Cera odwodniona nie zachwyca ani swoja kondycją, ani też wyglądem. Co ważne, odwodnienie może dotyczyć każdego rodzaju cery – zarówno suchej, jak i tłustej czy mieszanej. Warto również podkreślić, że odwodnienie nie oznacza, że skóra jest sucha. Dowiedz się, w jaki sposób wyeliminować objawy odwodnienia i przywrócić cerze równowagę.
Spis treści:
- Cera odwodniona: charakterystyka
1.1. Skóra odwodniona a sucha - Skóra odwodniona – jak wygląda?
2.1. Odwodniona skóra pod oczami - Cera odwodniona: pielęgnacja
3.1. Cera odwodniona – składniki aktywne, które jej służą
Każdy rodzaj cery posiada pewne cechy charakterystyczne, każdy typ skóry boryka się też z innymi dolegliwościami i problemami. Rozpoznanie rodzaju cery jest natomiast kluczowe dla jej zdrowia, wyglądu i kondycji – tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią pielęgnację.
Cera odwodniona: charakterystyka
Cera odwodniona to określenie kondycji skóry, której brakuje optymalnej dawki nawilżenia. Co ważne, odwodnienie nie obejmuje wyłącznie cery suchej – na odwodnienie narażony jest każdy typ skóry – również tłusta czy mieszana.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać typ cery? Poznaj 4 główne rodzaje
Odwodnienie jest powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry, która nie potrafi zatrzymać w sobie wody, jednak wpływ na to może mieć tak naprawdę wiele czynników, dla których wspólnym mianownikiem jest długotrwały brak nawilżenia.
Za najczęstsze przyczyny odwodnionej cery uważa się: nadmierną ekspozycję na słońce i zbyt częste wizyty w solarium. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, spożywanie zbyt małych ilości wody, ale też używki: alkohol czy papierosy.
Do odwodnienia mogą przyczynić się również leki i preparaty, np. przeciwtrądzikowe, ale również czynniki emocjonalne, jak stres czy zmęczenie. Bardzo często przyczyną jest także niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Skóra odwodniona a sucha
Skóra odwodniona nie jest pojęciem tożsamym ze skórą suchą. W przypadku cery odwodnionej mamy do czynienia z niedoborem wody, a w przypadku cery suchej, zwykle oprócz wody, w strukturze skóry brakuje również lipidów. Przyczyną suchej skóry bardzo często są uwarunkowania genetyczne, natomiast odwodnienie jest wywołane czynnikami zewnętrznymi, które doprowadziły do utraty wody.
Cera sucha to tak jakby stan permanentny (z lepszymi i gorszymi momentami), natomiast odwodnienie jest zwykle stanem przejściowym i można je dość szybko zniwelować za pomocą zdrowej diety, właściwych kosmetyków oraz pielęgnacji.
Skóra odwodniona – jak wygląda?
Skóra odwodniona nie jest trudna w rozpoznaniu, natomiast dość łatwo pomylić ją z cerą suchą, gdyż mają wiele wspólnych objawów. Pamiętajmy natomiast, że cera sucha to typ skóry, a cera odwodniona to stan przejściowy, który może wystąpić w przypadku każdego rodzaju cery, od tłustej, przez mieszaną, po wrażliwą.
Jak wygląda cera odwodniona? Charakterystycznym objawem jest uczucie ściągnięcia oraz napięcia skóry, które wywołują dość duży dyskomfort. Odwodnienie sprawia również, że skóra staje się mniej elastyczna oraz jędrna, a w dłuższej perspektywie czasowej może oznaczać, że szybciej pojawią się na niej zmarszczki. Utrata wody powoduje również, że skóra jest bardziej skłonna do podrażnień.
Skóra odwodniona jest pozbawiona blasku, witalności i energii. Może być również szorstka, a miejscowo również się łuszczyć. Bardzo często cera staje się poszarzała i ziemista, wygląda na zmęczoną.
