skóra reaktywna kosmetyki do pielęgnacji

Skóra reaktywna jest nadwrażliwa i reaguje zbyt mocno na wiele czynników zewnętrznych. Nawet dotyk, woda czy wiatr mogą powodować dyskomfort, a nawet ból. Skóra reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem. Jest napięta, piecze, swędzi, szczypie. Rodzaj odczuwania jest kwestią indywidualną, choć zdarzyć się może tak, że wszystkie te reakcje wystąpią naraz.

Dlaczego skóra staje się nadreaktywna? Jakie są objawy? Jak pielęgnować skórę reaktywną? Czego unikać, a co sprawi, że będzie szczęśliwa? Dzisiaj odpowiemy sobie na te pytania. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak rozpoznać cerę nadwrażliwą i jak się o nią troszczyć, aby w jak najszerszym zakresie przynieść jej ulgę.

Polecane kosmetyki do cery reaktywnej:

Skóra reaktywna, czyli jaka?

Najprościej rzecz ujmując skóra reaktywna to taka, która nadto reaguje na czynniki zewnętrzne. Nadwrażliwość skóry może się ujawnić w każdym momencie i na różne czynniki. Najczęściej skóra zbyt wrażliwa negatywnie reaguje na:

  • czynniki atmosferyczne: promieniowanie UV, wiatr, smog, mróz, wysoka i niska temperatura,
  • używki: alkohol, nikotyna,
  • twardą wodę, szorstkie materiały,
  • niedopasowaną dietę, np. ostre przyprawy, gorące napoje,
  • czynniki stresogenne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednie kosmetyki z mocnymi konserwantami, perfumowane, ze sztucznymi barwnikami, ale również ze składnikami naturalnymi, takimi jak, np. kwasy AHA czy ekstrakty roślinne,
  • przyjmowanie leków sterydowych.

Cera nadreaktywna jest często kwestią dziedziczną, ale do jej powstania przyczyniają się również czynniki zewnętrzne. To przede wszystkim upośledzone funkcje ochronne warstwy hydrolipidowej, która stanowi swoistą tarczę, minimalizującą ryzyko uszkodzeń czy podrażnień wywołanych czynnikami z zewnątrz.

Taka skóra z naruszoną barierą obronną reaguje znaczenie bardziej na wszelkie potencjalne zagrożenia, niż skóra, której płaszcz ochronny jest mocny, odpowiednio nawilżony i odżywiony. Nadwrażliwość cery objawia się przede wszystkim ogólnopojętym dyskomfortem, który każdy z nas odczuwa inaczej. Złe samopoczucie i odczuwanie swojej skóry prowadzi do niepotrzebnego stresu i obniżenia jakości życia, a to już poważne objawy, które w znaczny sposób mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Bo gdy skóra szczypie, swędzi, piecze, jest przesuszona, łuszczy się, to nie może być mowy o wygodzie. Skóra to nasz największy organ, dlatego jeżeli jej coś dolega, czujemy się nieswojo w naszym ciele.

Bolesne i drażniące odczyny to bolączka sporej grupy populacji, dlatego być może i Ty cierpisz z powodu nadwrażliwej skóry. Czy wiesz, dlaczego Twoja skóra reaguje nadmiernie? Czy dobrze ją pielęgnujesz? W jaki sposób zmniejszyć rumień, złagodzić pieczenie i swędzenie? Sprawdź, jakie wskazówki mamy dla Ciebie.

Przyczyny nadmiernej wrażliwości

serum z prebiotykami i kwas hialuronowy

Przyczyn może być wiele, zaczynając od uwarunkowań genetycznych, które warunkują to, że nasza cera jest delikatna, cienka i ma nadwrażliwe zakończenia nerwowe, poprzez reakcję na konkretny alergen. Ze skórą alergiczną mamy do czynienia wtedy, gdy reakcja pojawia się w ciągu 24 godzin, gdy następuje natychmiast, wtedy mówimy właśnie o skórze reaktywnej – jest przyczyna i od razu pojawia się skutek. Podstawową przyczyną nadreaktywności skóry jest zwiększona przepuszczalność skóry, która silniej reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne.

Rodzaje cer reaktywnych to przede wszystkim cera naczynkowa i dotknięta trądzikiem różowatym. Rumień pojawia się wtedy, gdy naczynia krwionośne są osłabione, stąd zaczerwienienie skóry pod wpływem silnych emocji czy drastycznej zmiany temperatur. To bardzo wymagająca skóra, która potrzebuje precyzyjnie dobranej pielęgnacji. Nieleczone zaburzenia mikrokrążenia mogą prowadzić do powstania na skórze pajączków, a nawet stanów zapalnych, a wtedy mamy już do czynienia z trądzikiem różowatym.

