Ujędrnienie skóry

Ujędrnienie skóry jest jednym z tych efektów, na osiągnięciu których zależy większości kobiet. Sprężysta skóra, idealnie elastyczna i wygładzona jest marzeniem, które można zrealizować na wiele sposobów. W tym artykule skupimy się jednak na pielęgnacji, która jest kluczowym elementem walki o zdrowe i piękne ciało.


Spis treści:

  1. Ujędrnienie skóry: co wpływa na poprawę ogólnej kondycji skóry?
    1.1.Ujędrnienie skóry twarzy
    1.2.Ujędrnienie skóry brzucha
    1.3.Ujędrnienie skóry ud
    1.4.Ujędrnienie skóry po odchudzaniu lub po ciąży
  2. Jak ujędrnić skórę domowymi sposobami?
  3. Co na ujędrnienie skóry? Skuteczne kosmetyki

Wiotka skóra jest prawdziwą zmorą – prezentuje się nieestetycznie i – niestety – sprawia, że ciało wygląda starzej. Gładka i jędrna skóra nie jest natomiast wyłącznie przywilejem młodości. Wystarczy, że zadbamy o swoje ciało i o zdrowy styl życia.

Ujędrnienie skóry: co wpływa na poprawę ogólnej kondycji skóry?

Ujędrnienie skóry może być długim i trudnym procesem. By móc pochwalić się nienaganną sylwetką, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Są to m. in. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, a także właściwa pielęgnacja, podczas której dostarczymy skórze substancji, których potrzebuje.

Za jędrną i sprężystą skórę odpowiadają przede wszystkim kolagen i elastyna. Niestety, po 20. roku życia produkcja tychże białek zwalnia, a to powoduje, że skóra jest bardziej podatna na wiotczenie i staje się coraz mniej elastyczna.

Nie tylko wiek jest przyczyną rozpadu kolagenu w skórze. Jego degradację przyspiesza również nadmierna ekspozycja na słońce, a więc promieniowanie UV, które odpowiada również za pojawianie się wolnych rodników, które mogą niszczyć strukturę skóry. Spadek jędrności może być efektem ciąży czy też zbyt szybkiej utraty wagi.

Na ujędrnienie skóry wpływ mają również dieta, aktywność fizyczna i ogólny styl życia, dlatego nie należy zapominać o regularnych ćwiczenia, które są niezwykle ważne dla zachowania elastyczności skóry.

Kolejną kwestią jest oczywiście zdrowa i racjonalna dieta. Warto zmniejszyć ilość spożywania cukrów prostych oraz tłuszczy, które są największym wrogiem szczupłej sylwetki. I oczywiście podstawa – woda! Nawodnienie i nawilżanie organizmu jest niezwykle ważne, by móc cieszyć się gładką i sprężystą skórą.


Przeczytaj: Kosmetyki na cellulit – jak działają?


Ujędrnienie skóry twarzy

Na ujędrnieniu skóry twarzy większości kobiet zależy najbardziej. Wszak to właśnie po niej bardzo często widać upływający czas oraz wiek. Choć oczywiście wiele osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej, o sprężystość i elastyczność skóry możemy zatroszczyć się również samodzielnie.

Ujędrnienie skóry twarzy

Kluczem do sukcesu są regularne masaże twarzy, a także właściwa pielęgnacja – właściwa, czyli taka, podczas której dostarczymy skórze pożądanych składników i zadbamy o syntezę kolagenu i elastyny. W kremach, maseczkach, serach i innych kosmetykach, poszukiwać należy składników ujędrniających. Pożądany jest chociażby kwas hialuronowy, retinol, witamina C czy peptydy.

Nie zapominajmy także o masażach twarzy, które usprawnią napięcie mięśni i poprawią krążenie. Przy masażach świetnie sprawdzi się roller do twarzy, popularny jest również kamień gua sha. Zabiegi te poprawiają napięcie oraz gęstość skóry.


Polecamy artykuł: Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy


Ujędrnienie skóry brzucha

Ujędrnienie skóry brzucha może być bardzo trudnym zadaniem. Tu niezbędne jest połączenie wielu czynników: regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety oraz pielęgnacji. Obwisła skóra brzucha może być efektem procesu starzenia się, kuracji odchudzającej, ciąży czy siedzącego trybu życia.

Ujędrnienie skóry brzucha

Bez wątpienia, również w przypadku brzucha wskazana jest aktywność fizyczna (z naciskiem na ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha), masaże oraz właściwa dieta i pielęgnacja. Oprócz kosmetyków ujędrniających na brzuch, dobre efekty przynosi również szczotkowanie ciała na sucho – za pomocą specjalnej szczotki z naturalnego włosia.


Dowiedz się, jak szczotkować ciało na sucho!


Ujędrnienie skóry ud

Ujędrnianie skóry ud, w zasadzie nie różni się od ujędrniania skóry innych partii ciała: zbilansowana dieta, regularne treningi, właściwa pielęgnacja – nasz styl życia odgrywa kluczową rolę w wyglądzie naszego ciała.

Najważniejsze są systematyczność, regularność i upór w dążeniu do celu. Oczywiście ujędrnienie skóry nie jest prostą i szybką czynnością – wymaga od nas nieco wyrzeczeń, jednak jeśli zależy nam na osiągnięciu upragnionych efektów, warto wdrożyć te zasady w życie. Będą oddziaływać one nie tylko na skórę, ale i na cały organizm, a więc i nasze zdrowie.

Ujędrnienie skóry po odchudzaniu lub po ciąży

Ujędrnienie skóry po odchudzaniu lub po ciąży z pewnością wymaga od nas cierpliwości. Gdy dość szybko schudliśmy, skóra po prostu nie zdążyła się jeszcze obkurczyć. Z kolei obwisła skóra po urodzeniu dziecka, jest efektem jej nadmiernego rozciągnięcia. Czas, jaki niezbędny jest do osiągnięcia jędrnej skóry, jest kwestią niezwykle indywidualną, jednak upór, konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu, z pewnością poprawią kondycję naszej skóry.

I tu nie ma innej rady, niż zdrowa dieta, aktywność fizyczna i właściwa pielęgnacja – już w trakcie kuracji odchudzającej czy podczas ciąży. Masaże i kosmetyki ujędrniające powinno stosować się w zasadzie przez cały czas. Preparaty powinny zawierać m . in. nienasycone kwasy tłuszczowe, kolagen, kofeinę, koenzym Q10, kwas hialuronowy, witaminę A.


Przeczytaj artykuł: Rozstępy: jak się ich pozbyć?


Jak ujędrnić skórę domowymi sposobami?

Jak ujędrnić skórę? W zasadzie na to pytanie odpowiedzieliśmy już we wcześniejszych partiach artykułu. Ujędrnienie skóry będzie możliwe wówczas, gdy zadbamy o zdrowy styl życia, a więc przede wszystkim trio dieta – aktywność fizyczna – pielęgnacja.

Oczywiście, marząc o jędrnej skórze możemy zdecydować się na profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (m. in. endermologia, radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU), jednak zwiotczałą skórę możemy wyeliminować również samodzielnie: regularnie ćwicząc, dobrze się odżywiając i nawadniając, a także stosując odpowiednie kosmetyki – również te przygotowane samodzielnie.

Regularnie warto wykonywać masaże (rollerami, kamieniami gua sha, manualne), ale też peelingi skóry. Można oczywiście sięgnąć po gotowe peelingi do ciała o działaniu ujędrniającym lub skomponować własną mieszankę – ze składników, które znajdują się w każdym domu: m.in. cukru, mielonej kawy czy oleju kokosowego.

Z kolei masowanie skóry poprawia krążenie limfy i krwi, przyspiesza przemianę materii, ale też redukuje cellulit i wygładza skórę. Za jedną z form masażu można uznać także peelingi, które również doskonale wygładzają i uelastyczniają, ale też usuwają martwy naskórek.

Jak ujędrnić skórę

Dobrym domowym sposobem jest również zmiana sposobu kąpieli. Oznacza to, że długą i gorącą kąpiel należy zastąpić szybkim prysznicem z letnią wodą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wysoka temperatura wody nie jest korzystna dla naszej skóry – może ją przesuszać, a także negatywnie wpływać na włókna kolagenowe. Z kolei niska temperatura wody poprawia krążenie skóry.

Jeśli naszą pielęgnację wspierać będziemy zdrową dietą, nawadnianiem (min. 2 litry płynów dziennie) i aktywnością fizyczną, z pewnością uda nam się osiągnąć zadowalające efekty, a więc jędrną, elastyczną i sprężystą skórę.

Co na ujędrnienie skóry? Skuteczne kosmetyki

Co stosować na ujędrnienie skóry? Przede wszystkim produkty modelująco-ujędrniające. Równie ważny, co same kosmetyki, jest także sposób ich aplikacji. Preparat należy bardzo dokładnie wmasować (kolistymi ruchami) za pomocą dłoni lub masażera/rollera. Im dłużej trwa masaż, tym lepiej kosmetyk wchłonie się w skórę i uwolni swój potencjał.

Na spadek jędrności najbardziej narażona jest skóra twarzy, ale również brzuch, uda, pośladki, piersi czy ramiona. Te partie ciała wymagają największej uwagi, jeśli chodzi o profilaktykę, ale i zwalczanie wiotkości skóry. Produkty powinny natomiast zawierać składniki, które mają zdolność aktywizowania skóry do odbudowy włókien kolagenowych.

W kosmetykach ujędrniających pożądane są m. in.:

  • kolagen,
  • kwas hialuronowy,
  • koenzym Q10,
  • witamina A,
  • witamina C,
  • retinol,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Mówiąc o ujędrnieniu skóry, mowa tak naprawdę również o jej nawilżeniu i zapobieganiu utracie wody z naskórka. Im skóra bardziej nawodniona i nawilżona, tym bardziej gęsta, jędrna i elastyczna.

W przypadku ujędrniania skóry twarzy, znakomite efekty można osiągnąć dzięki produktowi L’Oreal Revitalift krem do twarzy na noc przeciwzmarszczkowy ujędrniający, który charakteryzuje się intensywnym działaniem ujędrniającym oraz nawilżającym. Formuła kremu wzbogacona jest o pro-retionol A, który działa przeciwzmarszczkowo i wspiera odnowę komórkową. W składzie kosmetyku można odnaleźć również kompleks składników Elasti-flex, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny.

OnlyBio Bakuchiol & Skwalan krem ujędrniający do twarzy bazuje na roślinnym retinolu – bakuchiolu, który występuje w towarzystwie skwalanu, wody lodowcowej, masła mango, wąkroty azjatyckiej, magnolii czy aloesu. Składniki te doskonale ujędrniają i poprawiają elastyczność skóry, ale też nawilżają i odżywiają.


Przeczytaj koniecznie: Bakuchiol: co to jest i jak działa?


Jak już zostało wspomniane, w przypadku ujędrnienia skóry ciała, konieczne jest regularne stosowanie peelingów, np. Farmona Professional Dermo Slim peeling intensywnie wyszczuplająco-ujędrniający, który polecany jest skórze skłonnej do wiotczenia, mało elastycznej czy z widocznym cellulitem. Mogą po niego sięgnąć również osoby z nadwagą oraz po intensywnym odchudzaniu.

Po wykonaniu peelingu, konieczne jest zastosowanie preparatów do ciała, np. Bielenda Złote Ceramidy balsam do ciała ujędrniający, który silnie nawilża, ujędrnia i wygładza. Dobre recenzje zbiera również Soraya Body Diet 24 serum do ciała 3-funkcyjne ujędrniające liftingujące antycellulitowe. Specjalna formuła balsamu, wraz z masażem, cudownie napina skórę i poprawia jej sprężystość.


Dowiedz się więcej: Kosmetyki na cellulit – jak działają?


Kobiety w ciąży i młode mamy mogą natomiast sięgnąć po produkt Perfecta Mama+ balsam do ciała ujędrniający, który poprawia wygląd skóry i zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Jego składniki stymulują produkcję kolagenu oraz procesy regeneracyjne skóry.

Ujędrnienie skóry jest dość żmudnym procesem. Efekty naszych działań będą widoczne w dłuższej perspektywie czasowej. Najważniejsze to zachować regularność, systematyczność i dyscyplinę. A stawiając na zdrowy styl życia poprawiamy nie tylko kondycję swojej skóry, ale oddziałujemy kompleksowo na cały organizm.