie, bo mogą one nie tylko spowolnić proces przyciemnienia włosów, ale i dać efekt w postaci nieciekawego koloru.

Jak przyciemnić włosy – kosmetyki czy domowe sposoby?

Osobiście jestem fanką naturalnych produktów – zarówno w kwestii pielęgnacji, jak i uzyskania nieco innego koloru włosów (w moim przypadku jednak w grę wchodzą produkty naturalnie rozjaśniające włosy). Przyciemnianie włosów kawą czy herbatą może nie jest metodą najszybszą i czasem lepiej jest skorzystać z farb do włosów. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań i czasu, jaki chcesz na to poświęcić. Zaletą domowych metod przyciemniania jest to, że możesz ich używać wygodnie w domu – za każdym razem po myciu. Farby do włosów, które dają mocniejszy efekt, sprawiają, że odrosty są bardziej widoczne, dlatego co kilka lub kilkanaście tygodni trzeba powtarzać zabieg. Są też zdecydowanie trwalsze, co sprawia, że powrócenie do naturalnego koloru włosów jest trudniejsze. Nieco słabszy efekt dają szampony koloryzujące do włosów.

Przyciemnianie włosów rozjaśnianych

Można śmiało powiedzieć, że włosy rozjaśniane sporo już przeszły. Kosmetyki do rozjaśniania włosów opierają się na silnych substancjach (przykładem są tu utleniacze do włosów, których zadaniem jest wypłukanie naturalnego barwnika). Ich wpływ na włosy jest bardzo duży i tylko właściwa pielęgnacja pozwala utrzymać je w dobrej kondycji. Dlatego na początek możesz spróbować przyciemnić włosy nieznacznie, naturalnymi sposobami, które odbudują kosmyki. Po kilku tygodniach użyj tradycyjnej farby do włosów.

Jak przyciemnić włosy bez farbowania bezpiecznie?

Naturalne produkty przyciemniające włosy są raczej bezpieczne w stosowaniu. Jeżeli jednak którychś z nich budzi Twój niepokój, wykonaj tradycyjną próbę uczuleniową. A gdy obawiasz się zbyt mocnego przyciemnienia lub uzyskania niewłaściwego koloru, testuj produkty, stopniowo zwiększając częstotliwość ich używania. Inaczej rzecz ma się w przypadku henny, jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta powinno dać pożądany efekt.


Poznaj naturalny sposób na pielęgnację włosów – sprawdź, jak działa olejek marchewkowy!