Kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne biją kolejne rekordy popularności. Nic w tym dziwnego, bowiem są naturalną alternatywą dla tradycyjnych kosmetyków makijażowych. Lekkie i nieobciążające formuły, to idealna propozycja dla osób z cerami wrażliwymi i problematycznymi. Nie musisz rezygnować z makijażu, by poprawić kondycję swojej cery!


Spis treści:

  1. Kosmetyki mineralne: co to znaczy?
    1.1. Minerały w kosmetykach
  2. Mineralne kosmetyki do makijażu: jak je aplikować?
  3. Kosmetyki mineralne: polskie marki wiodą prym!

Mocne i ciężkie make-upy nie są dobre dla zdrowia skóry, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się lekkie makijaże, które nie zapychają porów i pozwalają skórze oddychać. Nie dziwi więc, że kosmetyki na bazie minerałów są jednymi z najbardziej pożądanych produktów na rynku beauty.

Kosmetyki mineralne: co to znaczy?

Kosmetyki mineralne – czym właściwie są? Można pokusić się o stwierdzenie, że są najdelikatniejszymi kosmetykami kolorowymi, jakie są obecnie znane. A wszystko za sprawą ich składu – formulacji w duchu minimalizmu – w którym nie ma miejsca na jakiekolwiek zbędne substancje i wypełniacze.

Kosmetyki bazujące na minerałach powstały z myślą o cerach problematycznych, które borykają się z podrażnieniami, trądzikiem, tendencją do wyprysków i innych zmian skórnych, a także ranami czy bliznami. To również idealna propozycja dla osób ze skórą wrażliwą, problemami dermatologicznymi oraz skłonnością do alergii.


Polecamy artykuł: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?


Jeszcze do niedawna, w kategorii produktów mineralnych do zdobycia były w zasadzie pojedyncze kosmetyki. Obecnie jednak rynek rozwinął się na tyle, że niebawem z pewnością asortymentem dorównają kosmetykom tradycyjnym.

Kosmetyki mineralne są łagodne, lekkie, delikatne i hipoalergiczne. Jednocześnie są to produkty wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Ich formuły są wolne od alkoholu, parabenów, silikonów, SLS, substancji syntetycznych czy składników pochodzenia zwierzęcego.

Mineralne kosmetyki

Czym charakteryzują się kosmetyki mineralne?

  • minimalny, bezpieczny, naturalny skład,
  • brak zbędnych dodatków,
  • lekkie i delikatne dla skóry,
  • pielęgnują i upiększają skórę.
  • niekomedogenne, niezapychające porów formuły,
  • prezentują się bardzo naturalnie na skórze,
  • przyspieszają regenerację skóry, poprawiając jej kondycję,
  • przeciwdziałają stanom zapalnym i niedoskonałościom,
  • są uniwersalne – do każdego rodzaju cery.

Zaletą kosmetyków mineralnych jest również to, że mogą być one stosowane w zasadzie bezterminowo (jeśli nie zawierają substancji organicznych) – minerały nie mają bowiem daty ważności. Na opakowaniu podany jest termin – jest on bowiem wymagany prawnie, jednak nie należy przywiązywać do niego większej wagi.


Przeczytaj również: Data ważności kosmetyków (PAO i Exp.) – jak ją czytać?


Minerały w kosmetykach

Kosmetyki mineralne nie tylko upiększają skórę, ale jednocześnie ją pielęgnują. Inspiracją dla samej nazwy stał się po prostu skład, czyli drobno zmielone minerały. To właśnie wykorzystanie tego, co oferuje nam natura, jest największą zaletą tych produktów makijażowych.

Jakie minerały są najczęściej wykorzystywane w kosmetykach?

Tlenki żelaza, chromu, ultramaryny – odpowiadają przede wszystkim za kolor kosmetyku.

Dwutlenek tytanu jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, co oznacza, że chroni skórę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Od niego uzależnione są również właściwości kryjące produktu.

Tlenek cynku to szczególnie pożądany składnik w przypadku cer problemowych, chociażby trądzikowych, bowiem działa antyseptycznie i antybakteryjnie. Wycisza stany zapalne.

Mika przepięknie rozświetla, dodaje blasku, a przy tym wygładza skórę i optycznie spłyca drobne zmarszczki.

Glinki (czerwona, zielona, biała) kompleksowo pielęgnują cerę, doskonale pochłaniają sebum i zapobiegają błyszczeniu się skóry.

Minerały w kosmetykach

To właśnie minerały w kosmetykach powodują, że produkty są niezwykle delikatne dla skóry, co jest niezwykle ważne w przypadku cery alergicznej i trądzikowej, które wymagają szczególnego traktowania. Od nich uzależniona jest lekkość formuły, ale też bezpieczeństwo stosowania.

Mineralne kosmetyki do makijażu: jak je aplikować?

Mineralne kosmetyki do makijażu to naprawdę szeroki wachlarz produktów: podkłady sypkie i płynne, pudry, korektory do twarzy, rozświetlacze do twarzy, kredki, pomadki i szminki do ust czy cienie do powiek, to najbardziej pożądane kosmetyki, dzięki którym można stworzyć kompletny make-up.

Mineralne kosmetyki dostępne są w wyjątkowo szerokiej gamie kolorystycznej, a użyte minerały bardzo często powodują, że docelowy kolor jest po prostu unikalny – zachwyca swoją oryginalnością, pigmentacją i wyrazistością.

Produkty mineralne – w odniesieniu do kosmetyków tradycyjnych – nieco różnią się natomiast sposobem aplikacji. Przede wszystkim, przed wykonaniem make-upu należy zadbać o oczyszczenie i nawilżenie skóry.

Większość produktów należy aplikować za pomocą ściętego pędzla – wykonując koliste ruchy bądź tak zwane ruchy stempla (nigdy góra-dół!). Poziom krycia można dowolnie kontrolować – by osiągnąć mocniejszy efekt, wystarczy nałożyć kolejną warstwę produktu. Porcję kosmetyku należy wysypać na wieczko, zanurzyć pędzel, pozbyć się nadmiaru kosmetyku uderzając w trzonek pędzla i precyzyjnie wcierać w skórę.


Przeczytaj również: Jak czyścić pędzle do makijażu?


Podkłady i pudry aplikuje się kolistymi ruchami, a bronzery czy róże ruchem pociągłym. Z kolei przy rozświetlaczach zalecany jest ruch omiatający. Przy aplikacji cieni do powiek trzeba natomiast pamiętać o uprzednim użyciu bazy – przedłuży to ich trwałość, zapobiegnie rolowaniu, ale też zintensyfikuje kolor.

Pamiętajmy, że w większości przypadków kosmetyki mineralne mają formę proszku – choć aplikacja początkowo może wydawać się trudna, wystarczy nabrać nieco wprawy. Warto zainwestować w dobrej jakości pędzle do makijażu z włosiem syntetycznym, np. flat top, które są płasko zakończone lub gąbeczkę do minerałów, ułatwiające rozprowadzanie preparatów na skórze. Nie nakładajmy też zbyt dużej ilości kosmetyku – lepiej stopniować efekt cienkimi warstwami.

Mineralne kosmetyki do makijażu

Podkłady mineralne w płynie
Podkłady mineralne w płynie to prawdziwy hit na kosmetycznym rynku. Łączy w sobie właściwości klasycznego fluidu i sypkiego produktu mineralnego. To alternatywa dla osób, które nie mogą przekonać się do sypkich formuł. Oczywiście, bardzo uważnie należy przeanalizować skład, by nie natknąć się na zwykłe drogeryjne produkty, które zawierają niewielką ilość minerałów.

Pudry mineralne sypkie
Sypkie pudry mineralne mają delikatną, jedwabistą konsystencję, która znakomicie stapia się ze skórą (oczywiście podczas prawidłowej aplikacji). Pięknie wygładzają, zakrywają przebarwienia na twarzy i drobne niedoskonałości, a także minimalizują widoczność porów. Gwarantują lekki makijaż i są łagodne dla każdego rodzaju skóry.

Kosmetyki mineralne: polskie marki wiodą prym!

Moda na kosmetyki mineralne przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, natomiast polski przemysł kosmetyczny bardzo podchwycił ich ideę i obecnie tworzy obłędne produkty bazujące na minerałach.

Najbardziej znane polski marki, które oferują kosmetyki mineralne to: Pixie Cosmetics oraz
Annabelle Minerals.

Wielu producentów – odpowiadając na potrzeby konsumentek – tworzy też specjalne serie kosmetyków mineralnych. Zagranicznymi markami, które cieszą się dużą popularnością w Polsce są natomiast Idun Minerals czy też bareMinerals.

Chcąc wybrać kosmetyki mineralne najwyższej jakości, koniecznie sprawdzajmy skład produktów i szukajmy renomowanych marek, bowiem bardzo dużo przedsiębiorstw kosmetycznych podchwyciło modę na minerały, ale oferuje produkty, które mineralnymi są tylko z nazwy.

Skład powinien być krótki i prosty. Warto poszukiwać w nich nazw takich jak: Zinc Oxide, Mica, Oxides czy Titanium Dioxide. Pożądane nie są konserwanty, barwniki syntetyczne i inne sztuczne substancje.

Kosmetyki mineralne nie bez powodu są jednymi z najbardziej popularnych na rynku. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie ekologiczne i naturalne rozwiązania – nie chcą rezygnować z makijażu, ale zależy im na zdrowym wyglądzie skóry.