Cera odwodniona bardzo często boryka się z nadmiernym wydzielaniem sebum. To powoduje, że jest narażona na powstawanie niedoskonałości – zmian trądzikowych czy zaskórników. Niestety, ale jej matowienie tylko pogarsza sytuacje, dodatkowo wywołując uczucie napięcia i ściągnięcia.
Co ważne, długotrwałe odwodnienie negatywnie odbija się na samym wyglądzie skóry, ale również na jej funkcjach barierowych, które ulegają osłabieniu. Wówczas cera jeszcze bardziej podatna jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych, przez co jej kondycja może się jeszcze bardziej pogorszyć.
Polecamy artykuł: NMF (Natural Moisturizing Factor) – co oznacza dla skóry?
Odwodniona skóra pod oczami
Na odwodnienie szczególnie narażona jest skóra pod oczami, która jest bardzo cienka oraz delikatna. Gdy dochodzi do tego niewystarczająca ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, skóra bardzo szybko może stracić nawilżenie.
Odwodnienie skóry wokół oczu najczęściej spowodowane jest niewłaściwą pielęgnacją. Brak regularnego nawilżania bardzo szybko sprawi, że skóra stanie się sucha, a także zaczną się na niej pojawiać drobne zmarszczki.
Koniecznością jest, by zadbać o skórę wokół oczu w należyty sposób, a więc regularnie (codziennie!) nawilżać i odżywiać delikatny naskórek. Warto też zainwestować w kosmetyki do demakijażu pozbawione alkoholu i detergentów. Kilka razy w tygodniu należy warto też sięgnąć po nawilżającą maseczkę pod oczy bądź płatki pod oczy.
Cera odwodniona: pielęgnacja
Cera odwodniona – bezsprzecznie – wymaga właściwej pielęgnacji – ukierunkowanej na nawodnienie, nawilżenie oraz regenerację. Warto postawić na specjalistyczne kosmetyki dedykowane odwodnionej skórze, ale też wspomóc się zabiegami wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.
Odwodnienie, jako stan przejściowy, można dość szybko wyeliminować. Należy natomiast wiedzieć, jakie substancje oraz kosmetyki są pożądane w jej pielęgnacji, jednak przede wszystkim, należy znaleźć przyczynę, która doprowadziła do odwodnienia i starać się ją wyeliminować bądź zniwelować.
Jednocześnie należy pamiętać, by zadbać o odpowiednią dietę, a przede wszystkim spożywać codziennie właściwą ilość płynów. Warto też z rozsądkiem zażywać kąpieli słonecznych czy też ograniczać czas spędzany w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednym słowem, ograniczyć to, co sprawia, że skóra szybko traci wodę.
Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację, w kosmetyczkach powinny znaleźć się kosmetyki do cery odwodnionej. Odstawić należy produkty, które mogą wysuszać skórę, a więc m. in. te, które zawierają w składzie alkohol. Nie są pożądane również peelingi chemiczne, które dodatkowo mogą wywołać uczucie ściągnięcia.
Postawić należy ma kosmetyki o łagodnych i delikatnych formułach, które pozbawione są substancji ściągających, wysuszających. Wskazane są produkty, które głęboko nawilżają, odżywiają i regenerują.
Cera odwodniona – składniki aktywne, które jej służą
Cera odwodniona, by w relatywnie szybkim czasie poprawiła swoją kondycję, musi codziennie przyjmować substancje nawadniające i nawilżające. Kosmetyki muszą zabezpieczać skórę przed utratą wody i wiązać wilgoć w skórze.
Bez wątpienia pożądany jest kwas hialuronowy, niacynamid, gliceryna, mocznik, a także ceramidy i witaminy, zwłaszcza A oraz E. Do swojej pielęgnacji warto wprowadzić również oleje kosmetyczne. Cerze odwodnionej służyć będą olej kokosowy, olej jojoba oraz olejek makadamia. Cenne są również masła roślinne, chociażby masło shea czy masło kakaowe.
Cera odwodniona, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, szybko poprawi swoją kondycję. Stan odwodnienia można zredukować w dość szybki i prosty sposób – wystarczy wiedza na temat tego, jakie substancje oraz kosmetyki są pożądane w pielęgnacji tego rodzaju cery.