Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy fenomenalnie oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na włosy. Słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych, dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku problemów skórnych: stanów zapalnych czy trądziku. Warto natomiast wspomnieć, że wykazuje o wiele więcej cennych właściwości. Dowiedz się, co możesz zyskać wprowadzając go do swojej pielęgnacji!


Spis treści:

  1. Olejek cynamonowy w kosmetyce
    1.1. Olejek cynamonowy – właściwości kosmetyczne
    1.2. Olejek cynamonowy na skórę
    1.3. Olejek cynamonowy na cellulit
    1.4. Olejek cynamonowy na włosy
    1.5. Olejek cynamonowy aromaterapia
  2. Olejek cynamonowy – jak stosować?
  3. Olejek cynamonowy: przeciwwskazania

Oleje są uwielbiane przez branżę beauty. Ich popularność przybiera na sile, a do naturalnych alternatyw przekonuje się coraz więcej osób. Oleje pozwalają zadbać o urodę kompleksowo – zwykle jedna substancja zaspokaja mnóstwo potrzeb i problemów skóry oraz włosów.

Olejek cynamonowy w kosmetyce

Olejek cynamonowy szczególnie chętnie wykorzystywany jest przez przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny. Wykazuje mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego stosowany jest w przypadku wielu schorzeń oraz dolegliwości. Najbardziej znany jest natomiast ze swojego dobroczynnego działania na skórę oraz włosy.

Surowiec pozyskiwany jest z kory cynamonowca cejlońskiego – drzewa, które porasta przede wszystkim teren Azji. Olejek jest źródłem żelaza, taniny, flawonoidów, błonnika, aldehydu cynamonowego i octanu cynamylu. Grupą, do której jest zaliczany są olejki eteryczne. Uznawany jest jednocześnie za afrodyzjak.

Substancja charakteryzuje się przyjemnym, intensywnych, korzennym zapachem. Jest niezwykle aromatyczna, a przy tym wyróżnia się wszechstronnością działania, dlatego pokochało ją wiele branż – nie tylko beauty.

Olejek cynamonowy wykorzystywany jest m. in. przez przemysł medyczny i farmaceutyczny. Nierzadko jest wsparciem leczenia zaburzeń układu trawiennego, cukrzycy, reumatyzmu i bólu mięśni różnego pochodzenia. Stosowany jest również w przypadku złagodzenia objawów nerwicy, stanów lękowych, a także depresji.

Warto natomiast wspomnieć, że niezwykle często ten olejek eteryczny wykorzystywany jest do aromatyzacji powietrza w pomieszczeniach. Jego korzenny i otulający zapach przynosi uczucie ukojenia, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Substancja ta ma również zdolność odstraszania komarów, co doceniane jest przede wszystkim w sezonie wakacyjnym.

Olejek cynamonowy w kosmetyce

Olejek cynamonowy – właściwości kosmetyczne

Olejek cynamonowy stał się jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji kosmetycznych. Wyróżnia go wielokierunkowość oraz wielopłaszczyznowość działania. Jeden produkt jest w stanie rozwiązać wiele problemów ze skórą oraz włosami, a jednocześnie kompleksowo poprawiać ich kondycję.

Olej ten słynie przede wszystkim ze swojego działania antybakteryjnego, przeciwzapalnego, antyseptycznego oraz grzybobójczego, jednak na tym nie koniec jego zalet. Nie tylko doskonale radzi sobie z problemami skórnymi takimi jak trądzik, wypryski na twarzy czy stany zapalne, ale też poprawia mikrokrążenie skóry, ujędrnia ją, a także przyspiesza regenerację.


Przeczytaj również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?


Jeśli chodzi natomiast o włosy, właściwości olejku cynamonowego pozytywnie wpłyną na kosmyki osłabione oraz nadmiernie wypadające, gdyż substancja wzmacnia kosmyki, ale też pobudza włosy do wzrostu – głównie dzięki temu, że dotlenia mieszki włosowe.

Olejek cynamonowy niezwykle chętnie wykorzystywany jest również w masażu i aromaterapii. Działa rozgrzewająco, odprężająco i relaksująco, a przy tym przyczynia się do niwelowania i zmniejszania obrzęków.

Olejek cynamonowy – właściwości:

  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • redukuje trądzik i inne problemy skórne,
  • stymuluje mikrokrążenie skóry,
  • ujędrnia i uelastycznia,
  • zwalcza cellulit,
  • wspomaga regenerację skóry,
  • wzmacnia kosmyki,
  • pobudza włosy do wzrostu,
  • przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów,
  • wykazuje działanie rozgrzewające,
  • redukuje obrzęki i opuchliznę,
  • działa relaksująco i odprężająco.

Z uwagi na cenne właściwości, olejek cynamonowy zasila formulacje wielu kosmetyków. Bardzo często można go znaleźć w kremach do cery problemowej, balsamach do ciała, żelach pod prysznic, ale też w perfumach, dezodorantach czy olejach do masażu.

Olejek cynamonowy właściwości

Olejek cynamonowy na skórę

Olejek cynamonowy przyniesie dobre efekty pielęgnacyjne w przypadku skóry problematycznej. Z jego właściwości skorzystają głównie cera tłusta i cera trądzikowa – głównie za sprawą jego działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego.

Co jednak ważne, substancja ta jednocześnie odżywia, nawilża, a także działa natłuszczająco – w efekcie skóra staje się miękka, elastyczna i wygładzona. Stosowany regularnie, zmniejsza widoczność porów, a także poprawia koloryt cery. Co ważne, z uwagi na jego silne działanie, nie powinny sięgać po niego osoby z cerą wrażliwą, a także skłonną do alergii i podrażnień.


Polecamy artykuł: Rozszerzone pory na twarzy (3 kroki w pielęgnacji)


Olejek cynamonowy na cellulit

Olejek cynamonowy jest znakomitą bronią w walce z cellulitem. Przede wszystkim, za sprawą swoich właściwości, znakomicie poprawia mikrokrążenie skóry, ale też przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Wystarczy dodać olejek do ulubionego balsamu i wmasować w skórę – delikatnymi, okrężnymi ruchami. Efekty stosowania będą zauważalne już po kilku tygodniach. W pierwszej kolejności skóra stanie się bardziej jędrna i elastyczna, natomiast później pomarańczowa skórka stanie się mniej widoczna.

Olejek cynamonowy na włosy

Olejek cynamonowy pozytywnie oddziałuje również na włosy oraz skórę głowy. Jego właściwości redukują i niwelują wiele problemów ze skalpem – przede wszystkim eliminują stany zapalne, świąd, a także zapalenie mieszków włosowych.

Również w tym przypadku nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę głowy czy włosy. Lepszym pomysłem będzie dodanie go do odżywki bądź maseczki do włosów. Można również przygotować własną mieszankę odżywczą i olej połączyć np. z miodem oraz oliwą z oliwek.


Dowiedz się więcej: Miodowanie włosów – na czym polega?


Olejek cynamonowy aromaterapia

Olejek cynamonowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych w aromaterapii. Swoim aromatem wprowadza w stan relaksu i odprężenia, koi i wycisza, a dzięki temu poprawia ogólne samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Jego walory zapachowe często wykorzystywane są podczas leczniczego masażu, gdyż olejek wykazuje działanie rozgrzewające, ale też pobudza krążenie. Doskonałym sposobem wykorzystania oleju jest również przygotowanie aromatycznej kąpieli z dodatkiem kilku kropli oleju.

Olejek cynamonowy – jak stosować?

Olejek cynamonowy należy do tych substancji aktywnych, która powinna być stosowana w odpowiednim stężeniu i rozcieńczeniu. Nie będąc więc pewnym, jakie stężenie będzie dla nas bezpieczne, warto na początku sięgnąć po gotowe kosmetyki.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że jest to bardzo silna substancja, a więc nie powinna być aplikowana samodzielnie i w nierozcieńczonej postaci, by nie podrażnić, a nawet poparzyć skóry. Dopuszcza się natomiast stosowanie go punktowo, np. na zmiany trądzikowe. Należy jednak pamiętać, by zmyć go za pomocą wody po upływie kilkunastu minut.

Olej ten może być natomiast dodatkiem do wielu kosmetyków, chociażby maski do włosów, balsamu do ciała, kremu do twarzy czy wcierki do włosów. Jego walory zapachowe i lecznicze można wykorzystać w oleju do masażu.

Olejek cynamonowy: przeciwwskazania

Olejek cynamonowy jest olejkiem eterycznym, a te – jak powszechnie wiadomo – bardzo często są alergenem. Uczulenie jest zatem pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania produktu. Należy jednocześnie podkreślić, że jest to olej określany mianem reaktywnego, dlatego nie powinny go stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące, a także dzieci.

Jeśli planujemy wprowadzić olejek cynamonowy do swojej pielęgnacji, najpierw powinniśmy przeprowadzić tak zwaną próbę uczuleniowa, a więc zaaplikować niewielką dawkę produktu na skórze – najlepiej w niewidocznym miejscu.