olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika to złota substancja – nie tylko w kolorze. Cenne właściwości odżywcze i pielęgnacyjne wspomagają zdrowie oraz sprzyjają urodzie. Dlatego chętnie wykorzystuje się go nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetykach.

Dzisiaj skupimy się właśnie na aspekcie pielęgnacyjnym oleju z ogórecznika i sprawdzimy, jakie dobra naturalne kryje w sobie olej z tej niepozornej rośliny o niebieskich kwiatach. Wskażemy możliwości zastosowania, opiszmy działanie i metody stosowania w kosmetyce. Dowiesz się również, kto najbardziej skorzysta z jego właściwości i jakie kosmetyki zwierają ten olej. Dlaczego warto wprowadzić go do swoich rytuałów pielęgnacyjnych? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Polecane produkty:

Olej z ogórecznika – właściwości zdrowotne

ogórecznik

Olej z ogórecznika pozyskiwany jest z rośliny, popularnej w krajach basenu Morza Śródziemnego, zwanej ogórecznikiem (w języku łacińskim Borago officinalis). Posiada niebieskie kwiaty i szorstkie liście, przypominające liście ogórka, stąd nawiązanie do niego w nazwie rośliny. Olej z ogórecznika to kopalnia kluczowych dla zdrowia człowieka substancji aktywnych. Nie sposób wymienić wszystkich, ale do najważniejszych należą: flawonoidy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-6, garbniki, substancje śluzowe, kwasy organiczne (askorbinowy, jabłkowy, cytrynowy), sole mineralne, saponiny, magnez, żelazo, potas, cynk i witaminy A i C.

To jednak nie wszystko. Unikalną cechą cechą oleju Borago jest to, że zawiera kwas gamma-linolenowy (GLA) w wysokim stężeniu 23%. To wyjątkowy kwas należący do rodziny kwasów NNKT. Wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne, czego skutkiem jest również uśmierzenie bólu. Jest niezbędny dla zdrowia skóry, pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji, pobudza komórki do aktywności. Wspomaga utrzymanie prawidłowej struktury skóry. Jeżeli zabraknie kwasu GLA, warstwa hydrolipidowa naskórka będzie znacznie osłabiona i stanie się wyjątkowo wrażliwa na działanie wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się między innymi do powstawania zmarszczek i przebarwień skórnych.

Zebraliśmy najważniejsze właściwości oleju Borago:

właściwości oleju z ogórecznika

Olej z ogórecznika – zastosowanie

Na co pomaga olej z ogórecznika? Jest wszechstronny w swoim działaniu i wspiera różne typy cer. Z uwagi na swoje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne olej z ogórecznika jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, egzemą, atopowym i łojotokowym zapaleniem skóry, podrażnieniami, rozszerzonymi naczynkami (tzw. pajączki na twarzy – teleangiektazje). Uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki zawartości kwasu GLA i pochodnych witaminy A, dlatego między innymi retinol polecany jest w pielęgnacji skóry naczynkowej. Olej z ogórecznika wycisza zaczerwienienia i zwęża naczynka, ograniczając powstawanie tak zwanych pajączków. Z uwagi również na to, warto go stosować w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym.

Cera trądzikowa pokocha olej z ogórecznika, ponieważ przyspiesza regenerację i gojenie się naruszonego naskórka, wspomaga leczenie stanów zapalanych, łagodzi podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Ponadto jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry i ochronę przed nadmiernym odparowywaniem wody, co jest szczególnie istotne w przypadku leczenia trądziku i pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ponieważ często w rutynach pielęgnacyjnych takich cer stosuje się kosmetyki matujące, wysuszające zmiany skórne, a zapomina się o nawilżaniu. Niezachowanie balansu pomiędzy działaniem środków przeciwtrądzikowych i nawilżających może doprowadzić do zaburzenia pracy mikrobiomu skóry, naruszenia płaszcza hydrolipidowego i przesuszenia naskórka. Nieodpowiednia ilość składników nawilżających sprawia, że skóra także szybciej się przetłuszcza, wydzielając nadmierne ilości sebum, ponieważ w ten sposób dostarcza sobie substancji nawilżających.


