Olej marula to naturalne źródło antyoksydantów i witamin. Choć nie jest tak znany jak olej arganowy, to wiele go z nim łączy i stanowi on świetną alternatywę dla osób, które szukają podobnych wartości pielęgnacyjnych, ale w nieco lżejszej formie. Skąd pozyskuje się olej marula? Jakie ma właściwości, na co pomaga i kto doceni go najbardziej? Przybliżamy olej, którego nazwa dla laików brzmi tajemniczo, a dla bardziej obeznanych w składnikach kosmetyków znaczy tyle co multifunkcyjne panaceum na powszechne problemy skórne.
Spis treści:
- Olej marula – skąd pochodzi i jak wygląda?
- Olej marula – 6 właściwości eliksiru młodości
2.1. Nawilżające
2.2. Regenerujące i antyoksydacyjne
2.3. Wzmacniające warstwę hydrolipidową
2.4. Przeciwzapalne i antybakteryjne
2.5. Anti-aging
2.6. Ujędrniające - Olej marula – komedogenność
- Olej marula – zapach
- Na co pomaga olej z “drzewa słoni”?
5.1. Olej marula do twarzy
5.2. Olej marula na zmarszczki
5.3. Olej marula na włosy – regeneracyjne olejowanie
5.4. Marula Oil – do jakich włosów? - Jak stosować olej marula?
- Konkluzja
Warto zapamiętać:
|
Polecane produkty:
Olej marula – skąd pochodzi i jak wygląda?
Olej marula wytłacza się na zimno z pestek owoców afrykańskiego drzewa Sclerocarya Birrea, którego powszechna nazwa to marula lub „drzewo słoni”, ponieważ jego słodkie owoce w kształcie niewielkich piłeczek wchodzą w skład menu słoni i stanowią ważny element ich diety.
Ten roślinny olej ma postać jasnożółtego płynu, o delikatnym zapachu i średniej lepkości. Jest to olej szybkoschnący, niepozostawiający na skórze lepkiej warstwy. Błyskawicznie się wchłania, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego rodzaju cery – od suchej, dojrzałej i zniszczonej, poprzez mieszaną aż do trądzikowej.
Olej marula – 6 właściwości eliksiru młodości
Drogocenny olej marula jest biozgodny ze skórą, podobnie jak olej jojoba, którego budowa chemiczna jest podobna do ludzkiego sebum. Podobnie jest z olejem z „drzewa słoni”, który bardzo dobrze współpracuje ze skórą, nie podrażnia jej i nie obciąża. W INCI znajdziemy go pod nazwą Sclerocarya Birrea (Marula) Seed Oil. Olej posiada cechy hydrofobowe, co oznacza, że przedostaje się w głąb skóry, przekraczając barierę naskórkową. Dzięki takim możliwościom poprawia nawilżenie skóry i uelastycznia ją.
Ceni się go przede wszystkim za to, że posiada wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tokoferoli, flawonów, katechin, minerałów i witamin C i E. W jego składzie znajdziemy kwas oleinowy w wyższym stężeniu niż w oleju arganowym, dlatego olej marula jest lżejszy, a zachowuje się podobnie jak olejek arganowy nazywany przecież „płynnym złotem”. Jest odporny na utlenianie i zachowuje stabilność nawet w wysokiej temperaturze.
Jego unikatowy skład przekłada się na liczne prozdrowotne właściwości, dzięki którym w niedługim czasie i przy systematycznym stosowaniu oleju możemy liczyć na małe sukcesy pielęgnacyjne. O jakich właściwościach mowa?
Choć oleje same w sobie nie mają cech nawilżających, to powodują wzrost nawilżenia, dzięki temu, że przenikają przez zewnętrzną warstwę skóry, czyli naskórek. Substancje aktywne zawarte w oleju marula, w tym przede wszystkim kwas oleinowy, sprawiają, że olej ten zyskuje właściwości umożliwiające przenikanie w głąb skóry i utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry i włosów. Poza tym chroni je przed odparowaniem wody, zatrzymując wilgoć w skórze i w strukturze włosów.
2. Regenerujące i antyoksydacyjne
Wysoka zawartość witamin C i E sprawia, że olej zwalcza wolne rodniki, przyspieszające proces starzenia się skóry. Oprócz tego że witaminy są silnymi antyoksydantami, to również rozjaśniają skórę i sprzyjają zmniejszaniu przebarwień. Poprawiają stan skóry suchej i tej, która utraciła jędrność. Sclerocarya Birrea Oil skutecznie regeneruje pozbawioną witalności cerę i zniszczone włosy, które potrzebują odbudowy po zabiegach koloryzacji i rozjaśniania. Wspomaga również gojenie się drobnych ran i blizn potrądzikowych.
3. Wzmacniające warstwę hydrolipidową
Uszczelnia płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu skóra staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Świetnie zabezpiecza naskórek przed wysoką i niską temperaturą, słońcem, wiatrem i mrozem. Idealny na każdą porę roku.
4. Przeciwzapalne i antybakteryjne
Olej marula jest szczególnie polecany w leczeniu egzemy i łuszczycy, a także AZS (atopowe zapalenie skóry). Cera trądzikowa również dobrze reaguje na pielęgnację z udziałem oleju marula, ponieważ łagodzi zmiany, wycisza zaczerwienienia i podrażnienia. Reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum. Olej działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Z uwagi na te właściwości wspomaga również walkę z łupieżem. Eliminuje uczucie suchości i swędzenia skóry głowy.
Jest bogaty w antyoksydanty, m.in. flawony, katechiny i tokoferole, które działają przeciwzmarszczkowo. Działa przeciwstarzeniowo dzięki obecności kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Spłyca zmarszczki, wygładza i napina skórę. Minimalizuje skutki naturalnego starzenia się skóry, ponieważ zapobiega rozkładowi kolagenu.
Dzięki zawartości eliksiru młodości pod postacią witaminy E i kwasu oleinowego skutecznie wygładza i zmiękcza skórę, sprawiając, że odzyskuje elastyczność i jędrność. Zalecany jest podczas kuracji antycellulitowych i przeciw rozstępom. Może być stosowany w ciąży jako naturalny preparat zapobiegający pojawieniu się rozstępów.
Jak działa olej abisyński?
Olej marula – komedogenność
Marula Oil, Sclerocarya Birrea Oil w 6-stopniowej skali komedogenności posiada wskaźnik komedogenności 3, co oznacza, że jest umiarkowanie komedogenny. Olej z maruli to lekki olej, teksturowy, który błyskawicznie się wchłania. Minimalizuje oznaki starzenia, eliminuje skutki negatywnego działania czynników środowiskowych. Ponadto pobudza żywotność komórek. Te wszystkie właściwości zawdzięcza potężnej porcji przeciwutleniaczy, które wchodzą w jego skład. Polecany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, nawet tej wrażliwej.
Czy wiesz, że…
komedogenność (od comedo – zaskórnik) to właściwość substancji aktywnej, która przyczynia się do zatykania porów, a co za tym idzie do powstawania zaskórników. Dla ułatwienia zbudowano 6-stopniową skalę komedogenności, gdzie 0 oznacza, że produkt jest niekomedogenny, a 5 wysoce komedogenny. Warto jednak pamiętać, że każda cera reaguje inaczej na oleje i jeżeli zauważymy, że jakiś nam nie służy, to należy poszukać innego i niekoniecznie sugerować się skalą komedogenności, bo to tylko sugestia, a nie wyrocznia.
Skóra sucha zdecydowanie dobrze zareaguje na wysoce komedogenny olej kokosowy, a skóra trądzikowa raczej się z nim nie polubi, a przysłuży się jej olej z ogórecznika czy olej konopny. Inaczej też wygląda sytuacja z zapychaniem porów, gdy stosujemy oleje w nierozcieńczonej postaci, a odmiennie, gdy stosujemy kosmetyczne formuły, które zawierają dany olej w stężeniu niższym niż 5% objętości całego preparatu.
Olej marula – zapach
Zapach oleju marula jest delikatny i przyjemny. Posiada lekko orzechowy aromat. Trudno go wyczuć, dlatego często stosuje się go jako składnik bazowy do mieszanek olejów lub olejków eterycznych. Jeżeli szukasz oleju o niedrażniącym zapachu, olej z “drzewa słoni” będzie dobrym wyborem. Zdecydowanie różni się aromatem od na przykład oleju tamanu, który pachnie bardzo intensywnie, a niektórzy porównują ten zapach do aromatu rosołu.
Na co pomaga olej z “drzewa słoni”?
Olej marula jest roślinnym darem natury, z którego cennych właściwości pielęgnacyjnych skorzysta tak naprawdę każda cera. Szczególnie okaże się przydatny w rutynie wspomagającej leczenie przebarwień i stanów zapalnych skóry. Marula jest przydatna w wielu sytuacjach, dlatego warto zdecydować się na ten olej, jeżeli zmagamy się z nadmierną suchością skóry, łamliwymi i zniszczonymi włosami, a także kruchymi paznokciami.
Olej marula do twarzy
Olej z “drzewa słoni” wykorzystany w pielęgnacji skóry twarzy wzmocni i odżywi naskórek. Rozjaśni przebarwienia, wyrówna koloryt cery. Wspomoże leczenie zmian skórnych związanych z atopowym zapaleniem skóry czy egzemą. Systematyczne stosowanie tego olejku w pielęgnacji skóry dojrzałej przyczyni się do zredukowania zmarszczek. Ujędrni naskórek, usprawni produkcję naturalnego kolagenu, dzięki czemu skóra powoli zacznie odzyskiwać odpowiednie napięcie. Warto sięgnąć po niego, gdy posiadasz cerę problematyczną, ze skłonnością do wyprysków, stanów zapalanych i trądziku.
Olej marula na zmarszczki
Olej marula na zmarszczki to doskonały sposób na naturalne zabiegi anti-aging. Cera dojrzała, zmęczona, z widocznymi zmarszczkami i opuchnięciami stanowi świetne pole do popisu dla tego oleju. Marula genialnie współpracuje z naszą cerą i stanowi bardzo dobry podkład pod masaż twarzy. Kamień gua sha czy roller do twarzy w połączeniu z tym olejem stworzą parę doskonałą. Marula daje odpowiedni poślizg, aby masowanie skóry jadeitem czy różowym kwarcem było przyjemne a zarazem efektywne.
Olej marula na włosy – regeneracyjne olejowanie
Olejowanie włosów to już legendarny zabieg poprawiających ich wygląd i kondycję. Olej marula będzie optymalny w pielęgnacji włosów średnioporowatych. Możesz wykorzystać go do klasycznego olejowania włosów na mokro lub na sucho, lub na końcówki włosów, jako preparat, który je wygładzi i pomoże je zdyscyplinować.
Marula wnika w głąb włosów, domyka łuski, wygładzając ich powierzchnię. Dzięki temu pasma są gładkie, miękkie i lśniące. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz włosów, zapobiegając ich wysuszeniu, puszeniu się i elektryzowaniu. Wzmacnia cebulki włosów, zmiękcza kosmyki i nadaje im blask.
Olejowanie włosów tym olejem to również recepta na włosy bez łupieżu. Jeżeli zmagasz się z tą kłopotliwą dolegliwością, sprawdź marulę. W tym przypadku należy zastosować olej bezpośrednio na skórę głowy i starannie go wmasować. Przy olejowaniu natomiast aplikujemy olej na pasma włosów, omijając skalp.
Marula Oil – do jakich włosów?
Z uwagi na budowę chemiczną tego oleju i to, że w jego składzie przeważają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, wynika jasno, że będzie idealnie nadawał się do olejowania włosów średnioporowatych. Wnikając w głąb włosa, domyka łuski, dzięki czemu włosy odzyskują gładkość i jednolitą powierzchnię.
Sclerocarya Birrea Oil nawilża włosy i odbudowuje ich strukturę, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Jest niezwykle lekki, nie obciąża kosmyków i nie skleja ich. Może służyć jako wykończenie całej stylizacji – stosowany bez spłukiwania zmiękcza i wygładza włosy, dając efekt mięsistych i satynowych włosów.
Olejowanie włosów w kilku krokach
Jak stosować olej marula?
Olej z “drzewa słoni” działa wielowymiarowo, dlatego można go stosować w różnoraki sposób. Poniżej podajemy najpopularniejsze przykłady zastosowania tego oleju w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci:
- stosuj w czystej postaci – aplikuj na oczyszczoną skórę jako preparat regenerujący. Wypróbuj zimnotłoczony i nierafinowany naturalny olej Etja naturalny olej marula (50ml), który wspomaga walkę z trądzikiem, zmarszczkami, egzemą, łuszczycą, bliznami i przebarwieniami,
- wzbogać nim swój kosmetyk – to może być krem do twarzy, balsam do ciała, czy maseczka do twarzy na bazie glinki,
- zastosuj jako ulubiony olejek do ciała i nałóż go na lekko wilgotną skórę po kąpieli,
- nawodnij cerę i zminimalizuj widoczność zmarszczek – połącz go w pielęgnacji z humektantem, takim jak np. kwas hialuronowy, trehaloza, aloes (zaaplikuj na skórę tonik do twarzy lub hydrolat i od razu na wilgotną skórę nałóż kwas hialuronowy, np. w żelu i domknij pielęgnację olejem marula, aplikując go na kwas hialuronowy),
- skorzystaj z oleju marula w olejowaniu włosów i jako wygładzające serum na końcówki włosów,
- sprawdź jego działanie w regeneracji paznokci i skórek wokół nich,
- stosuj jako antidotum na rozstępy i cellulit, sprawdź jego działanie w ciąży, wykonując delikatny masaż brzucha, ud i pośladków.
Konkluzja
Olej marula to cenny olej roślinny, który może stać się równie popularny jak olej arganowy czy olej jojoba. Coraz częściej znajdujemy go w kosmetykach do pielęgnacji włosów i twarzy, ponieważ jest niezwykle skuteczny, przyjemny w aplikacji i rozwiązuje wiele dolegliwości skórnych. Jeżeli holistyczna i minimalistyczna pielęgnacja to dla ciebie nie tylko pusty slogan reklamowy, poznaj lepiej olej marula, ponieważ z łatwością może zastąpić kilka kosmetyków i kompleksowo zaopiekować się twoją skórą.
Polecane produkty: