Czym są aldehydy w perfumach? W pierwszym kontakcie ze słowem aldehydy, kojarzą się one dość surowo, bardzo chemicznie, nie niosąc za sobą żadnych zapachowych skojarzeń, z którymi mamy do czynienia, myśląc o perfumach. Czytając o cytrusowych, orientalnych czy drzewnych akordach zapachowych, możemy sobie mniej więcej wyobrazić ich aromat, przypisując mu swoje wcześniejsze doświadczenia olfaktoryczne z konkretnym składnikiem. Ale aldehydy? Czym są? Jak pachną? Jak się je pozyskuje? Wyjaśnimy to, co nieodgadnione w alchemicznym świecie perfum.
- Co to są aldehydy w perfumach?
- Jak powstają perfumy aldehydowe?
- Perfumy aldehydowe – co to właściwie oznacza?
- Jak pachną aldehydy w perfumach?
4.1. Czy wiesz, że… - Aldehydy – przykłady zapachów
- Popularne perfumy aldehydowe – poznaj je!
6.1. Aldehydowe perfumy
Polecane produkty:
Co to są aldehydy w perfumach?
Dla laików, czyli dla większości z nas, aldehydy w perfumach nie mają konkretnego odniesienia do zapachu, a samo sformułowanie nie niesie za sobą wonnych skojarzeń. Nazwa brzmi chemicznie i jest to dobry kierunek zrozumienia tego aromatu w perfumach, bowiem aldehydy to cząsteczki chemiczne, które powstają podczas utleniania się alkoholu. Ich źródłem mogą być naturalne olejki eteryczne. Najczęściej jednak aldehydy są sztucznie zsyntetyzowane.
Najistotniejszą funkcją aldehydów w perfumach jest wzmocnienie zapachu i przedłużenie jego trwałości. Mówi się o nich, że potrafią uprzyjemnić zapach, harmonijnie łącząc wszystkie nuty zapachowe w jeden aromatyczny bukiet. To również dzięki ich działaniu w kontakcie ze skórą perfumy potrafią się różnie rozwijać, dając, nieraz zaskakujący, efekt na skórze każdego z nas.
Jak powstają perfumy aldehydowe?
Od strony chemicznej aldehydy w perfumach to organiczne związki węgla, tlenu i wodoru. Te, które stosuje się w przemyśle perfumeryjnym, posiadają długie łańcuchy atomów węgla połączone grupą aldehydową. Dzięki większej masie cząsteczkowej silniej oddziałują na zmysł powonienia. Dzięki temu tworzą bardzo przyjemne w odbiorze związki zapachowe z grupy owocowej i kwiatowej, które zawiera między innymi woda toaletowa.
W perfumach aldehydy pełnią ważną rolę. Oprócz wzmocnienia i utrwalenia zapachu, zmiękczają i wygładzają zestawienie przeciwstawnych sobie akordów zapachowych, sprawiając, że na finiszu perfumy są bardzo przyjemne w odbiorze. Warto również wiedzieć, że związki aldehydowe o dłuższych łańcuchach węglowych posiadają miły aromat, a z kolei te niskocząsteczkowe są ostre i nieprzyjemne w odbiorze.
Perfumy aldehydowe – co to właściwie oznacza?
Perfumy aldehydowe, czyli właśnie takie, które zawierają wyższe aldehydy, będące substancjami zapachowymi, po raz pierwszy pojawiały się na rynku w 1905 roku, a były nimi perfumy Reve D’Or. Naturalnie aldehydy występują w kwiatach i ziołach, jednak do skomponowania perfum stosuje się te wytworzone syntetycznie, ponieważ są tańsze i łatwiejsze do pozyskania.
Jak pachną aldehydy w perfumach?
Na to pytanie można odpowiedzieć: różnie, gdyż zapach aldehydów zależy od budowy cząsteczki. Rozpiętość aromatów jest ogromna. Mogą przypominać zapach cytrusów, ziół i owoców. Perfumy damskie aldehydowe czy perfumy kwiatowo-aldehydowe należą do najpopularniejszych. Do najczęściej spotykanych aldehydów należą te, które naśladują zapach cynamonu, gorzkich migdałów, cytryny, pomarańczy, bzu i konwalii. Na tle aldehydów wyróżnia się również aldehyd C10 o świeżym, czystym, cytrusowym zapachu stosowany jako wzmocnienie kompozycji kwiatowych w towarzystwie innych aldehydów. Najczęściej pojawia się w mieszankach kwiatowych róży, jaśminu, irysa i połączeniach cytrusowych, takich jak pomarańcza i grejpfrut. Ma miękkie wykończenie.
istnieje tak zwana grupa aldehydowa, czyli połączenie aromatów pomarańczy, kolendry i fiołka? Mówi się o niej, że to pierwsza trójka aldehydów, którą podaje się jako klasyczne zestawienie zapachów aldehydowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że to połączenie aldehydów w branży perfumeryjnej jest kultowe i traktowane niejako jak wzór kunsztu twórców perfum. Grupa aldehydowa pojawiła się bowiem pierwszy raz w najbardziej znanych na świecie perfumach Chanel N°5.
Aldehydy – przykłady zapachów
Oprócz słownych nazw aldehydy występują również pod bardziej enigmatycznymi oznaczeniami słowno-literowymi. Poznaj najpopularniejsze z nich.
Aldehydy aromatyczne to również, m.in.:
- kuminaldehyd (aldehyd kuminowy), który otrzymuje się syntetycznie lub z olejku kuminowego. Pachnie intensywnie, kwiatowo-korzennie;
- wanilina – jeden ze składników wanilii; wykorzystywany w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i kosmetycznym.
Chcesz dowiedzieć się, czy twoje perfumy są oryginalne? Przeczytaj nasz poradnik: Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne
Popularne perfumy aldehydowe – poznaj je!
Perfumy aldehydowe swój najlepszy czas miały w latach 50. i 60. XX wieku. Te syntetyczne związki, którymi przemysł perfumeryjny zachwycił się na początku XX wieku, choć już wcześniej zostały opracowane przez Justusa von Liebiga w 1835 roku, zostały zastosowane w najsłynniejszej kompozycji zapachowej, czyli w perfumach Chanel N°5. Twórcą legendarnych perfum Chanel N°5 jest Ernest Beaux, który, zanim zastosował aldehydy w tej kompozycji zapachowej, już wcześniej pracował na nich, umieszczając je w Quelques Fleurs marki Houbigant.
Aldehydy bardzo chętnie wykorzystuje się w nowoczesnych kompozycjach zapachowych. Zarówno perfumy damskie, jak i perfumy męskie posiadają te składniki. Jeżeli zaciekawiły cię perfumy aldehydowe, sprawdź naszą listę i dowiedz się, w których zapachach możesz je znaleźć.
1. Chanel No 5 woda perfumowana spray 50 ml – to perfumy z rodziny kwiatowo-aldehydowych, które zadebiutowały w 1921 roku. To właśnie aldehydy nadają kompozycji zapachowej świeży i lekki aromat. Wiele osób wyczuwa w nich również kremowy, lekko mydlany zapach. Te perfumy należą do nowoczesnych zapachów aldehydowych. Niezmiennie popularne, są już legendarną propozycją w świecie perfumeryjnym.
- Nuty głowy: ylang-ylang, neroli, aldehydy.
- Nuty serca: róża, jaśmin.
- Nuty bazy: drewno sandałowe, wanilia, wetyweria.
2. Lanvin Arpege Women woda perfumowana spray 100 ml – są uznawane za klasykę perfum aldehydowych. Powstały w 1927 roku, a ich twórczynią była Jeanne Lanvin. Wciąż obecne na rynku w lekko odmienionej formie, otwierają przed nami płynącą po sobie falę rozkosznych nurt zapachowych.
- Nuty głowy to: aldehydy, bergamotka, neroli, kolendra, goździk, brzoskwinia.
- Nuty serca: róża, jaśmin, ylang-ylang, kamelia, konwalia.
- Nuty bazy: ambrein, benzoina, piżmo, drewno sandałowe, paczula, wanilia, wetiwer.
3. Ralph Lauren Polo Sport woda toaletowa spray 75 ml – niezwykle rześki, zielony zapach, doprawiony soczystymi cytrusami. Ukazał się na rynku w 1994 roku. Stworzony przez Harry’ego Fremonta.
- Nuty głowy: bergamotka, mandarynka, aldehydy, dzięgiel, lawenda, mięta, neroli, cytryna.
- Nuty serca: cyklamen, imbir, morska trawa, jaśmin, róża, brazylijskie drzewo różane, geranium.
- Nuty bazy: drzewo sandałowe, bursztyn, piżmo, drzewo gwajakowe, cedr.
4. Joop! Femme woda toaletowa spray 100 ml – to perfumy orientalne, dopełnione drzewnymi i aldehydowymi akordami. Stylowe i eleganckie. Z początku radośnie cytrusowe, złagodzone aldehydami, w sercu zmysłowo kwiatowe, wykończone rozgrzewającymi nutami orientalnymi i drzewnymi.
- Nuty głowy: aldehydy, kolendra, nuty owocowe, bergamotka, cytryna.
- Nuty serca: jaśmin, kwiat pomarańczy, róża i konwalia.
- Nuty bazy: drzewo sandałowe, cywet, bursztyn, wanilia, fasolka tonka, piżmo, paczula, mech dębowy i cedr.
5. Nina Ricci – L’Air Du Temps woda toaletowa spray (30 ml) – po raz pierwszy ukazały się na rynku w 1948 roku. To klasyczny zapach o świeżej, a zarazem zmysłowej tonacji.
- Nuty głowy: goździk (roślina), brzoskwinia, neroli, bergamotka, róża, brazylijskie drzewo różane, aldehydy.
- Nuty serca: rozmaryn, goździk (roślina), gardenia, fiołek, orchidea, goździk (przyprawa), korzeń irysa, jaśmin, ylang-ylang, róża.
- Nuty bazy: przyprawy, irys, bursztyn, drzewo sandałowe, piżmo, benzoes, mech dębowy, wetyweria, cedr.
Perfumy aldehydowe nie wyszły z mody – sięgają po nie zarówno znane domy mody, jak i twórcy niszowych kompozycji. Być może zapach, którego właśnie używasz, posiada nuty aldehydowe, dzięki którym cała kompozycja uzyskała wyjątkową trwałość oraz gładkie i miękkie wykończenie, które na długo pozostaje w pamięci.
Polecane produkty: