Żel aloesowy

Żel aloesowy to produkt złożony niemal wyłącznie z naturalnych ekstraktów z tej rośliny. Aloes dobrze znam, bo od wielu lat z większym lub mniejszym sukcesem uprawiam go w doniczce. Gdy tylko pojawia się problem (podrażnienie, sucha skóra, poparzenie słoneczne), sięgam po jego listek i rozprowadzam lepki miąższ na skórze. Działa błyskawicznie, choć o czym rzadko się mówi, nie należy go stosować w każdej sytuacji. Co powinnaś o nim wiedzieć?


  1. Żel aloesowy – czym jest?
    1.1. Żel aloesowy – co zawiera?
    1.2. Żel aloesowy – jaki wybrać?
  2. Żel aloesowy – zastosowanie
    2.1. Żel aloesowy na włosy
    2.2. Żel aloesowy na skórę głowy
    2.3. Żel aloesowy na twarz
    2.4. Żel aloesowy – przeciwskazania

Żel aloesowy – czym jest?

Jest to produkt roślinny, pozyskiwany z liści aloesu, stosowany przede wszystkim jako kosmetyk do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a także włosów. Ma gęstą, nieco galaretowatą postać, szybko się wchłania i ekspresowo nawilża. Dostępny jest w formie niemal czystej (przykładem jest tu żel Holika Holika) lub jako jeden ze składników innych produktów. Kosmetyki z aloesem pojawiają się w portfolio wielu marek, między innymi: Bielenda, Eveline, Equilibra, Apis czy Botanicapharma.

Żel aloesowy – co zawiera?

Miąższ tej rośliny w około 96% składa się z wody. Pozostała część to 14 składników odżywczych i około 270 innych substancji o dużej aktywności biologicznej. Znajdziesz w nim także błonnik, popiół, tłuszcze, białka, polipeptydy i polisacharydy. Dzięki temu aloes wykorzystywany jest zarówno jako surowiec zielarski, jak i roślina kosmetyczna. U mnie zdecydowanie spełnia walory dekoracyjne. Jak dokładniej prezentuje się skład aloesu? Poniżej lista tylko niewielkiej części składników, ponieważ jak wspomniałam wyżej, skład tej rośliny jest bardzo bogaty.

Skład chemiczny Aloe vera:

  • antrachinony/antrony,
  • węglowodany (substancje pektynowe, ksylan, celuloza),
  • enzymy (amylaza, oksydaza, lipaza),
  • związki nieorganiczne (wapń, chlor, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas, fosfor, sód, cynk),
  • białka (lektyny),
  • sacharydy (mannoza, glukoza),
  • witaminy (B1, B2, B6, witamina C, cholina, kwas foliowy),
  • inne (kwas moczowy, kwas salicylowy, kwas arachidonowy).

Dbasz o swoją skórę, a co z włosami? Sprawdź suplementy na włosy i wybierz odpowiedni zestaw witamin i minerałów, dopasowany do Twoich potrzeb!


Zastosowanie żelu aloesowego

Żel aloesowy – jaki wybrać?

Żel aloesowy może być stosowany jako samodzielny kosmetyk- w tym przypadku, aby lepiej przetestować jego skuteczność, warto stawiać na produkt niemal wyłącznie składający się z omawianego surowca. Gdy problem, z którym chcesz sobie poradzić, wymaga stosowania także innych substancji, postaw na kosmetyki z ekstraktem z aloesu. Sama jednak jestem zdecydowanie fanką żelu aloesowego prosto z liścia.

Żel aloesowy – zastosowanie

Bardzo zdziwiła mnie olbrzymia popularność tego produktu, głównie ze względu na jego mało atrakcyjną formę. Jednak jak widać, skuteczność wzięła górę i dziś zastosowanie żelu aloesowego dotyczy zarówno lecznictwa, jak i kosmetologii. Skupię się na tym drugim, ponieważ zyskał on ogromną popularność głównie w zabiegach dotyczących włosów, skóry głowy i twarzy. Zapewne nie raz spotkałaś produkty z jego zawartością. Pamiętaj jednak, że czasem ekstraktów z aloesu może być w nich znikoma ilość, dlatego lepiej postawić na czystszą formę produktu. Ok, a teraz czas na zastosowanie żelu aloesowego, jak to robić?

Żel aloesowy na włosy

Żel aloesowy sprawdzi się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, chociaż polecany jest szczególnie w przypadku problemów z przetłuszczaniem się lub bardzo suchymi, zniszczonymi kosmykami. Jeżeli szukasz sposobu, aby Twoja fryzura nabrała objętości, sięgnij po ten właśnie produkt. Żel aloesowy polecany jest w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Jak stosować żel aloesowy na włosy?

  • olejowanie włosów – olejowanie na żel aloesowy to świetne urozmaicenie tego zabiegu, wystarczy przed zabiegiem nałożyć żel aloesowy na włosy. Możesz też spróbować zmieszać go z olejem lub rozcieńczyć z wodą i spryskać włosy. Zdecydowanie polecam pierwszą opcję, bo masz wtedy pewność, że włosy zostały pokryte żelem równomiernie;
  • płukanki do włosów – żel może być rozcieńczony lub nie, stosuj ten zabieg raz w tygodniu, a szybko zobaczysz jego efekty;
  • domowe maseczki do włosów – aloes i miód w kosmetyce to moim zdaniem połączenie idealne. Dodaj do tego ulubiony olej roślinny (olej z awokado, olej z nasion bawełny lub inny) i przepis na kosmetyk gotowy. Osobiście preferuję olej rzepakowy – mało popularny, ale bardzo skuteczny;
  • dodatek do szamponu – wystarczy odrobinę żelu wymieszać z szamponem i gotowe. Proste, ale raczej mało skuteczne, zdecydowanie polecam trzy powyższe sposoby na stosownie tego naturalnego produktu.

Żel aloesowy na skórę głowy

W przypadku niektórych problemów należy działać u ich źródła – w przypadku włosów jest nim skóra głowy. Żel aloesowy sprawdzi się jednak i w tym przypadku. Jak skorzystać z jego właściwości najprościej? Wcierki do włosów są rozwiązaniem – mogą opierać się wyłącznie na żelu aloesowym lub zawierać też inne ekstrakty roślinne. W przypadku włosów przetłuszczających się polecam szałwię lekarską.


Naturalny sposób na pielęgnację skóry głowy: olejek herbaciany.


Żel aloesowy na twarz

Ze względu na silnie nawilżające działanie żel aloesowy polecany jest przede wszystkim w pielęgnacji cery suchej, a także trądzikowej. Dlatego znajdziesz go jako dodatek do wielu kosmetyków, takich jak kremy do twarzy, sera, maseczki i kosmetyki do oczyszczania twarzy. Jak działa?

  • odkażająco,
  • przeciwzapalnie,
  • ściągająco,
  • łagodząco,
  • ochronnie przed działaniem promieni słonecznych,
  • regeneruje,
  • przyspiesza gojenie ran.

Powyższe cechy sprawiają, że żel aloesowy sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji cery suchej. Działanie przeciwzapalne i ograniczające wydzielanie sebum to z kolei wsparcie w leczeniu trądziku. Jak wiesz, cera trądzikowa jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji i nie wszystkie składniki naturalnego pochodzenia mogą być stosowane. Jednak aloes należy do tych, które łagodzą dolegliwości, a po zagojeniu zmniejszają widoczność blizn.

Co jeszcze? Jeżeli należysz do osób, które nie zawsze zwracają uwagę na odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną (czas spędzany w ogrodzie to najlepszy przykład tego, jak łatwo zapomnieć o całym świecie), żel aloesowy powinien znaleźć się w Twojej kosmetyczce. Zaaplikowany na poparzoną słońcem skórę przynosi natychmiastowe ukojenie i przyspiesza proces gojenia.

Zastosowanie żelu aloesowego

Żel aloesowy – przeciwwskazania

Mimo że aloes jest uznawany za raczej bezpieczny, to w niektórych przypadkach może prowadzić do problemów. Głównym przeciwskazaniem do stosowania zewnętrznego stosowania aloesu są uczulenia. Dlatego, jeżeli Twoja skóra należy do tych bardziej wrażliwych, przed użyciem produktu wykonaj próbę uczuleniową. Poważniejsze problemy wynikają ze spożywania aloesu, np. w postaci soku. Powinny go unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby cierpiące na schorzenia jelit i nerek, oraz chorobę hemoroidalną.

Źródła:

  • Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Ewa Cieślik, Kinga Turcza, Postępy Fitoterapii 2/215.
  • Aloes w kosmetologii i dermatologii, Wioleta Czerwonka, Kosmetologia Estetyczna, 2016.