Miodowanie włosów stało się pielęgnacyjnym hitem ostatnich miesięcy, a popularność zabiegu dorównała już olejowaniu czy laminowaniu kosmyków. Dobroczynny miód w połączeniu z ulubioną odżywką, może totalnie odmienić wygląd włosów i przywrócić im piękny, zdrowy wygląd.
Każda kobieta marzy o długich i mocnych włosach. Tymczasem każdego dnia narażamy nasze kosmyki na zniszczenia – suszenie, prostowanie, kręcenie, nieodpowiednie produkty pielęgnacyjne czy nawet kosmetyki do stylizacji włosów – to wszystko osłabia ich kondycję, która bezpośrednio przekłada się na ich wygląd. Oczywiście jest wiele metod, by włosy prezentowały się lepiej, jednak nie rozwiązują one przyczyny problemu. Warto zatem postawić na zabiegi pielęgnacyjne, które odbudowują i rekonstruują włosy od środka.
Miodowanie włosów – poznaj zbawienne właściwości miodu
Miodowanie włosów jest szalenie prostym trikiem, który błyskawicznie przynosi rewelacyjne efekty. W przypadku włosów bardzo zniszczonych, matowych oraz przesuszonych, może być dla nich ostatnim ratunkiem.
Miód w pierwszej kolejności kojarzy się z artykułem spożywczym, który jest wykorzystywany w kuchni. O jego właściwościach prozdrowotnych wiedzą w zasadzie wszyscy, ale nie każdy zna również jego inne zastosowania oraz oblicze – zbawienne działanie na skórę, włosy i paznokcie.
Miód w kosmetyce – znany i wykorzystywany jest od tysięcy lat. Przede wszystkim jako lekarstwo na problemy i dolegliwości skórne, ale coraz głośniej mówi się o jego pielęgnacyjnym potencjale jeśli chodzi o włosy.
W przypadku włosów i skóry, znakomicie nawilża, odżywia, regeneruje, a stosowany na skórę, dodatkowo łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran, rozjaśnia przebarwienia i koloryt cery, opóźnia procesy starzenia się skóry czy też wzmacnia jej warstwę ochronną.
Z kolei miodowanie włosów jest zabiegiem, który przede wszystkim ma odbudować kosmyki, wzmocnić je, ale też nawilżyć i odżywić od środka, a tym samym z pełni zregenerować strukturę włosa, wygładzić ją i nadać połysku.
Miodowanie włosów – przepis i efekty
Miodowanie włosów, jak już zostało wspomniane, jest bardzo prostym zabiegiem, który nie wymaga użycia specjalistycznych kosmetyków czy akcesoriów. Wystarczą tak naprawdę dwa produkty, z których główną rolę odgrywa wysokiej jakości miód.
Silne nawilżenie oraz dogłębna regeneracja są tym, co można uzyskać już po pierwszym zabiegu z użyciem miodu. Metoda ta sprawdzi się idealnie w rekonstrukcji włosów zniszczonych, łamliwych, suchych, matowych oraz puszących się.
Kosmyki stają się idealnie gładkie, miękkie, a przy tym zdyscyplinowane i łatwe z rozczesywaniu. Są także bardziej podatne na wszelkie stylizacje, a w przypadku kosmyków kręconych – loki zyskują elastyczność i sprężystość.
Jak poprawić kondycję włosów? Dowiedz się więcej, przeczytaj artykuł Równowaga PEH
Co jest potrzebne do miodowania włosów? Poznaj przepis
Do miodowania włosów potrzebne są tylko dwa produkty: wysokiej jakości miód, np. wielokwiatowy oraz ulubiona odżywka lub maska do włosów. Miód powinien być płynny lub półpłynny, by bez problemu połączył się z drugim kosmetykiem. Jeżeli natomiast posiadasz miód w postaci stałej, możesz rozpuścić go w kąpieli wodnej. Ważne natomiast, by był to produkt pełnowartościowy, a nie jedynie sztuczna mieszanka.
