Koloryt cery

Koloryt cery świadczy o zdrowiu naszej skóry. To głównie od niego zależy nasz wygląd ogólny i to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Niezależnie od tego, czy mamy jasną czy ciemną karnację, zależy nam przede wszystkim, by skóra miała jednolity, zdrowy odcień i była przy tym idealnie gładka.

Zarówno różnego rodzaju przebarwienia skórne, jak i zbyt szara i ziemista cera, nie są powodem do dumy. Każdej kobiecie zależy bowiem, by jej skóra zachwycała promiennością, energią, blaskiem i zdrowiem. W jaki sposób to osiągnąć? Jak poprawić i wyrównać koloryt cery?

Koloryt cery: czym jest i co na niego wpływa?

Koloryt cery w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od stylu życia. W pierwszej kolejności to właśnie na skórze odbija się kondycja organizmu, a gdy ta zostanie zachwiana – stan cery może się pogorszyć.

Rumianą, zdrową i idealnie gładką skórą, wbrew pozorom, mogą pochwalić się nieliczne kobiety. Już od okresu dojrzewania, gdy w organizmie buzują hormony, cera narażona jest na wiele zmian. To samo dotyczy późniejszych etapów życia, chociażby owulacji czy ciąży. Ale nie tylko. Na kondycję cery w ogromnym stopniu wpływa styl życia: dieta, aktywność fizyczna, pielęgnacja, a nawet kosmetyki.

Co wywołuje przebarwienia na skórze? Zaburzenia związane z produkcją melaniny – im więcej tego barwnika w skórze, tym karnacja jest ciemniejsza, ale gdy jego produkcja zostanie zachwiana, w niektórych miejscach na ciele pigment nagromadza się w większej ilości i w ten sposób powstają przebarwienia oraz plamy.


Przeczytaj również: Przebarwienia na twarzy – jak skutecznie się ich pozbyć?


Koloryt skóry stale się zmienia, pod wpływem wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Odcień i wygląd skóry jest nierozerwalnie związany chociażby z dietą. Zbyt mało warzyw i owoców, zbyt mało płynów – zwłaszcza wody – w szybkim czasie odbijają się na kondycji skóry.

Specjaliści zaznaczają, że za kolor cery odpowiada również ilość krwi krążącej w żyłach, dlatego wskazana jest także regularna aktywność fizyczna, która pobudza krążenie. Wyeliminować należy natomiast stres, alkohol, a także nadmierną ekspozycję ciała na słońce.

Kluczowa dla kolorytu cery jest oczywiście codzienna pielęgnacja. Z pewnością nie są wskazane agresywne kosmetyki, które nie pozwalają cerze oddychać. Warto postawić na lekkie formuły, które nie zatykają porów. I oczywiście kluczową kwestią jest precyzyjne oczyszczanie twarzy – minimum dwa razy dziennie, by z jej powierzchni usunąć wszelkie nieczystości.

O niezdrowym wyglądzie i kolorycie cery świadczą m.in.

Głównymi czynnikami, które pogarszają koloryt cery są: nadmierna ekspozycja na słońce (efekt nadmiernej produkcji melaniny), czynniki genetyczne, hormony (zaburzenia hormonalne), zanieczyszczenia środowiska, przebarwienia pozapalne, przebyty trądzik, niewłaściwa dieta, niewystarczająca aktywność fizyczna, zbyt duży stres, palenie tytoniu, niewłaściwa pielęgnacja i kosmetyki.


Przeczytaj koniecznie: Jak rozpoznać typ cery? Poznaj 4 główne rodzaje


Jak poprawić koloryt cery?

Koloryt cery można poprawić na wiele sposobów. Podstawą jest zmiana stylu i trybu życia, a także wyeliminowanie czynników, o których wspomniano w pierwszej części artykułu. Najbardziej istotne są natomiast właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja.

Błędy pielęgnacyjne oraz niewłaściwe kosmetyki, mogą być przyczyną przebarwień, podobnie jak inne czynniki, które zależą wyłącznie od naszego postępowania. Niekiedy, by wyeliminować szary i ziemisty odcień skóry, a także plamy i przebarwienia, wystarczy wprowadzić kilka zmian.

Jak poprawić koloryt cery

Koloryt cery a dieta

To, co spożywamy, ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry. Zdrowa dieta, bogata przede wszystkim w warzywa i owoce, powinna być punktem wyjścia. W razie potrzeby można wspomóc swój organizm zewnętrznie – za pomocą suplementów diety, które dostarczą pożądane składniki odżywcze.

Niezwykle ważny jest np. beta-karoten, który przez organizm przetwarzany jest na witaminę A. Pełni funkcje ochronne, ale też sprawia, że skóra zyskuje zdrowy kolor. Znajdziesz go m.in. w marchwi, papryce, ale też ciemnozielonych warzywach.

Równie ważna jest witamina C, która jest silnym antyoksydantem – zabezpiecza skórę przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Z kolei witamina B3 ma zdolność rozjaśniania poszarzałej skóry i przywracania jej energii. Obecna jest m.in. w mięsie drobiowym oraz niektórych rybach. Dla kondycji skóry bardzo ważne są również minerały, chociażby wapń czy cynk.

Koloryt cery a pielęgnacja

Nie da się ukryć, że to od właściwej pielęgnacji uzależniony jest zdrowy koloryt cery. Bardzo ważna jest sama rutyna pielęgnacyjna, ale i używanie właściwych kosmetyków – dzięki nim możemy rozjaśnić odcień skóry, ale też zredukować przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Specjalistyczne zabiegi oferują gabinety kosmetyczne, jednak większość pań decyduje się na gotowe preparaty – apteczne bądź drogeryjne. Można również sięgnąć po produkty, które znajdują się niemal w każdym domu.

Przykładowo, z przebarwieniami doskonale radzi sobie nierozcieńczony sok z cytryny, ale i jogurt naturalny czy papaja. Wymierne efekty można osiągnąć również dzięki niektórym olejom kosmetycznym, chociażby z olej czarnuszki (rozjaśnia karnację) czy też olej z dzikiej róży (zwalcza przebarwienia).

Jak ujednolicić koloryt cery? Kosmetyki, które Ci w tym pomogą

Jak ujednolicić koloryt cery? Zmieniając swój styl życia, którego nieodzowną częścią będzie właściwa pielęgnacja. Oczywiście, można zdecydować się na profesjonalne zabiegi, np. w specjalistycznych gabinetach, ale warto również postawić na kosmetyki, które działają na skórę rozjaśniająco i wyrównują koloryt, i są przy tym całkowicie nieinwazyjne.

Dla ziemistej i poszarzałej cery najważniejsze jest jej regularne i bardzo precyzyjne oczyszczanie – za pomocą delikatnych, ale efektywnych kosmetyków, które nie naruszą bariery ochronnej skóry. Z pewnością dobrze się sprawdzą kosmetyki z witaminą C, która znana jest ze swoich właściwości rozświetlających, rozjaśniających i energetyzujących, np. Nanoil Vitamin C serum do twarzy z witaminą C, które wyrównuje koloryt, przywraca blask i odmładza.

Walkę o piękną cerę warto rozpocząć od eksfoliacji – precyzyjnie usunąć należy martwy naskórek. Dzięki temu składniki aktywne pozostałych kosmetyków, będą mogły wniknąć głębiej w skórę i tam uwolnić swój potencjał.

I oczywiście – dalsze kroki pielęgnacyjne – czyli toniki do twarzy, maseczki, sera, które są bogate w witaminy i minerały – te muszą być dostarczane skórze codziennie, bowiem koloryt cery nie jest stały – zmienia się pod wpływem wielu czynników, dlatego niezwykle ważne jest, by każdego dnia poświęcać skórze odpowiednią ilość czasu.

Apis Discolouration-Stop Brightening Concentrate rozjaśniający koncentrat redukujący przebarwienia skutecznie redukuje aktywność melanogenezy i przewraca skórze jednolity odcień. Zmniejsza widoczność przebarwień, plam i piegów.

Do miejscowego leczenia przebarwień skórnych stworzono Collistar – Attivi Puri Anti-Drank Spot Concentrate koncentrat przeciw przebarwieniom z kwasem glikolowym i niacynamidem, czyli skoncentrowaną emulsję, która blokuje syntezę melaniny, ale też stopniowo rozjaśnia przebarwienia – te, które wynikają z procesu starzenia się skóry, ekspozycji na słońce, zachwiania gospodarki hormonalnej czy też trądziku.

Krem wyrównujący koloryt cery

Krem wyrównujący koloryt cery: czego w nim szukać?

Krem wyrównujący koloryt cery jest najczęściej poszukiwanym produktem w przypadku wszelkiego rodzaju przebarwień skórnych. Preparaty apteczne i drogeryjne są naprawdę skuteczne – pod warunkiem, że zainwestujemy w wysokiej jakości produkt, który zawiera składniki ukierunkowane na redukcję przebarwień.

Formuła kremów powinna bazować na składnikach, które działają rozjaśniająco i wyrównująco, ale i substancje, które usuną ze skóry zanieczyszczenia środowiskowe (np. węgiel aktywny), będą kontrolować produkcję melaniny (np. niacynamid), ale też zajmą się odnową i odbudową naskórka (retinol). Wskazana w kosmetykach jest również witamina D.

Znakomite recenzje kobiet zbiera produkt Dr Irena Eris Lumissima Brightening & Anti-Anging Day Cream rozświetlająco-przeciwzmarszczkowy krem na dzień SPF 20. Zmniejsza plamy pigmentacyjne i koryguje zmarszczki, ujednolica koloryt cery, a przy tym przywraca skórze młodzieńczy blask. Jednocześnie krem działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo.

Rozjaśniająco działają natomiast witaminy C, E oraz B3. Popularna w kosmetykach jest zwłaszcza witamina C, która silnie rozjaśnia, usuwa przebarwienia, a także wyrównuje koloryt. Ponadto, witamina ta stymuluje produkcję kolagenu, co ma wpływ na młody wygląd skóry. Z przebarwieniami znakomicie walczy również kwas migdałowy, który wykazuje zdolność regeneracji fotouszkodzeń skóry.

Warto wspomnieć, że powstawanie plam i przebarwień jest również związane z procesem starzenia się skóry, dlatego wybierając kosmetyki, warto poszukiwać takich, które jednocześnie działają przeciwstarzeniowo.

Krem wyrównujący koloryt to jedno, natomiast należy pamiętać, by zabezpieczyć skórę przed kolejnymi przebarwieniami. Na co dzień należy więc stosować kremy z wysokimi filtrami, które będą chronić skórę przed promieniami słonecznymi, np. Nacomi Next Level krem do twarzy SPF 50, gwarantuje wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, ale nie tylko. Zabezpiecza skórę również przed zanieczyszczeniami i niebieskim światłem, które emitowane jest przez urządzenia cyfrowe.

Rynek kosmetyczny oferuje wiele kosmetyków, które łączą działanie ochronne z rozjaśniającym, np. Payot Clarte Du Jour ochronny krem rozjaśniający przebarwienia – zawiera filtr ochronny SPF 30, ale jednocześnie wyrównuje koloryt cery, niweluje istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.

By osiągnąć zadowalające efekty, czyli jednolity i zdrowy koloryt cery, należy uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dość mocnymi przebarwieniami. Łatwiej, jak we wszystkim, jest oczywiście zapobiegać niż leczyć, dlatego warto postawić na odpowiednią ochronę skóry, a więc zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, balans w życiu i oczywiście, odpowiednią pielęgnację.