Jak zadbać o mikrobiom skóry? Sprawdź w artykule: mikrobiom skóry


To również nieoceniona pomoc w leczeniu trudno gojących się ran czy obrzęków. Jako silny antyoksydant zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Zawiera witaminę C i karoten – prowitaminę witaminy A, a także flawonoidy i garbniki, które są skutecznymi przeciwutleniaczami, neutralizującymi rodniki w organizmie, co pozwala zapobiec zbyt wczesnemu starzeniu się skóry. Z tego tytułu Borago Officinalis Seed Oil będzie przydatny jako odmładzający eliksir w pielęgnacji skóry dojrzałej. Zwiększa elastyczność skóry, wygładza i zmiękcza naskórek.

Będzie też wybawieniem dla skóry alergicznej, ponieważ koi świąd i wycisza zaczerwienienia. Jest bardzo delikatny, dlatego bezbłędnie sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci – sprawdź oliwkę Clochee Clochee Baby&Kids Lovely Care Oil otulająca oliwka pielęgnacyjna dla dzieci (200 ml)

Oprócz kwasu GLA olej z ogórecznika jest źródłem kwasu linolowego i oleinowego, które występują w nim w złotych proporcjach, wzmacniając jeszcze bardziej korzystne działanie tego oleju na skórę człowieka.


Czy wiesz, że…

Kwas y-linolenowy (GLA) jest związkiem organicznym z grupy kwasów tłuszczowych omega-6. To również prekursor prostanglandyny PGE1, która jest hormonem zajmującym się regulowaniem procesów fizjologicznych, powstających wskutek pobudzenia nerwowego. Spotkamy ją we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Zadaniem prostaglandyn jest wywołanie i utrzymanie stanu zapalnego. Są wytwarzane przez organizm wówczas, gdy dochodzi do uszkodzenia komórki lub tkanki. Sprawiają, że naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do podwyższenia temperatury ciała. Gorączka to stan walki organizmu z patogenami. Prostaglandyny powstają w miejscu obrzęku i stanu zapalnego, stymulują zakończenia włókien nerwowych, które przekazują sygnał do mózgu, czego skutkiem jest pojawienie się bólu w zaatakowanym miejscu.


Kosmetyczny olej z ogórecznika w kosmetyce – działanie

Kosmetyczny olej z ogórecznika pełni funkcję emolientu tłustego, czyli zmiękcza skórę, nawilża, wzmacnia i chroni warstwę hydrolipidową przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Tworzy na skórze ochronny film, który skutecznie ogranicza odparowywanie wody z naskórka. Dzięki wysokiej zawartości kwasu gamma-linolenowego oprócz podstawowych właściwości emoliacyjnych posiada wiele wartości pielęgnacyjnych właściwych dla ogóreczników, czyli: regeneruje, działa przeciwzapalnie, ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia, zmniejsza świąd. Olej z ogórecznika w kosmetyce stosowany jest w produktach do pielęgnacji cery trądzikowej, wrażliwej, naczynkowej, suchej i dojrzałej. Często pojawia się również w kosmetykach dla dzieci i niemowląt.

Olej z ogórecznika – INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients)

Borago Officinalis

W INCI, czyli w składzie kosmetyków, gdzie pojawiają się wszystkie substancje zastosowane w preparacie, omawiany olej pojawia się pod nazwą Borago Officinalis Seed Oil (olej z nasion ogórecznika lekarskiego). Wyciąg z ogórecznika może się również pojawić pod nazwą boragoglandyna.

Olej z ogórecznika – komedogenność

Komedogenność olejów oznacza stopień ich wpływu na zatykanie porów i powstawanie zaskórników (comedo – oznacza zaskórnik). Jak już wyżej zostało wielokrotnie wspomniane Borago Officinalis Seed Oil zawiera wysoko w składzie kwas linolenowy i gamma-linolenowy, co sprawia, że zalicza się go do olejów niekomedogennych. Cechuje go lekka konsystencja i bardzo dobra wchłanialność. Łatwo wnika w naskórek, szybko schnie i nie pozostawia na skórze lepkiej warstewki, tak zwanego filmu. Niezwykle istotna jest również aplikacja olejów – zbyt duża ilość ograniczy jego wchłaniane, dlatego należy je odpowiednio dozować. Wystarczą naprawdę 2 – 3 krople rozprowadzone na lekko wilgotnej skórze, np. po aplikacji toniku lub hydrolatu, aby osiągnąć zauważalny efekt pielęgnacyjny.


Sprawdź wybrane przez nas toniki do twarzy, które będą odpowiednie do różnych typów skóry.


Niekomedogenne oleje zalecane są w pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej właśnie z uwagi na to, że nie obciążają skóry, nie zapychają porów i nie przyczyniają się do powstawania niedoskonałości. Dzięki szybkiej wchłanialności nie powodują świecenia się cery. Stanowią również doskonałą bazę pod makijaż, ponieważ zwiększają przyczepność kolorowych kosmetyków, takich jak: podkłady do twarzy czy pudry.

Olej z ogórecznika Ecospa to produkt ekologiczny o specyficznym zapachu i delikatnie żółtym zabarwieniu. Znakomicie sprawdzi się jako samodzielny produkt pielęgnacyjny, ale równie dobrze poradzi sobie jako uzupełnienie gotowych kremów, serów czy innych olejów. Z nim można również stworzyć własnoręcznie wykonane kremy przeciwzmarszczkowe. Jeżeli stosujesz metodę OCM podczas mycia twarzy, wykorzystaj go do przygotowania mieszanki olejów, w której bazą będzie olej rycynowy. Metoda OCM to skuteczny i sprawdzony sposób na pierwszy etap demakijażu.

Olej z ogórecznika – jak stosować?olej z nasion ogórecznika

Jak stosować olej z ogórecznika w czystej postaci? Jak już wspomniano wcześniej można go aplikować bezpośrednio na skórę, oczywiście wcześniej należy ją oczyścić i lekko zwilżyć tonikiem lub hydrolatem. Istnieje kilka sposobów wykorzystania tego oleju w pielęgnacji: na skórę twarzy, na włosy, czy jako olejek do masażu całego ciała. Warto pamiętać, aby olej Borago występował w naszych domowych mieszankach w odpowiednim stężeniu. Czasem to będzie kilka kropli, czasem kilkanaście – należy testować i sprawdzać reakcję naszej skóry na produkty wprowadzane do domowych zabiegów SPA. Dla kremów do twarzy przyjmuje się bezpieczne stężenie tego oleju w granicach 1 – 5 %, a w kosmetykach do pielęgnacji ciała do 10%.

Jak stosować olej z ogórecznika na twarz?

Olej z ogórecznika na twarz – na oczyszczoną i stonizowaną skórę aplikujemy kilka kropli oleju, delikatnie wklepujemy i jeżeli potrzebujemy mocniejszego nawilżenia, w kolejnym kroku nakładamy na twarzy krem lub serum.

  • Możemy również dodać kilka kropli oleju do kremu, którego używamy na co dzień i w ten sposób stworzyć coś na kształt kosmetycznego boosteru.
  • Olej Borago słynie ze swojej funkcjonalności, dlatego możesz go stosować również w inny sposób, na przykład dodając niewielką jego ilość do glinki, z której stworzysz maseczkę na twarz.
  • Stwórz mieszankę olejów do oczyszczania twarzy metodą OCM. Tutaj masz dowolność, możesz użyć oleju, który sprawdza Ci się w pielęgnacji. Jako bazę najczęściej wybiera się olejek rycynowy lub jojoba. Dodatkowe oleje w tej mieszance to już Twój wybór i bardzo indywidualna kwestia. My polecamy olejek arganowy, konopny, olej z wiesiołka, z pestek malin.
  • Olej z ogórecznika na zmarszczki – ułatwi poślizg przy masażu twarzy – wypróbuj kamień Gua Sha lub roller do twarzy z jadeitem lub różowym kwarcem.
  • Olej z ogórecznika pod oczy – można go stosować w czystej postaci lub wybrać serum pod oczy z tym olejem. Jest delikatny i nie powinien podrażnić wrażliwej skóry pod oczami. Przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową, ponieważ alergie to kwestia bardzo indywidualna. Jeżeli walczysz z przebarwieniami w tej okolicy, a Twoja skóra jest cienka i zaczerwieniona, serum olejowe z ogórecznika złagodzi objawy, nawilży i wzmocni skórę.
  • Olej z ogórecznika do masażu ciała i twarzy – o tym nieczęsto się mówi, ale warto dodać niewielką ilość tego oleju do oleju bazowego. Taka fuzja naturalnych olejów wzbogacona jeszcze o cenne właściwości antyoksydacyjne Borago wpłynie ze wszech miar korzystnie na kondycję skóry całego ciała. Ten rodzaj oleju będzie idealny do masaży leczniczych, rozluźniających mięśnie po wysiłku.