Odpowiednie dla swoich włosów proporcje można odkryć na zasadzie testowania – metodą prób i błędów. Zaleca się jednak, by miód oraz odżywkę lub maskę, łączyć ze sobą w proporcjach 1:1 lub 2:1, czyli jedna łyżka miodu na jedną łyżkę odżywki lub też dwie łyżki miodu na jedną łyżkę odżywki. Cała mieszanka powinna być gęsta, by miód nie spływał z włosów.
Rodzaj odżywki do włosów nie ma tu większego znaczenia – możemy po prostu wykorzystać tę, którą mamy pod ręką – wszak w miodowaniu włosów główną rolę odgrywa przecież… miód – silny humektant, czyli nawilżacz. Z miodem znakomicie współpracuje maska humektantowa, która nie tylko fenomenalnie nawilża, ale też zatrzymuje wilgoć wewnątrz włosów. Zawiera wyjątkowe składniki, jak np. olej babassu, olej ze słodkich migdałów czy ekstrakt z lnu. Dobre recenzje zbiera również Chantal Prosalon Moisturizing Mask nawilżająca maska do włosów Aloes & Granat.
Na mokro czy na sucho? A może na noc? Jak miodować włosy?
Do miodowania włosów można by oczywiście wykorzystać wyłącznie miód, jednak w połączeniu z odżywką, daje rewelacyjne efekty, a przy tym o wiele łatwiej można spłukać mieszankę z kosmyków.
Zaleca się, by mieszankę nakładać na suche włosy, wmasowując ją pasmo po paśmie, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek (zwłaszcza jeśli są mocno zniszczone). Warto przy okazji zadbać o skórę głowy i wykonać delikatny masaż skalpu. Od czasu do czasu warto też nałożyć miodową miksturę na całą noc.
Na koniec zepnij włosy, ukryj je pod czepkiem lub turbanem – idealny do tego zabiegu będzie Anwen Wrape It Up – turban do włosów, który sprawia, że składniki odżywcze masek głębiej wnikają w strukturę włosów. Po minimum godzinie wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem z bogactwem cennych składników, jak chociażby Apis Trichological Care delikatny szampon do włosów o różnej porowatości.
Możesz również domknąć zabieg ekspresową odżywką, najlepiej emolientową, np. Anwen Emolientowa Róża odżywka do włosów o wysokiej porowatości, która dodatkowo zadba o wygładzenie i elastyczność. Po wysuszeniu włosów przekonasz się o rewelacyjnych efektach miodowania włosów, które z pewnością zagości w Twoich rytuałach pielęgnacyjnych na dłużej.
W miodowaniu włosów ważna jest regularność. Zabieg powinien być wykonywany raz w tygodniu, a w przypadku bardzo zniszczonych włosów, można pokusić się o nałożenie mikstury dwukrotnie. Dzięki systematyczności efekty są szybkie, satysfakcjonujące, ale również trwałe. Oczywiście należy również zachować umiar, bowiem humektanty w nadmiarze mogą doprowadzić do puszenia się włosów.
Co ważne, miód również delikatnie rozjaśnia włosy – oczywiście nie od razu, ale w dłuższej perspektywie czasowej można zauważyć znaczną różnicę. Z pewnością tę metodę pokochają więc posiadaczki blond włosów, którym zależy na tym by podkreślić i utrzymać jasny odcień kosmyków i świetlistość refleksów.
Na tym jednak nie koniec, bowiem miód dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, zadziała kojąco w przypadku swędzącej skóry głowy czy też wtedy, gdy mamy do czynienia z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.
Odkryj moc miodowania włosów
Miodowanie włosów stało się poniekąd alternatywą dla zabiegów takich jak olejowanie włosów czy laminowanie włosów, jednak należy pamiętać, że są to zupełnie inne zabiegi, ukierunkowane na inne efekty. O ile mieszanka na bazie miodu ma silnie nawilżyć, odżywić i zregenerować, to za pomocą olejów tworzymy na włosach warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Choć oczywiście miodowanie sprawdzi się w przypadku włosów suchych i zniszczonych, nie ma żadnych ograniczeń. Zapobiegawczo i profilaktycznie taką mieszankę można nakładać na każdy rodzaj włosów – uważać powinny jednak te kobiety, którym nie chciałyby mieć do czynienia z efektem ubocznym w postaci rozjaśnienia kosmyków.