Klimbazol

Klimbazol jest organicznym związkiem chemicznym, szeroko wykorzystywanym przez przemysł medyczny, farmaceutyczny, ale również kosmetyczny, gdzie stosowany jest głównie jako składnik przeciwgrzybiczy i przeciwłupieżowy.

Walka z łupieżem i problemami skórnymi nie należy do łatwych. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie preparatów bazujących na skutecznych składnikach aktywnych, które zwalczają nie tylko objawy, ale również przyczynę dolegliwości.


Spis treści:

  1. Klimbazol: co to jest?
  2. Klimbazol: działanie, zastosowanie, właściwości
    2.1 Klimbazol na grzybicę
  3. Kosmetyki z klimbazolem na dolegliwości skórne
    3.1 Klimbazol – szampon
    3.2 Klimbazol – krem

Klimbazol: co to jest?

Klimbazol (climbazole) – z naukowego punktu widzenia – jest organicznym związkiem chemicznym, który w kosmetyce najbardziej znany jest ze swoich właściwości przeciwłupieżowych oraz przeciwgrzybiczych.

Substancja ta znakomicie zwalcza szeroką gamę patogenów grzybowych. Oddziałuje chociażby na grzyby malassezia furfur, które bardzo często są przyczyną łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i innych schorzeń dermatologicznych.

Ponadto, klimbazol działa również na grzyby gatunków trichophyton rubrum, trichophyton mentagrophytes czy microsporum canis, które między innymi wywołują np. grzybicę stóp, skóry, skóry głowy czy grzybicę paznokci.

Pod względem struktury chemicznej oraz działania, climbazole wykazuje podobieństwo do mikonazolu oraz ketokonazolu, czyli innych znanych substancji grzybobójczych wykorzystywanych w produktach farmaceutycznych i kosmetycznych.

Klimbazol: działanie, zastosowanie, właściwości

Klimbazol, ze względu na swoje działanie i i silne właściwości przeciwgrzybicze, jest składnikiem wielu preparatów leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Warto również wspomnieć, że w kosmetykach często odgrywa rolę substancji konserwującej, której celem jest przeciwdziałanie pojawianiu się grzybów i pleśni.

Najczęściej stosowany jest jednak w leczeniu łupieżu oraz przy łojotokowym zapaleniu skóry. Sprawdzi się też przy eliminowaniu zakażeń grzybiczych (np. przy grzybicy skóry czy paznokci), ale może być też pomocny w leczeniu wyprysków i zmian trądzikowych.


Przeczytaj również: Jaki szampon na łupież wybrać?


Oprócz tego, że jest substancją przeciwłupieżową, doskonale wzmacnia cebulki włosów i stymuluje porost kosmyków. Ponadto, skutecznie eliminuje choroby i dolegliwości skóry wywołane przez grzyby – niweluje przy tym objawy takie jak swędzenie, łuszczenie czy pieczenie.

Zastosowanie klimbazolu:

  • łupież,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • wypryski na twarzy,
  • grzybica skóry,
  • grzybica paznokci.

Działaniami niepożądanymi stosowania produktów z klimbazolem mogą być świąd, wysypka, zaczerwienienie czy miejscowe podrażnienie skóry, jednak dochodzi do tego bardzo rzadko, a preparaty z tą substancją są zwykle dobrze tolerowane przez skórę.

Klimbazol szampon

Klimbazol na grzybicę

Klimbazol jest skuteczną substancją grzybobójczą, dlatego też jest składnikiem wielu produktów leczących grzybicę stóp, dłoni czy grzybicę paznokci. Pozwala w relatywnie krótkim czasie powstrzymać rozmnażanie się grzyba, a tym samym wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości związane z jego pojawieniem się.

Zasila skład wielu produktów aptecznych, ale i specjalistycznych kosmetyków. Bardzo często występuje w towarzystwie cynku, triklosanu czy pirytonianu cynku, a w kosmetykach przeciwłupieżowych jego działanie wzmacnia dodatkowo pirokton olaminy.

Kosmetyki z klimbazolem na dolegliwości skórne

Klimbazol, oprócz tego, że wykorzystywany jest jako składnik konserwujący, to w kosmetykach pełni głównie funkcję leczniczą. Jak już zostało wspomniane, działa nie tylko przeciwłupieżowo, ale też niweluje dolegliwości związane z zakażeniami grzybiczymi, wypryskami czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Climbazole bardzo często zasila składy szamponów do włosów (głównie przeciwłupieżowych), ale też spotkać go można w kremach, maściach i innych preparatach na grzybicę skóry. Bardzo często jest także jedną z najważniejszych substancji w odżywkach na grzybicę paznokci.


Przeczytaj artykuł: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS)


Klimbazol – szampon

Szampony z klimbazolem ukierunkowane są przede wszystkim na działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze. Warto natomiast wspomnieć, że substancja ta jednocześnie wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich wzrost. Przywraca równowagę skórze głowy i likwiduje widoczne oznaki łupieżu.

Popularny produkt DX2 szampon dla mężczyzn przeciwłupieżowy + przeciw wypadaniu włosów, bazuje właśnie na klimbazolu, którego działanie wzmocnione jest piroktonem olaminy. Szampon łagodzi podrażnienia, uczucie swędzenia, które wywołane są przez łupież – zwalcza jego oznaki.

Podobne działanie wykazuje Anwen No Flake No Cry szampon przeciwłupieżowy w kostce, który skutecznie oczyszcza, dba o mikrobiom skóry, przywraca skórze głowy komfort i równowagę, a przy tym usuwa objawy i przyczyny łupieżu. Climbazol, pirokton olaminy, ekstrakt z selera, a także fermentowany ekstrakt mikroorganizmów z rodzaju Pseudoalteromonas działają przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie oraz seboregulująco, zwalczając przyczyny i niwelując objawy zarówno suchego, jak i tłustego łupieżu.

Klimbazol – krem

Działanie przeciwgrzybicze klimbazolu powoduje, że substancja wykorzystywana jest także w wielu innych preparatach kosmetycznych: maściach, kremach, emulsjach, odżywkach czy produktach do higieny intymnej.

Klimbazol kremZoxiderm krem do skóry wrażliwej i łojotokowej, oprócz klimbazolu, ma w swoim składzie także dekspantenol, pirytionin cynku oraz kwas hialuronowy – substancje, które kompleksowo pielęgnują skórę wrażliwą i łojotokową. Produkt hamuje nadmierne wydzielanie łoju, a także łagodzi podrażnienia i dolegliwości wywołane czynnikami alergennymi.

Z myślą o pielęgnacji skóry ciała i głowy powstał również preparat marki Zoxiderm – emulsja przeciwłupieżowa do skóry gładkiej i owłosionej ze skłonnością do zmian łojotokowych, łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki zawartości pirytionianu cynku, klimbazolu i piroktonuolaminy, emulsja wspomaga również utrzymanie równowagi mikroflory skóry.

Klimbazol bardzo często zasila formuły produktów specjalistycznych i profesjonalnych, których zadaniem jest wyeliminowanie objawów i przyczyn łupieżu oraz skórnych dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest zatem czytanie etykiet i weryfikowanie składu, by mieć pewność, że występują w nim substancje ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego problemu.