Zielone suplementy diety

Dobrze jest czuć się dobrze, ale w umiarze siła. Jedno jest pewne – warto czerpać z natury. Dlatego dziś pod lupę trzy suplementy diety, które już jakiś czas temu pojawiły się w naszej drogerii. Wybrałam to, co sama sprawdziłam oraz to, co zainteresowało mnie ze względu na rosnącą popularność. Ok, to do dzieła!

Dlaczego zielone suplementy diety?

Młody jęczmień w proszku, spirulina w proszku i chlorella w proszku – to produkty, które postanowiłam wziąć pod lupę. Powodów jest kilka: młody jęczmień znam, a o dwóch pozostałych suplementach sporo słyszałam. Wzięłam pod uwagę również fakt, że zarówno spirulina, jak i chlorella, zawojowały rynek naturalnych suplementów diety.

Spirulina w proszku

Spirulina to handlowa nazwa sinic należących do rzędu Oscillatoriales. Niektórych z przedstawicieli scharakteryzować można jako małe, zielone wstążeczki. Inne zaś odpowiedzialne są za zakwity wód i nieprzyjemne dolegliwości skórne. W przypadku suplementów diety, takich jak MyVita, zielone suplementy diety ze spiruliną oparte są na gatunku Spirulina platensis.

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych spiruliny jest to, że około 60-70% suchej masy stanowią białka zawierające w swoim składzie niezbędne aminokwasy egzogenne. Spirulina jest źródłem białka pełnowartościowego, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w proporcjach umożliwiających zachowanie równowagi azotowej u osób dorosłych. Spirulina wspomaga trawienie, uzupełnia niedobory żelaza, manganu, cynku i miedzi w organizmie, poprawia wzrok i regeneruje komórki układu nerwowego.

Składniki: sproszkowana spirulina (Spirulina platensis) – 100%.

Sposób użycia: 1 płaska łyżka(1250 mg) 2 razy dziennie. Wymieszać z wodą lub sokiem. Można użyć jako dodatek do koktajli.

Spirulina i chlorella w proszku
 

Chlorella w proszku

Chlorella, czyli Chlorella vulgaris to jednokomórkowy organizm należący do zielenic, powszechnie występujący niemal na całym świecie. Podobnie jak spirulina, chlorella zawiera szereg mikro i makroelementów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak w przeciwieństwie do spiruliny, chlorella ma ścianę komórkową zbliżoną budową do roślinnej, przez co jest bardzo słabo trawiona przez ludzki organizm. Rozwiązaniem zastosowanym w preparacie MyVita jest poddanie go procesowi rozerwania ścianek, przez co organizm może wykorzystać to, co znajduje się we wnętrzu komórek – składniki odżywcze, którym chlorella zawdzięcza swoją popularność.

Regularna suplementacja chlorellą wspomaga mechanizmy obronne organizmu, łagodząc również ich nadmierne reakcje, przyspiesza proces gojenia się ran, poprawia stan skóry i przyspiesza wzrost komórek.

Składniki: sproszkowana chlorella (Chlorella vulgaris) – 100%

Sposób użycia: 1 płaska łyżka (1250 mg) 2 razy dziennie. Wymieszać z wodą lub sokiem. Można użyć jako dodatek do koktajli.


Żel aloesowy – włącz go do swojej pielęgnacji!


Młody jęczmień w proszku

Jedynym składnikiem młodego jęczmienia MyVita jest w 100% sproszkowana trawa jęczmienna pochodząca z Polski. Zawiera ona białko roślinne i błonnik pokarmowy, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Młody jęczmień, należący do grupy tzw. super żywności, zmniejsza poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, wspomaga odchudzanie i ma właściwości przeciwdepresyjne.

Młody jęczmień ma smak, który nie każdemu może przypaść do gustu. Mnie akurat przypadł – szczególnie w wersji surowych pędów, które jako dziecko chętnie jadłam. Aby zmniejszyć wyczuwalność smaku młodego jęczmienia, można go dodać do gotowych owocowych koktajli.

Składniki: sproszkowana trawa jęczmienna – 100%

Sposób użycia: 1 łyżeczka (5 g – 7,5 g proszku), 2-3 razy dziennie. Spożywać 30 minut przed posiłkiem. Wymieszać z wodą.


Sprawdź suplementy na włosy i zacznij o nie dbać już dziś!


Zielone suplementy diety w  proszku – gdzie je znaleźć

Poniżej trzy produkty, o których była mowa w artykule. Więcej informacji o działaniu i składnikach odżywczych znajdziesz na stronach wybranych produktów. Szczególnie polecam młody jęczmień – ze względu na działanie i lokalne pochodzenie.