Jak stosować olej z ogórecznika na włosy?

Olej z ogórecznika na włosy – to antidotum na podrażnienia skóry głowy wywołane farbowaniem, a szczególnie rozjaśnianiem. Ukoi również przesuszoną i łuszczącą się skórę głowy. Wzmacnia włosy, nadaje im blask, zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Pod jego wpływem włosy stają się bardziej miękkie i gładkie w dotyku. Lepiej się układają i nie elektryzują się.

  • Olejowanie włosów z użyciem oleju Borago najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów wyoskoporowatych, czyli takich, które mają mocno rozchylone łuski włosów, przez co są przesuszone, zniszczone, puszą się, a skóra głowa łuszczy. Omawiany olej może stanowić bazę mieszaniny olejów do olejowania lub być tylko dodatkiem w połączeniu na przykład z takim olejem jak: olej z awokado, czarnuszki, z wiesiołka (włosy wysokoporowate); olej ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z oliwą z oliwek (włosy średnioporowate); olej kokosowy, lniany, rzepakowy (włosy niskoporowate).
  • Aplikacja na skórę głowy – wystarczy kilka kropli oleju wmasować w skórę głowy. Regularne wykonywanie tego zabiegu stymuluje cebulki włosowe do wzrostu, a także zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.
  • Wcierki do włosów – przyda się przy problemie wypadania włosów. Można dodać kilka kropli do gotowej wcierki lub wykonać ją samodzielnie w połączeniu z innym olejem bazowym, na przykład jojoba.

Olej z ogórecznika – przeciwwskazania i skutki uboczne

W tym module mowa jest przede wszystkim o zastosowaniu oleju w kuchni. Nie należy stosować tego oleju w ciąży, ponieważ może przyczynić się do wywołania skurczów macicy. Dodatkowo powinny go unikać osoby, które mają problem z krzepnięciem krwi, ponieważ olej działa na nią rozrzedzająco. W zbyt dużych dawkach może powodować rozstrój żołądka.

Podsumowanie

nasiona i kwiaty ogórecznika

Olej z ogórecznika tłoczony na zimno, kosmetyczny lub jako suplement diety w kapsułkach to naturalne remedium na wiele dolegliwości. Nie tylko jest ukojeniem dla podrażnionej skóry, ale również przynosi wyciszenie skołatanym nerwom, wspomaga gospodarkę hormonalną w czasie menopauzy, przydaje się przy detoksykacji organizmu i przy leczeniu układu oddechowego, a w szczególności zainfekowanych błon śluzowych.

Stosowanie ziół od wieków towarzyszyło ludzkości, a teraz znów przeżywa odrodzenie. Warto korzystać z naturalnych zasobów naszej planety i poznawać je na własnej skórze. Jeżeli nie masz drygu do samodzielnego tworzenia kosmetyków, sięgnij po sprawdzone produkty, które znajdziesz w naszej drogerii.

Polecane produkty:

Źródła:

Prostaglandyny a zdrowie, funkcje i zastosowanie prostaglandyn, w: poradnikzdrowie.pl, dostępny w: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Lederberg-Joshua;3931187.html, dostęp 31.03.2022

Prostaglandyny, w: wikipedia.pl, dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prostaglandyny, dostęp 28.03.2022

Kwas y-linolenowy, w: wikipedia.pl, dostępny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_%CE%B3-linolenowy, dostęp 28.03.2022

Olej z ogórecznika, w: triny.pl, dostępny: https://triny.pl/blog/olej-z-ogorecznika/, dostęp 28.03.2022