Obniżona tolerancja na czynniki zewnętrzne pojawia się wtedy, gdy:

  • warstwa ochronna skóry nie funkcjonuje poprawnie, czyli nie stanowi bariery dla szkodliwych czynników zewnętrznych, które podrażniają skórę. Naskórek jest odwodniony i szybciej się przesusza;
  • nadpobudliwość neuronów czuciowych, zwanych również wolnymi zakończeniami nerwowymi, które reagują na bodźce;
  • brak odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej również wpływa negatywnie na stan skóry i przyczynia się do osłabienia warstwy hydrolipidowej i uwrażliwienia jej na czynniki zewnętrzne.

Po czym poznać, że skóra twarzy jest reaktywna?

Poznaj objawy, które będą dla Ciebie jednoznaczną odpowiedzią. Warto wiedzieć, że skłonność do alergii skórnych może, ale nie musi oznaczać tego, że cera jest reaktywna. Nadwrażliwa skóra twarzy nie oznacza alergii, ale to, że nadmiernie reaguje na podrażnienia. Nadreaktywność może dotknąć osoby z cerą suchą, tłustą i mieszaną.

Do najczęściej pojawiających się objawów należą:

  • częste zaczerwienienia skóry, rumień,
  • uczucie napięcia, świądu, pieczenia, szczypania, kłucia,
  • łuszczenie się skóry,
  • osłabione naczynia krwionośne, które rozszerzają się, tworząc tak zwane pajączki,
  • bolesność przy dotyku, a nawet przy kontakcie z wodą.

Dowiedz się, jak rozpoznać typ cery


8 najważniejszych zasad pielęgnacyjnych

krem do skóry reaktywnej Veoli tonik nawilżający Lynia

Skóra reaktywna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy, gdy objawy się nasilą i dojdzie do zaostrzenia reakcji. Pielęgnacja nie jest łatwa, bo niepożądana reakcja może wystąpić nawet po kontakcie z samą wodą. Co wtedy zrobić, gdy czujemy, że pali nas woda? Po pierwsze należy ustalić, jaki czynnik sprawia, że nasza skóra reaguje nadmiernie. To może być trudne, ale warto spróbować choć zawęzić pole negatywnych bodźców. Następnie należy je wyeliminować lub zminimalizować kontakt z nimi. Kolejnym krokiem jest ukojenie podrażnionej skóry, wzmocnienie jej i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi wywołującymi dyskomfort.

Pielęgnacja cery reaktywnej powinna być regularna, delikatna i niezmienna, co oznacza, że jeżeli raz wybierzemy kosmetyki, które nam służą i stworzymy swój zestaw ratunkowy, to należy go używać nawet wtedy, gdy stany zapalne miną, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji przez długi czas.

Poznaj 8 zasad pielęgnacyjnych, które wyeliminują większość negatywnych czynników

  1. Myj twarz przegotowaną wodą, delikatnie ją opłukując i oblewając; stosuj wody termalne w sprayu, jeżeli to przynosi Ci ulgę;
  2. Nie stosuj mydła do oczyszczania skóry i peelingów mechanicznych, wybieraj bezwonne żele, pianki, toniki i peelingi enzymatyczne;
  3. Wybieraj dermokosmetyki i emolienty, które odbudują naruszoną warstwę hydrolipidową, nawilżą ją i natłuszczą;
  4. Podczas oczyszczania skóry unikaj pocierania i naciągania naskórka; nie masuj skóry, bo to pobudza krążenie i przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych;
  5. Unikaj kosmetyków, które zawierają alkohol denaturowy i mocne detergenty typu SLS, SLES;
  6. Wykonuj tonizację skóry, która przywróci jej naturalne pH;
  7. Demakijaż i wieczorną pielęgnację opieraj na produktach na bazie olejów, unikaj płynów micelarnych;
  8. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną.

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Jaki krem do skóry reaktywnej wybrać? Jakich składników unikać w kosmetykach i czego nie robić pod żadnym pozorem? W przypadku każdego typu cery dobór kosmetyków powinien być przemyślany, jednak w przypadku cery nadreaktywnej powinien być jeszcze bardziej precyzyjny. Należy skupić się na wykluczeniu kosmetyków z wysokimi stężeniami składników aktywnych, kwasami, retinolem, etc. Najlepszym rozwiązaniem będzie minimalistyczna rutyna pielęgnacyjna. Twojej skórze najbardziej przysłużą się kosmetyki z krótkim i prostym składem. Takie, które zawierają probiotyki i prebiotyki, odbudowujące mikrobiom skóry, ceramidy, emolienty i humektanty. Bez zbędnych konserwantów, kompozycji zapachowych, parabenów, PEG-ów, barwników i ekstraktów roślinnych, bo należy pamiętać, że choć naturalne składniki w kosmetykach są poszukiwane, to przy skórze wrażliwej należy również i na nie uważać, ponieważ rośliny to często silne alergeny.

Lista składników, których warto poszukiwać w kosmetykach:

  • panthenol – wycisza podrażnienia i uelastycznia skórę;
  • alantoina – działa łagodząco i przeciwzapalnie;
  • ceramidy – chronią skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, dbają o prawidłową budowę bariery ochronnej naskórka;
  • peptydy – stymulują skórę do odbudowy, pobudzają produkcję kolagenu i utrzymują optymalne nawilżenie skóry;
  • prebiotyki i probiotyki – wzmacniają mikrobiom skóry;
  • azeloglicyna – działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo, nawilża, zmiękcza i wzmacnia skórę;
  • mocznik – składnik naturalnego czynnika nawilżającego skóry NMF wiąże wodę w naskórku, niweluje swędzenie i napięcie skóry;
  • gliceryna – przenika w głąb skóry i wiąże wodę, zapobiegając utracie nawilżenia;
  • wysoki filtr SPF (filtry mineralne: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek magnezu);
  • witamina C – działa antyoksydacyjnie i uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga syntezę kolagenu i elastyny;
  • witamina K – chroni przed pękaniem naczynek, rozjaśnia koloryt skóry, wspomaga regenerację;
  • piroktonian olaminy – zapobiega powstawania krostek i grudek;
  • wyciąg z kasztanowca – dzięki escynie blokuje przepuszczalność naczyń krwionośnych, wzmacnia je i uelastycznia;
  • wyciąg z arniki – wykazuje działanie wzmacniające i przeciwobrzękowe;
  • ekstrakt z ruszczyka – obkurcza naczynia, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry reaktywnej?

kosmetyki z emolientami balsam do ciała i krem pod oczy

Twojej uwadze polecamy kosmetyki, które znajdziesz w naszej drogerii internetowej.

  1. Krem do skóry reaktywnej Veoli Botanica – Have A Nice Face Cream krem do twarzy dogłębnie nawadniający na dzień, który przeznaczony jest do wszystkich rodzajów skóry, w tym do cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Zawiera m.in. peptydy, które uzupełniają ubytki w warstwie hydrolipidowej, Gemmocalm – składnik, który koi podrażnienia, ekstrakt z pąków czarnej porzeczki, który działa łagodząco, Hydroavena – to nawilżająca powłoka, która tworzy ochronny film na skórze, wspomagający długotrwałe nawilżenie.

2. Miya Beauty.lab serum z prebiotykami do skóry problematycznej, które zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia. Zawiera kwas azelainowy i glicynę, które m.in. poprawiają elastyczność skóry, prebiotyki koją i odżywiają mikrobiom skóry, ekstrakt z czerwonej akacji intensywnie nawilża, koi i odbudowuje naruszoną warstwę hydrolipidową. Niacynamid dodatkowo sprzyja leczeniu zmian skórnych, a poza tym dogłębnie nawilża skórę.

3. Vis Plantis Atopy Tolerance Krem-emolient na powieki i wokół oczu do skóry atopowej łagodzi podrażnienia i przywraca skórze miękkość. Redukuje dyskomfort i uczucie napięcia. W składzie znajdziemy m.in. mocznik, panthenol, glicerynę i olej bawełniany, które likwidują suchość, swędzenie i pieczenie na skórze powiek i pod oczami.

4. Allerco balsam do ciała przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej, wrażliwej i suchej. Nie zawiera substancji zapachowych. Dzięki zawartości emolientów skutecznie chroni warstwę lipidową przez podrażnieniami. Zmiękcza i wygładza naskórek. Dogłębnie nawilża i natłuszcza skórę. Formuła bazuje na składnikach o niskim potencjale alergizującym.

Podsumowując, cera reaktywna potrzebuje uwagi, delikatności i kosmetyków, które nie zawierają składników alergizujących, mają proste i dobre składy. Możemy przysłużyć się również naszej skórze, ograniczając używki i zmieniając dietę. Układając plan pielęgnacyjny, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, co stanowi nie lada wyzwanie, jednak warto je podjąć i, czasem metodą prób i błędów, zapewnić swojej skórze komfort.