Beta-karoten w pielęgnacji

Beta-karoten w pielęgnacji skóry to przede wszystkim działanie przeciwutleniające. Jednak na tym jego właściwości się nie kończą. Ta bezpieczna i dość powszechna substancja może pomóc Ci poradzić sobie z problemami związanymi z cerą trądzikową, jednocześnie spowalniając procesy starzenia się skóry. Czym dokładnie jest i w jakiej formie możesz go stosować? Sprawdź!


Spis treści:

  1. Czym jest beta-karoten?
    1.1. Beta-karoten – jaka to witamina?
    1.2. Beta-karoten – gdzie go najwięcej?
  2. Beta-karoten – jakie ma właściwości?
    2.1. Beta-karoten – efekty
    2.2. Beta-karoten – przeciwwskazania
    2.3. Beta-karoten w ciąży
  3. Jaki beta-karoten wybrać?
    3.1. Beta-karoten w kosmetykach
    3.3. Suplementy z beta-karotenem

 

 

Czym jest beta-karoten?

Beta-karoten (β-Karoten) to organiczny związek chemiczny, prowitamina witaminy A oraz najbardziej aktywny jej izomer. Co ważne, jest on bezpieczną odmianą karotenu, ponieważ w organizmie jest przetwarzana tylko taka ilość, jakiej potrzebuje. Nawet jeżeli beta-karoten nie przekształci się w witaminę A to i tak sam w sobie wykazuje właściwości korzystne z punktu widzenia pielęgnacji skóry.

Karotenoidy pochodzące z roślin mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Chronią przed promieniowaniem UV, działają przeciwstarzeniowo, antyoksydacyjnie, normalizują pracę gruczołów łojowych, a także wpływają na stan skóry, jej gęstość i grubość. Beta-karoten należy do tej właśnie grupy substancji, dlatego znajdziesz go w wielu kosmetykach do pielęgnacji. Zawierają go kosmetyki do opalania, kremy nawilżające, sera, maski i wiele więcej.

Marchewki i olej marchewkowy z beta-karotenem

Beta-karoten – jaka to witamina?

To prowitamina witaminy A, która jest jej najbardziej aktywnym izomerem. Oznacza to, że to właśnie z niego wytwarzana jest w organizmie witamina A. Przekształcenie następuje w jelitach i wątrobie przy pomocy odpowiednich enzymów.

Beta-karoten – gdzie go najwięcej?

Beta-karoten w odpowiedniej ilości bez trudu dostarczysz przy pomocy odpowiednio zbilansowanej diety. Substancja ta występuje w następujących produktach spożywczych:

  • marchew,
  • morele suszone,
  • jarmuż,
  • liście pietruszki,
  • szpinak,
  • boćwina,
  • szczaw,
  • szczypiorek,
  • dynia,
  • sałata,
  • melon.

Mniejsze ilości znajdują się w niektórych serach podpuszczkowych i dojrzewających, a także w mięsie, przede wszystkim wątrobie wołowej.

Beta-karoten – jakie ma właściwości?

Beta-karoten należy do grupy antyoksydantów, których działanie ma charakter synergistyczny, co oznacza, że są zdolne do wychwytywania tlenu oraz do chelatowania jonów biorących udział w tworzeniu się rodników. Do tej grupy należy wiele innych, dobrze znanych w kosmetyce substancji, takich jak kwas askorbinowy (witamina C), flawonoidy, witamina A i karotenoidy właśnie.

Zarówno suplementacja jak i pielęgnacja włączająca beta-karoten przynosi wiele korzyści dla stanu skóry. Jego ogólny wpływ na organizm obejmuje szerokie działanie prozdrowotne. Beta-karoten:

  • działa antyoksydacyjnie,
  • wspiera uzyskanie odpowiedniego koloru opalenizny,
  • chroni przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego,
  • chroni przed powstawaniem plam i przebarwień będących następstwem opalania,
  • pobudza produkcję włókien kolagenowych,
  • spłyca zmarszczki,
  • ogranicza pracę gruczołów łojowych,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowych wyprysków.

Jaka skóra zyska na włączeniu do pielęgnacji beta-karotenu? Przede wszystkim cera trądzikowa, ponieważ poprzez regulowanie pracy gruczołów łojowych, beta-karoten ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. To z kolei zmniejsza ryzyko zatykania porów oraz powstawania stanów zapalnych i wyprysków.

Krem do opalania zawierający beta-karoten

Beta-karoten – efekty

Stosowanie beta-karotenu wpływa korzystnie na skórę, wspiera proces jej opalania, zmniejszając ryzyko poparzeń. Ogranicza też występowanie plam wskutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – opalanie staje się bezpieczniejsze. Poprzez działanie antyoksydacyjne stanowi skuteczną ochronę przed zbyt szybkim starzeniem się skóry.

