Cera glutenowa to określenie, które odwołuje się do rodzaju skóry, na której pokazują się zmiany łączone z nadwrażliwością na gluten, alergią lub celiakią. Czym wyróżniają się poszczególne dolegliwości? Jakie są pomiędzy nimi różnice? Jak rozpoznać twarz glutenową?
Dziś na tapet bierzemy gluten – dla niektórych zło w czystej w postaci, dla innych zwyczajny składnik, który w ostatnich latach dzieli społeczeństwo i czasem trudno jest zrozumieć, co powoduje, że jest szkodliwy i czy w ogóle jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Spis treści:
- Cera glutenowa – czym jest?
1.1. Czym jest gluten i jak gluten wpływa na organizm? - Twarz glutenowa – wpływ glutenu na cerę
- Czym różnią się od siebie celiakia, nadwrażliwość i alergia na gluten?
3.1. Nadwrażliwość na gluten – objawy
3.2. Alergia na gluten a celiakia - Jak pielęgnować i leczyć cerę glutenową?
4.1. Certyfikat gluten-free – kosmetyki bezglutenowe - Poprawa cery po odstawieniu glutenu
Polecane produkty:
Cera glutenowa – czym jest?
Czym jest cera glutenowa (twarz glutenowa) i jak ją pielęgnować? Nie od dziś wiadomo, że nasza dieta i produkty spożywcze, jakie wybieramy, niezmiernie mocno wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd skóry, włosów i paznokci. Powiedzenie: „jesteś tym, co jesz” akurat w przypadku naszego tematu jest trafne, bo pokazuje, jak nasze wybory dietetyczne odbijają się, dosłownie, na naszej cerze.
U niektórych nadmiar danego składnika w pożywieniu może negatywnie wpływać na kondycję skóry. Mówi się o tym, jak wpływa na cerę mleko, czekolada, czy alkohol, lecz równie często omawia się wpływ glutenu na skórę.
Twórczynią kategoryzacji wyglądu i stanu skóry z uwagi na jedzenie poszczególnych składników pożywienia jest dr Nigma Talib, naturopatka i autorka książki „Reverse the Signs of Ageing”. Ta amerykańska lekarka na przestrzeni wielu lat swojej praktyki spostrzegła, że problemy skórne, jakie obserwuje u swoich pacjentów, wiążą się z nietolerancjami pokarmowymi. Ta diagnoza przełożyła się na koncepcję 4 rodzajów twarzy: twarz cukrowa, twarz glutenowa, twarz nabiałowa i twarz po winie.
Jak uzasadnia Nigma Talib, wiele niedoskonałości cery i przyspieszonych procesów starzenia się skóry ma swoje podłoże w nietolerowaniu pewnych składników pokarmowych, które przejawia się w problemach z ich trawieniem. Mówi również o tym, że zbyt duże spożycie pewnych pokarmów może być przyczyną cery glutenowej, która nie objawiłaby się, gdyby te ilości były znacznie mniejsze.
Czy gluten powoduje trądzik? Cera glutenowa to często również cera trądzikowa, bowiem wiele badań naukowych wskazuje na to, że jedzenie glutenu może powodować trądzik, choć jednoznacznych przesłanek w tym kierunku nie ma. Mimo tego warto wiedzieć, że przy nietolerancji glutenu jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie stanów zapalnych skóry i nie tylko.
Jak rozjaśnić przebarwienia? Sprawdź, jak działa arbutyna
Czym jest gluten i jak gluten wpływa na organizm?
Gluten to nic innego jak grupa białek, która magazynuje się w bielmie ziaren zbóż. Gdzie możemy go znaleźć? Największa jego ilość znajduje się w pszenicy, czyli m.in. w białym pieczywie, makaronach, pierogach, ciastach, pizzy i kluskach. Ten rodzaj białka występuje również w życie, owsie, jęczmieniu i pszenżycie.
Do czego służy tak właściwie gluten? Jest bardzo przydatny, ponieważ po zmieszaniu wody z mąką powoduje powstawanie lepkiej i klejącej substancji, która wpływa na konsystencję ciasta, nadaje mu elastyczność i puszystość. Z uwagi na swoje właściwości gluten często wykorzystuje się nie tylko w piekarnictwie i ciastkarstwie, ale również w produkcji żywności przetworzonej, czyli wszelkich sosów i zup.
Twarz glutenowa – wpływ glutenu na cerę
Choć gluten nie jest dla większości z nas szkodliwy, okazuje się jednak, że jego nadmiar może powodować nietolerancję na ten składnik. Dlaczego tak się dzieje? W miarę rozwoju cywilizacji produkty spożywcze są niestety coraz bardziej zanieczyszczone i przetworzone, i pojawia się w nich coraz więcej glutenu niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nasz organizm nie jest do tego przystosowany, dlatego u niektórych mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego i problemy skórne.
Patrząc na twarz człowieka, można wiele wyczytać o danej osobie. O tym, jak się odżywia, czy jest wypoczęta, jakich środków nadużywa, itp. W przypadku cery glutenowej możemy powiedzieć, jakie objawy nadwrażliwości na to białko są widoczne na twarzy.
Cera glutenowa charakteryzuje się m.in.:
- czerwonymi i czasem opuchniętymi policzkami,
- wypryskami i krostami pojawiającymi się na brodzie,
- zmianami skórnymi na czole,
- wypryskami na żuchwie,
- plamami pigmentacyjnymi na skórze.
Dlaczego tak się dzieje, że gluten u niektórych pogarsza kondycję skóry? Istnieje co najmniej kilka wyjaśnień takiego stanu rzeczy. Mowa przede wszystkim o:
- celiakii,
- nadwrażliwości na gluten,
- alergii na gluten.
Czym różnią się od siebie celiakia, nadwrażliwość i alergia na gluten?
Celiakia to choroba, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu, czyli białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu). Reakcja immunologiczna na gluten przejawia się przede wszystkim w stanie zapalnym w jelicie cienkim i uszkodzeniu błon śluzowych jelita cienkiego, które prowadzą do zaniku kosmków jelitowych, w efekcie czego wchłanianie pokarmu jest upośledzone. Reakcja na gluten przejawia się również w tej chorobie w dolegliwościach skórnych. Na tę chorobę cierpi przynajmniej 1% populacji, a jedyną metodą leczenia się ścisła dieta bezglutenowa stosowana przez całe życie.
Choroba Dhüringa
Skórna postać celiakii to choroba Dhüringa, która wyróżnia się:
- rumieniem,
- pęcherzami i pęcherzykami,
- grudkami,
- krostami,
- bąblami pokrzywowymi.
Zmiany skórne mają różowe lub białe zabarwienie i w przeciwieństwie do zwykłego trądziku są bardzo swędzące. Najczęściej takie wypryski pojawiają się na twarzy, skórze głowy, kolanach, łokciach, pośladkach i plecach.
Nadwrażliwość na gluten – objawy
Cera glutenowa pojawia się również u osób, które mają nadwrażliwość na gluten, a dokładnie nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Takie osoby uskarżają się na bóle głowy, zaparcia, zmęczenie i wypryski skórne. Wówczas należy całkowicie wyeliminować gluten z diety, a efekty zdrowotne powinny nadejść w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy od odstawienia tego białka. Objawy, jakie występują przy nadwrażliwości na gluten, to między innymi: nadmierne zmęczenie, zaburzenia ze strony układy pokarmowego, bóle mięśni i stawów. Jeżeli chodzi o objawy skórne nietolerancji glutenu w tym przypadku są podobne do tych przy celiakii, czyli: suchość skóry, podrażnienia, wysypka i świąd, które bezpośrednio wynikają z naruszenia funkcji ochronnych płaszcza hydrolipidowego skóry.
Alergia na gluten a celiakia
Alergia na pszenicę, czyli nadwrażliwość na białko pszenicy – gliadynę – powoduje wiele reakcji ze strony układu pokarmowego i skóry, takich jak: wypryski, opuchnięcia, świąd, wysypka i nadmierna suchość skóry. Alergia na gluten przejawia się w natychmiastowej reakcji organizmu na ten rodzaj białka, natomiast uczulenie na gluten objawia się w reakcji opóźnionej. Z kolei celiakia to choroba autoimmunologiczna, która trwa całe życie i powoduje stany zapalne jelita po zjedzeniu glutenu i chorobę skórną Dhüringa.
Hiperpigmentacja skóry – jak ją leczyć i pielęgnować?
Jak pielęgnować i leczyć cerę glutenową?
Rozwiązaniem w tych przypadkach jest wyeliminowanie glutenu z diety. Zauważono, że przy diecie bezglutenowej zarówno wygląd skóry ulega poprawie, jak i funkcjonowanie całego organizmu. Oczywiście dieta eliminacyjna powinna być skonsultowana z dietetykiem, aby zapewnić wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Należy również pamiętać, że tak naprawdę remedium dla cery glutenowej jest nie tylko rezygnacja z glutenu w pożywieniu, ale przede wszystkim sięganie po wysokiej jakości jedzenie. Połączenie tych dwóch środków zaradczych daje bardzo dobre wyniki nie tylko w poprawie kondycji naszej skóry, ale również w zażegnaniu pozostałych dolegliwości przypisywanych nietolerancji na gluten.
