Pryszcze na pośladkach

Pryszcze na pośladkach to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet. Nieestetyczne krostki obniżają pewność siebie i samoocenę. Uważane są często za brak odpowiedniej higieny. Jakie są przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.


Spis treści:

  1. Skąd się biorą pryszcze?
  2. Nieestetyczne pryszcze na pośladkach i krostki — czy wpływ na to ma higiena?
  3. Pryszcze na pośladkach — najczęstsze przyczyny?
  4. Jakie kosmetyki na pryszcze na pośladkach?
  5. Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach?

Popularne kosmetyki do higieny intymnej:

 

Skąd się biorą pryszcze?

Pryszcze powstają przez bakterie, łój i sebum, które dostają się w skórę i uwalniają enzymy, które rozkładają sebum na kwasy tłuszczowe. Ujścia gruczołów łojowych znajdują się w mieszkach włosowych, a przez działalność kwasów dochodzi do rogowacenia naskórka. Następnie dochodzi do powstania czopu rogowego, który wręcz wypycha mieszki włosowe do góry. W ten sposób powstaje swego rodzaju woreczek wypełniony tłuszczem i keratyną. Stan zapalny sprawia, że woreczek napełnia się wydzieliną i naciska na ścianki mieszka włosowego. W ostatnim momencie pęka i rozlewa się na tkankę. To z kolei prowadzi do nasilenia się stanu zapalnego i pojawienia się nieestetycznych krostek. 


Sprawdź również: Wypryski na twarzy: jak się ich pozbyć? (PORADY)


Nieestetyczne pryszcze na pośladkach i krostki — czy wpływ na to ma higiena?

Czerwone krostki i duże pryszcze na pośladkach nie wyglądają estetycznie. Ropne zmiany nie tylko źle wyglądają, ale także mogą być źródłem różnych dolegliwości jak pieczenie i świąd. Kobiety zmagające się z tym problemem nie uważają się za atrakcyjne. Unikają np. aktywności fizycznej, rezygnują z wizyty w saunie i  na basenie oraz wstydzą się intymnych zbliżeń ze swoim partnerem. Przez lata utwierdziło się przekonanie, że krostki na pupie mają związek z nieodpowiednią higieną. Czy to prawda? Okazuje się, że niewłaściwa higiena może, ale nie musi być, przyczyną pojawienia się pryszczy i krostek na pośladkach. Ważna jednak jest codzienna dbałość o miejsca intymne, by zminimalizować ryzyko podrażnień i stanów zapalnych. 

Pryszcze na pośladkach — najczęstsze przyczyny?

Pryszcze na pośladkach mogę występować w formie drobnej wysypki, krostek, bolących zmian ropnych i zmian występujących na udach i pupie. Każda zmiana skórna w tej okolicy powoduje duży dyskomfort i może być przyczyną kompleksów. By móc radzić sobie z tym problemem, warto znać przyczyny. Najczęstszym powodem są:

  • Czyraczność — jest to nic innego jak zapalenie mieszków włosowych. Niewielka zmiana skórna z czasem zamienia się w dużą krostkę z charakterystycznym białym czopem. Krosta swędzi i może powodować ból. Czyraki mają to do siebie, że same pękają i tworzą w ten sposób otwarte rany. Na czyraki narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i te chorujące na cukrzycę.
  • Rogowacenie okołomieszkowe — na pierwszy rzut oka wygląda na gęsią skórkę, która przyczynia się do szorstkości i suchości skóry. Przyczyną tych zmian jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Na tego typu zmiany skórne narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry
  • Trądzik — problem ten dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Trądzik objawia się dużymi, ropnymi krostami, które oprócz pośladków mogą występować na ramionach i plecach. Za główną przyczynę uważa się zbyt intensywną produkcję łoju, rogowacenie mieszków włosowych i zapalenie bakteryjne.
  • Potówki — objawiają się niewielką wysypką na pośladkach. Powstają one na skutek „zaparzenia się” skóry od potu. Potówki mogą mieć również związek z niewłaściwą higieną, przegrzewaniem newralgicznym miejsc oraz korzystaniem z bielizny wykonanej ze sztucznego materiału.
  • Opryszczka HHV-2 – to choroba wywołana przez wirus HSV, który powoduje swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się bolących pęcherzy i wrzodów w okolicy miejsc intymnych i odbytu. Tutaj warto zaznaczyć, że opryszczka HHV-2 jest przenoszona drogą płciową. 

Jakie kosmetyki na pryszcze na pośladkach?

Jakie kosmetyki na pryszcze na pośladkach

Chcąc usunąć pryszcze i krostki z pośladków, należy zawsze dobrać metodę do przyczyny ich powstawania. Zbyt długie zwlekanie z działaniem może jeszcze bardziej powiększyć problem. Na początek warto skupić się w 100% na odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych oraz pielęgnacji całego ciała z wykorzystaniem preparatów nawilżających i łagodzących. Tutaj sprawdzą się m.in.:

Wybrane preparaty mają za zadanie skutecznie oczyszczać skórę, chronić warstwę lipidową, odbudowywać barierę ochroną, redukować stany zapalne i skutecznie usuwać martwy naskórek. Dodatkowo kosmetyki z naturalnymi składnikami odżywiają skórę, a naturalne składniki zapachowe zamieniają codzienną pielęgnację w niezwykle przyjemny rytuał. 


Zobacz również: Popękane naczynka na nogach — czym są (sposoby leczenia)


Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach

Zmiany skórne powstają nie tylko przez niewłaściwą higienę i używanie złych kosmetyków. Pryszcze, krostki i wysypki powstają również przez złe codzienne nawyki, tryb życia i dietę. Istnieje jednak kilka sposobów, by zredukować do minimum ryzyko pojawienia się nieestetycznych i bolących zmian skórnych. Zaliczamy do nich np. 

  • Rezygnację z korzystania z bielizny wykonanej ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów.
  • Unikanie spędzania wielu godzin na pracy siedzącej. Praca siedząca sprzyja nadmiernej potliwości miejsc intymnych.
  • Utrzymanie ostrożności podczas depilacji miejsc intymnych. Warto zwrócić uwagę, czy maszynka do golenia jest czysta, a ostrze odpowiednio ostre.
  • Stworzenie domowego peelingu. Wystarczy np. wymieszać zmieloną kawę z ulubionym olejkiem.
  • Regularna zmiana ręczników i pościeli.
  • Niewyciskanie pryszczy i drapanie krostek.
  • Unikanie szczotkowania na sucho.

Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, który nie zawsze ma związek z nieodpowiednią higieną osobistą. Każda osoba zmagająca się z tą przypadłością powinna zmienić codzienne nawyki i postawić na wysokiej jakości kosmetyki wspierające poprawne działanie naszej skóry. Gdy wprowadzone zmiany nie przyniosą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. To właśnie lekarz specjalista jest w stanie określić dokładne podłoże ewentualnej choroby i zaproponuje najlepsze rozwiązania. 

Popularne kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn: