Olejek pichtowy

Olejek pichtowy, nie wiedzieć dlaczego, nie należy do grona najbardziej popularnych. Jest to o tyle zaskakujące, że wykazuje całą gamę prourodowych oraz prozdrowotnych właściwości, które mogą zdziałać wiele dobrego zarówno w pielęgnacji skóry, jak i włosów. Robi się jednak o nim coraz głośniej. Dlaczego? Tego dowiesz się z artykułu!


Spis treści:

  1. Olejek pichtowy – właściwości
    1.1. Zastosowania olejku pichtowego
  2. Olejek pichtowy w kosmetyce
    2.1. Olejek pichtowy na twarz – efekty regularnego stosowania
    2.2. Olejek pichtowy na włosy
  3. Jak stosować olejek pichtowy?

Wiele olejów, oprócz tego, że wspomaga zdrowie oraz kondycję organizmu, pozytywnie oddziałuje również na naszą urodę. Nie dziwi więc, że trend na olejową pielęgnację nieustannie przybiera na sile i zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Co ważne, coraz częściej też sięgamy po oleje, o których dotychczas nie było głośno i bardzo często okazuje się, że wśród mniej znanych olejów znajdują się prawdziwe perełki.

Olejek pichtowy – właściwości

Olejek pichtowy pozyskiwany jest z jodły/pichty syberyjskiej, dlatego też wymiennie bywa nazywany olejem jodłowym. Często spotykana jest również nazwa Oleum Pini Sibiricum. Substancję tę wytwarza się dokładnie z igieł oraz młodych pędów w procesie tłoczenia. Olejek ma odcień żółto-zielony, lekką konsystencję i przyjemny zapach, a przy tym wykazuje wiele cennych właściwości.

Olej jest źródłem m. in. kamfenu, octanu bornylu, santenu, terpinolenu, a także alfa-tujenu. Jego bogaty skład sprawia, że działa wielokierunkowo i wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim ceniony jest za swoje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, ale też przeciwstarzeniowe i regeneracyjne.

Na tym jednak nie koniec, bo olejek pichtowy jednocześnie koi i łagodzi, tonizuje, uelastycznia, a także odżywia i oczyszcza. Sprawdzi się w nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, ale również włosów.

Zastosowania olejku pichtowego

Działanie olejku pichtowego jest niezwykle szerokie, a to powoduje, że i jego zastosowanie jest niezwykle zróżnicowane. Produkt uwielbia nie tylko branża beauty, ale również przemysł farmaceutyczny.

Olej wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, jako preparat na skórę i włosy, gdyż surowiec znajduje zastosowanie również jako środek na przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych czy ogólnie wzmocnienie organizmu. Ponadto, usprawnia funkcjonowanie układu krążenia oraz układu odpornościowego. Najczęściej wykorzystywany jest jako środek łagodzący uporczywy katar oraz ból zatok.

Olejek pichtowy w kosmetyce

Olejek pichtowy staje się coraz bardziej popularny w branży beauty. Przede wszystkim dlatego, że działa wielokierunkowo – jeden produkt pozwala zaspokoić wiele potrzeb skórnych, ale też zniwelować różnorodne problemy.

Olejek pichtowy w kosmetyce

Stosowany zewnętrznie, doskonale uzupełnia pielęgnację skóry oraz włosów. Wspomaga regenerację skóry, zwalcza problem trądziku i łuszczycy, a w przypadku włosów, działa przeciwłupieżowo, a także aktywizuje włosy do wzrostu.

Olejek pichtowy na twarz – efekty regularnego stosowania

Olejek pichtowy aplikowany na twarz, przyniesie naprawdę znakomite efekty – i to w przypadku różnych typów skóry. Z jego właściwości skorzysta przede wszystkim cera dojrzała, ale również problemowa, np. cera trądzikowa, skłonna do niedoskonałości.

Jodłowy olejek działa przeciwstarzeniowo – pozwala przede wszystkim wygładzić i ujędrnić skórę, a także wymodelować owal twarzy. Ponadto, zmiękcza naskórek i doskonale nawilża. Idealnie sprawdzi się również w pielęgnacji cer problematycznych – niweluje niedoskonałości, zaskórniki, wypryski na twarzy, a w efekcie wyrównuje koloryt cery, skóra jest rozświetlona, pełna blasku i witalności.

Co ważne, olejek pichtowy można stosować nie tylko na skórę twarzy, ale również całego ciała. Regularne stosowanie produktu eliminuje problemy skórne, zmniejsza przebarwienia na twarzy, a także redukuje problem łuszczycy.

Olejek pichtowy na włosy

Olejek pichtowy, dzięki swoim właściwościom, znakomicie oddziałuje również na włosy, ale i skórę głowy. Zastosowanie olejku sprawi, że skalp będzie precyzyjnie oczyszczony, a skóra głowy przestanie się zbyt szybko przetłuszczać.

Olejek może być również sprzymierzeńcem w walce z łupieżem za sprawą swojego działania antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Jeśli chodzi natomiast o kosmyki, te widocznie poprawią swoją kondycję, będą wyraźnie odżywione i wzmocnione. Zyskają również na objętości.


Przeczytaj również: Jak wzmocnić cebulki włosów?


Jak stosować olejek pichtowy?

Olejek pichtowy może być stosowany na wiele sposobów. Skupiając się na urodzie i aspekcie pielęgnacji skóry oraz włosów, najlepsze efekty możemy osiągnąć stosując go zewnętrznie. Należy przy tym pamiętać, że najważniejsza jest regularność.

Olejek może być stosowany na skórę w czystej postaci, ale może być również wzbogacającym dodatkiem do ulubionego kremu do twarzy bądź zasilać sera do twarzy. Substancja może być także wykorzystana do olejowego oczyszczania twarzy (OCM). Jeśli chodzi o skórę ciała, można zaaplikować olejek do wanny z ciepłą wodą lub dodać go do balsamu bądź masła do ciała.

W przypadku kosmyków, polecane jest olejowanie włosów, jednak znakomite efekty osiągniemy wówczas, gdy połączymy kilka kropli oleju z szamponem. Dzięki temu doskonale oczyścimy skórę głowy, ale też poprawimy kondycję kosmyków.

Jak stosować olejek pichtowy?

Warto zaznaczyć, że olejek pichtowy może być stosowany również doustnie – nie jest jednak zbyt smaczny. Wprowadzenie go do swojej diety niesie za sobą naprawdę mnóstwo zalet – może złagodzić wiele schorzeń i dolegliwości, np. objawy reumatyzmu czy menopauzy.

Olejek pichtowy, choć wykazuje wiele dobroczynnych właściwości, nie może być stosowany przez każdego. Nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym, a także dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Nie należy go również stosować w razie nadwrażliwości bądź uczulenia na którykolwiek ze składników produktu.