Beta-karoten – przeciwwskazania

To przede wszystkim nadwrażliwość na tą substancję oraz ciężka niewydolność wątroby i nerek. Przeciwwskazaniem jest również biegunka i zaburzenia wchłaniania.

Beta-karoten w ciąży

W ciąży należy zrezygnować z suplementacji beta-karotenem, chociaż opinie są tutaj sprzeczne. Podobnie w przypadku kobiet karmiących piersią, najlepiej wówczas skonsultować się z lekarzem. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie ma ryzyka przedawkowania tej prowitaminy.

Jaki beta-karoten wybrać?

Choć substancja ta jest przede wszystkim kojarzona z opalaniem i działaniem ochronnym, to znajdziesz ją w coraz większej liczbie kosmetyków, zwłaszcza do twarzy. Wykorzystuje się ją w pielęgnacji różnego typu cer, jako cenny dodatek gwarantujący skuteczne działanie antyoksydacyjne. Coraz większe narażenie na smog, zanieczyszczenia, a także inne procesy powodujące powstawanie wolnych rodników sprawia, że ta właśnie właściwość jest dziś tak cenna. Składnik ten zawierają niektóre kosmetyki antysmogowe.

Beta-karoten w kosmetykach

  1. Kwiat Życia krem z propolisem, karotenem i witaminą A i E (200 ml) – ma formułę, która najlepiej sprawdzi się w miesiącach chłodniejszych, ponieważ zapewnia skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Zawarty w składzie propolis wspiera regenerację, a karoten ujednolica koloryt cery.
  2. Ava masło karotenowe do ciała (250 ml) – ma gęstą konsystencję, która błyskawicznie poprawia elastyczność skóry. Jeżeli szukasz kosmetyku do ciała, który da Ci uczucie gładkości i zniweluje dyskomfort suchej skóry, sięgnij po ten właśnie produkt.
  3. Floslek betaCAROTENE pro age krem nawilżający z beta-karotenem na dzień SPF 15 (50 ml) – idealnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Zawarty w składzie filtr UV i beta-karoten chronią przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Krem głęboko nawilża i wyraźnie spłyca zmarszczki.
  4. Mohani naturalny balsam przyspieszający opalanie Marchew + B-Karoten (100 ml) – to podwójna moc antyoksydantów, dzięki którym Twoja skóra będzie skutecznie chroniona przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Balsam spowalnia procesy starzenia, poprawia elastyczność skóry i sprawdza się przede wszystkim w pielęgnacji skóry suchej i pozbawionej elastyczności.
  5. Floslek betaCAROTENE pro age olejek z beta-karotenem (30 ml) – to kolejny produkt od marki Floslek, którego skład oparto na karotenie. Gęsta formuła tworzy na skórze okluzyjny film, jednocześnie zwiększając stopień jej nawilżenia i wyrównując koloryt. Zapewnia efekt odżywionej, rozświetlonej i zdrowo wyglądającej skóry.

Suplementy z beta-karotenem

  1. Doctor Life Beta Carotene 25000iu naturalny beta-karoten suplement diety (100 kapsułek) – to wygodna forma suplementacji – wystarczy 1 kapsułka dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości beta-karotenu. Dzięki temu wpłynie on zarówno na kondycję skóry, jak i pozostałe funkcje.
  2. Now Foods Natural Beta Carotene 25000IU suplement diety (90 kapsułek) – kolejny produkt, dzięki któremu wesprzesz funkcje swojego organizmu. Beta-karoten w naturalnej formie przyczynia się między innymi do zachowania zdrowej skóry i prawidłowego widzenia.
  3. Formeds F-Beta Carotene suplement diety w proszku (60 porcji) – jeżeli nie jesteś fanką kapsułek, sięgnij po beta-karoten w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub innym napoju. Dzięki temu produkt wchłania się szybko i pozwala uzupełnić niedobory w organizmie.

Beta-karoten to organiczna substancja, którą znajdziesz w wielu produktach spożywczych. Wpływa na wiele funkcji w organizmie, dlatego warto zadbać o jej prawidłową podaż, przede wszystkim poprzez zbilansowaną dietę. Możesz również skorzystać z dziesiątek kosmetyków, dzięki którym dostarczysz skórze ten ważny karotenoid również od zewnątrz.

Źródła:

  • Możliwości wykorzystania w kosmetologii wybranych olejów roślinnych jako źródła karotenoidów, Monika Michalak, Katarzyna Paradowska, Agnieszka Zielińska, Postępy Fitoterapii, 1/2018.
  • Karotenoidy jako naturalne antyoksydanty, Joanna Igielska-Kalwat, Joanna Gościańska, Izabela Nowak, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2015.