Bisabolol

Bisabolol jest cichym sprzymierzeńcem tak naprawdę każdego rodzaju skóry. Znany od dawna, a jednak nieco zapomniany. W czasach gdy niemal codziennie koncerny kosmetyczne zaskakują nas nowościami i coraz to bardziej wyszukanymi substancjami aktywnymi, warto dowiedzieć się więcej na temat alfa-bisabololu i poznać jego właściwości.

Jak działa? W jakich kosmetykach najczęściej jest stosowany? Czy jest bezpieczny i jaka cera najbardziej go polubi? O tym wszystkim dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Polecane produkty:

Bisabolol – co to jest?

bisabolol w kosmetyce

Czym jest bisabolol? Bisabolol to naturalna substancja występująca w olejku eterycznym kwiatu (koszyczka) rumianku pospolitego. Z punktu widzenia chemicznego to alfa-bisabolol, α-bisabolol, levomenol, należący do monocyklicznych alkoholi seskwiterpenowych. W składzie kosmetyków INCI znajdziesz go pod nazwą bisabolol. Rumianek znają wszyscy, a bisabolol? Niewiele się o nim mówi, choć przemysł kosmetyczny wykorzystuje go od dziesięcioleci.

Alfa-bisabolol pozyskuje się z rumianku, a konkretnie z koszyczków kwiatowych, które wytwarzają olejek eteryczny, którego właśnie główną substancją czynną jest bisabolol. Występuje pod postacią bezbarwnej cieczy o kwiatowym aromacie. Najlepiej rozpuszcza się w etanolu i olejach, słabo w wodzie i glicerynie. Z uwagi na swój charakterystyczny aromat chętnie wykorzystywany jest w produkcji perfum. Z jego właściwości pielęgnacyjnych korzystają natomiast producenci kosmetyków, ponieważ działa wielofunkcyjnie, z ogromną korzyścią dla naszej skóry.


Czy wiesz, że…

rumianek (Chamomilla recutita lub Matricaria chamomilla) to roślina niezwykle popularna w Polsce, która cieszy się dobrą sławą z uwagi na cenne właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Od dziecka byliśmy raczeni naparem z rumianku, która korzystnie wpływa na układ pokarmowy, działa rozkurczająco i łagodzi dolegliwości bólowe, na przykład związane z przejedzeniem się. Posiada także działanie uspokajające i pomagające zasnąć. Jest niezwykle łagodny, dlatego często jest polecany w uśmierzaniu bólu spowodowanego kolką u niemowląt.


Bisabolol – 15 właściwości działających na Twoją korzyść!

jak działa bisabolol

  1. Działa przeciwzapalnie.
  2. Łagodzi podrażnienia i chroni przed powstawaniem kolejnych.
  3. Wycisza zaczerwienienia.
  4. Minimalizuje łuszczenie się skóry.
  5. Zapobiega przesuszeniu naskórka.
  6. Wygładza i nawilża skórę.
  7. Działa antybakteryjnie – powstrzymuje rozrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz grzybów, np. Candida albicans.
  8. Zmniejsza wydzielanie sebum.
  9. Wspomaga leczenie zmian trądzikowych.
  10. Ogranicza pojawienie się blizn potrądzikowych.
  11. Wspomaga regenerację naskórka i gojenie się ran.
  12. Działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
  13. Hamuje pracę melanocytów, czyli ogranicza powstawanie plam pigmentacyjnych i przebarwień na skórze.
  14. Łagodzi świąd i podrażnienia skóry głowy.
  15. Jest promotorem przejścia przeznaskórkowego, to znaczy wzmacnia penetrację innych składników pielęgnacyjnych, zastosowanych w kosmetykach, przez warstwę rogową naskórka, maksymalizując tym samym ich działanie.

Jak ukoić reaktywną skórę? Dowiesz się więcej z artykułu: Skóra reaktywna


Bisabolol w kosmetyce

Bisabolol w kosmetyce jest bardzo często wykorzystywany, z uwagi na jego wieloaspektowe działanie na polu pielęgnacyjnym. Z jego dobroczynnych właściwości skorzystają niemal wszystkie typy cer. Dlaczego? Prawie każdej z nas zdarzyło się mieć podrażnioną skórę. Czasem jest to spowodowane nieumiejętną, zbyt ekspansywna pielęgnacją, która prowadzi do nadmiernej eksploatacji naszej warstwy ochronnej skóry. Stosowanie wielu wymagających kuracji pielęgnacyjnych, z retinolem, kwasami, intensywne złuszczanie naskórka, stosowanie mocnych substancji myjących, przyczynia się do zaburzenia bariery hydrolipidowej naskórka. Wówczas potrzebne jest dogłębne nawilżenie i wzmocnienie skóry. Podrażniona i przesuszona skóra nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne, jest spragniona substancji łagodzących i kojących. Jedną z takich jest właśnie alfa-bisabolol.

Jaka cera polubi α-bisabolol?

  • Cera trądzikowa, problematyczna – bisabolol hamuje wzrost bakterii, działa przeciwzapalnie, ogranicza wydzielanie łoju, reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się blizn potrądzikowych.
  • Cera sucha i podrażniona– niweluje łuszczenie się naskórka, nawilża i wygładza, koi podrażnienia i zaczerwienienia.
  • Cera dojrzała – przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka, chroni przed działaniem wolnych rodników, dodaje skórze blasku, zapewnia jednolity kolor, ogranicza ryzyko pojawienia się plam hiperpigmentacyjnych.

Bisabolol w kosmetykach – gdzie go znajdziemy?

bisabolol w kosmetykach

Jeżeli nie interesujemy się składami kosmetyków, możemy nie zdawać sobie sprawy, że bisabolol w kosmetykach występuje naprawdę często i to w różnych kategoriach produktowych.

Najczęściej możemy się z nim spotkać w:

  • w kosmetykach dla niemowląt i dzieci, które często mają bardzo wrażliwą skórę, z AZS,
  • preparatach do skóry po depilacji, ponieważ niweluje podrażnia i wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka,
  • w kosmetykach stosowanych na poparzenia słoneczne, ponieważ uśmierza ból, koi zaognioną skórę, wycisza zaczerwienienia i intensyfikuje odbudowę naskórka,
  • w kosmetykach do higieny intymnej, ponieważ wykazuje działanie antyseptyczne,
  • w preparatach do pielęgnacji skóry głowy, ponieważ eliminuje świąd i podrażnienia skóry głowy, wygładza strukturę włosów, przywraca im blask,
  • w produktach łagodzących zaczerwienienia, powstałe w wyniku uczulenia lub alergii,
  • w kremach do rąk do skóry suchej i spierzchniętej, narażonej na kontakt z drażniącymi substancjami czynnymi,
  • w płynach do higieny jamy ustnej.

Bisabolol zawierają, m.in.:


Zmagasz się z trądzikiem, egzemą lub atopowym zapaleniem skóry? Sprawdź, jak działa olej z ogórecznika


Bisabolol – szkodliwość

olej rumiankowy

Bisabolol jest substancją bezpieczną i nietoksyczną. Nie wykazuje działania teratogennego. Nie jest alergizująca, dlatego mogą ją stosować osoby, które są uczulone na rumiankowy olejek eteryczny. Olej eteryczne bowiem posiadają silne właściwości uczulające. Oczywiście należy mieć na uwadze, że każdy składnik może uczulać, więc trzeba testować kosmetyki i sprawdzać, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna – w takich przypadkach preparat należy odstawić.

Podsumowanie

Bisabolol w kosmetyce jest związkiem czynnym, po który chętnie sięgają eksperci opracowujący formuły kosmetyków. Posiada wiele cennych właściwości leczniczych i pielęgnujących, co przekłada się na jego niezmiernie szerokie spektrum działania. Na pewno nieraz stosowałaś kosmetyki z tym składnikiem, a nawet o tym nie wiedziałaś. Choć nie jest o nim głośno, bo po raz pierwszy został wyizolowany z rumianku w 1951 roku, czyli prawie 70 lat temu, oddał podium wielu ostatnio modnym składnikom, takim jak: niacynamid, bakuchiol, trehaloza, kwas hialuronowy, to ma ogromny potencjał i warto wypróbować jego możliwości na własnej skórze, szczególnie wtedy, gdy doskwiera ci trądzik, atopowe zapalnie skóry czy podrażnienia.

Źródła:

Bisabolol, w: kosmopedia.org, dostępny: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/bisabolol/, dostęp 24.05.2022

Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?, w: doz.pl, dostępny: https://www.doz.pl/czytelnia/a16470-Bisabolol__jak_dziala_W_jakich_kosmetykach_mozna_go_znalezc, dostęp 24.05.2022