Odstawienie glutenu, dostarczanie organizmowi co najmniej 2 litrów wody dziennie i wprowadzenie do diety dań z większą ilością błonnika w kilka tygodni przełoży się na poprawę kondycji skóry. Te zmiany zauważmy w poprawie kolorytu skóry i wyciszeniu zmian skórnych. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia, należy zmienić swoją pielęgnację na taką, która po pierwsze będzie zmniejszać wypryski i zaczerwienienia, a po drugie wzmacniać warstwę ochronną skóry, czyli barierę hydrolipidową.
Warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki z takimi składnikami, jak:
- ceramidy,
- alantoina i pantenol,
- kwas hialuronowy,
- witamina C,
- kwas ferulowy,
- kwas laktobionowy,
- azeloglicyna,
- naturalne oleje, np. olej jojoba, olej konopny, olej tamanu.
Naturalnie rozszerzajmy pielęgnację kolejno o nowe kosmetyki, nie wprowadzajmy wszystkich naraz, bo to może skutkować podrażnieniem skóry. Na początku należy odbudować płaszcz ochronny, stosując właśnie kremy nawilżające i regenerujące z ceramidami, a następnie dołączyć np. serum w witaminą C. Cera glutenowa powinna być również potraktowana łagodnie podczas oczyszczania skóry, dlatego sięgajmy po żele oczyszczające i pianki oczyszczające do mycia twarzy, które zawierają delikatne surfaktanty niewysuszające skóry.
Certyfikat gluten-free – kosmetyki bezglutenowe
Rynek kosmetyczny dobrze wyczuwa potrzeby klientów i bardzo szybko na nie reaguje. Taka sytuacja ma również miejsce w przypadku osób, które nie tolerują glutenu, więc nie mogą go spożywać, jak również powinny go unikać w kosmetykach. Tutaj nasuwa się pytanie, czy w kosmetykach jest gluten? Okazuje się, że tak i był w nich od zawsze. Znajdziemy go w takich produktach, jak: balsamy do ciała, kremy nawilżające, kosmetyki do włosów i kosmetyki kolorowe do makijażu, np. pomadki i szminki.
Do najczęściej stosowanych składników kosmetycznych zawierających gluten należą ekstrakty ze zbóż, które skutecznie nawilżają skórę, a jednocześnie nie pozostawiają na niej tłustej warstwy. Zalicza się do nich hydrolizowane białko pszenicy, owsa i jęczmienia, olej z kiełków pszenicy. Preparaty z takimi substancjami mają kontakt ze skórą i mogą wywoływać reakcje alergiczne, na przykład pokrzywkę, choć nie ma jednoznacznej zgody wśród naukowców na temat wpływu glutenu obecnego w kosmetykach na skórę osób z nietolerancją glutenu. Jest zbyt mało przeprowadzonych badań w tym zakresie, aby ustalić jedną wspólną opinię, dlatego zdania na ten temat wśród ekspertów są podzielone. Choć kosmetyki nie są aplikowane doustnie, mogą się dostać do organizmu poprzez na przykład oblizanie ust, na których znajduje się pomadka z glutenem.
Gdy chorujemy na celiakię nie warto ryzykować i faktycznie szukać kosmetyków bezglutenowych, których wybór na rynku jest coraz większy, a ich skład jest naturalny i w niczym nie ustępuje kosmetykom konwencjonalnym. Preparaty kosmetyczne gluten-free znajdziesz w ofercie takich marek, jak Amvi Cosmetics czy Alkemie. Kosmetyki z certyfikatem gluten-free będą odpowiednie dla osób, które chorują na celiakię, mają nadwrażliwość lub alergię na gluten.
Poprawa cery po odstawieniu glutenu
Jeżeli sądzimy, że twarz glutenowa to nasza przypadłość, wyeliminujmy gluten z diety i sprawdźmy, jakie efekty osiągniemy w pielęgnacji. Po ostawieniu glutenu, gdy faktycznie okaże się, że to był czynnik powodujący pogorszenie się kondycji skóry, cera powoli będzie wracać do normy. Znikną opuchnięcia i zaczerwienienia. Przy stosowaniu kosmetyków ze składnikami rozjaśniającymi, pozbędziemy się również przebarawień i plam pigmentacyjnych. Pamiętajmy, że poprawa nie nadejdzie od razu. Trzeba liczyć się z tym, że pierwsze efekty pojawią się po kilku tygodniach od odstawienia glutenu.
Jeżeli nie masz cery glutenowej i dobrze się czujesz po zjedzeniu wyrobów z pszenicy, nie ulegaj na siłę modzie na żywienie bezglutenowe, bo w wielu przypadkach nie ma to żadnego uzasadnienia merytorycznego.
Polecane produkty: