Kwas bursztynowy na twarz działa wielotorowo na skórę twarzy, dzięki czemu zyskał renomę multifunkcyjnego składnika, który skutecznie rozwiązuje wiele problemów skórnych i poprawia kondycję niemal każdego typu cery. Czym jest kwas bursztynowy? W jaki sposób wpływa na twarz i włosy? Jakie są jego właściwości? Poznajmy zatem jego umiejętności prozdrowotne.
Spis treści:
- Kwas bursztynowy na twarz – co zyskuje skóra podczas jego stosowania?
- Kwas bursztynowy w kosmetyce – dla kogo?
2.1. Kwas bursztynowy na zmarszczki
2.2. Kwas bursztynowy pod oczy
2.3. Kwas bursztynowy na przebarwienia
2.4. Kwas bursztynowy na włosy - Kwas bursztynowy – jak stosować?
Polecane produkty:
Kwas bursztynowy na twarz – co zyskuje skóra podczas jego stosowania?
Kwas bursztynowy na twarz to zabieg, który może być wykonywany zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Jest to substancja, która w kosmetykach występuje w INCI pod nazwą Succinic Acid, a można ją również spotkać pod nazwą bursztynianu sodu.
Należy do grupy kwasów dikarboksylowych, dlatego posiada silne właściwości złuszczające. Co ważne, ten naturalny składnik uczestniczy w procesie powstawania ATP, czyli prowadzi do wytworzenia się energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ciekawe jest również to, że Succinic Acid występuje w każdej komórce organizmu.
To silny antyoksydant, który pozyskuje się w różnoraki sposób, m.in. z ropy naftowej lub z bałtyckiego bursztynu, co jest niezwykle kosztownym procesem. Z uwagi właśnie na wysokie koszty uzyskania czystego kwasu bursztynowego poszukiwano sposobu, który byłyby atrakcyjny finansowo, a jednocześnie zapewnił najwyższej jakości bursztynian sodu. W miarę rozwoju biotechnologii udało się pozyskać syntetycznie kwas bursztynowy, dzięki czemu można było zacząć go wykorzystywać na większą skalę w przemyśle kosmetycznym.
W badaniach naukowych na temat właściwości prozdrowotnych Succinic Acid na skórę wykazano, że w znaczącym stopniu omawiany kwas stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, tym samym spowalniając procesy starzenia się skóry. Zauważono również, że w przestrzeniach pozakomórkowych wysyła sygnały podobne do hormonów, co skutecznie wspomaga procesy regeneracji skóry.
Przebarwienia, pierwsze zmarszczki, utrata nawilżenia? Sprawdź, jak działa kwas kojowy
Kwas bursztynowy w kosmetyce – dla kogo?
Z kuracji kwasem bursztynowym szczególnie skorzystają osoby ze skórą dojrzałą, suchą, ze zmarszczkami, niedotlenioną, szarą i zmęczoną, tłustą, mieszaną, z rozszerzonymi porami. Może być również stosowany w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Kwas bursztynowy w kosmetyce stosowany jest do wielu zabiegów, ale przede wszystkim do złuszczania martwych komórek naskórka. Eksfoliację tym kwasem można wykonywać przez cały rok.
Kwas bursztynowy w kosmetykach pełni różne funkcje. Z racji tego, że jest silnym antyoksydantem spowalnia procesy starzenia się skóry, neutralizując działanie wolnych rodników. Znajdziemy go między innymi w takich kosmetykach, jak:
Kwas bursztynowy na zmarszczki
W pielęgnacji anti-age często znajdziemy różnego rodzaju kwasy na twarz i retinol. W przypadku stosowania Succinic Acid często łączy się go z kwasem hialuronowym. Ich działanie jest równie skuteczne co kwasów AHA, ale zdecydowanie bardziej łagodne. Kwas bursztynowy to coraz częstszy wybór, dlatego pojawia się w zabiegach kosmetycznych, jest wykorzystywany w mezoterapii i redermalizacji.
Podczas domowych zabiegów warto wybierać kosmetyki, które mają podane stężenie Succinic Acid. Systematyczne stosowanie takich produktów skutecznie poprawia nawilżenie skóry, co przekłada się na zwiększenie elastyczności skóry i wygładzenie widocznych zmarszczek.
Kwas bursztynowy pod oczy
Mezoterapia kwasem bursztynowym w połączeniu z kwasem hialuronowym sprawdzi się również w pielęgnacji skóry powiek i skóry pod oczami. To intensywnie rewitalizująca kuracja, która poprawia strukturę skóry, nawilża i eliminuje wolne rodniki tlenowe, które przyczyniają się do destrukcji włókien kolagenowych i lipidów, przyspieszając proces starzenia się skóry. Kwas bursztynowy pod oczy rozjaśnia cienie pod nimi, usprawnia mikrokrążenie, wygładza i rozświetla szarą i zmęczoną skórę.
Kwas bursztynowy na przebarwienia
Kwas bursztynowy na przebarwienia to wartościowy składnik, który warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jeżeli zmagamy się z przebarwieniami po trądziku lub plamami posłonecznymi. Bursztynian sodu zawarty w formule kosmetyków rozjaśnia przebarwienia, a nawet zapobiega powstawaniu nowych. Succinic Acid działa na podobnej zasadzie, jak pozostałe kwasy AHA, jednak jest łagodniejszy i nie wywołuje podrażnień.
Kwas bursztynowy na włosy
Kwas bursztynowy znalazł również zastosowanie w kosmetykach do włosów, takich jak szampony do włosów, odżywki do włosów czy wcierki do włosów. W produktach marki Jantar działa synergicznie z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak, np. witaminy A, E, F, biotyna, niacynamid i arginina.
- Jantar szampon do włosów zniszczonych z wyciągiem z bursztynu i witaminami sprawdzi się w pielęgnacji osłabionych włosów. Formuła produktu ma za zadanie nie tylko oczyszczenie kosmyków, ale również ich wzmocnienie i odżywione. Po umyciu włosy odzyskują miękkość. Są lśniące i przez dłuższy czas są świeże i puszyste. Wyciąg z bursztynu jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, który chroni włosy przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
- Farmona Jantar szampon do włosów suchych i łamliwych wzmacniający zawiera ekstrakt z bursztynu, który wspomaga porost włosów, wzmacnia je i chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Zawartość 5% mocznika sprawia, że włosy są mocne i pełne blasku. W formule szamponu zastosowano Aqua System, który chroni przed utratą wody, a kolagen zapobiega łamaniu się włosów i rozdwajaniu ich końcówek.
- Jantar kuracja w ampułkach do włosów zniszczonych 1 op. (5 x 5 ml) to zaawansowany preparat, który zawiera skoncentrowane składniki aktywne, takie jak: wyciąg z bursztynu, proteiny jedwabiu, kompleks AHA i Trichogen. Dzięki skondensowanej formule produkt działa wszechstronnie na wiele problemów: wzmacnia cebulki włosów, odbudowuje strukturę kosmyków, regeneruje pasma i uodparnia je na uszkodzenia mechaniczne.
Jak skutecznie poprawić nawilżenie skóry? Poznaj kwas hialuronowy
Kwas bursztynowy – jak stosować?
Jak już wcześniej zaznaczono, moc działania kwasu bursztynowego nie oznacza tego, że podrażnia wrażliwy naskórek, dlatego można go stosować przez cały rok, oczywiście pamiętając o całorocznej aplikacji kremów z SPF. Kwas bursztynowy w składzie INCI znajduje się w popularnych produktach kosmetycznych, takich jak toniki, kremy czy sera. Omawiany kwas często występuje w parze z kwasem hialuronowym, aby wzmocnić nawilżające właściwości bursztynianu sodu i zapewnić jeszcze wyższy poziom nawodnienia skóry.
Podczas stosowania kremów z tym kwasem, postępujemy jak zwykle, czyli aplikujemy je na oczyszczoną skórę. Najlepiej jest wdrożyć pielęgnację z kwasami w trakcie wieczornej rutyny, ponieważ w nocy skóra najlepiej się regeneruje i przyswaja składniki aktywne zawarte w kosmetykach.
W przypadku serów kwasowych najefektywniej jest łączyć je z kremem wzbogaconym o ceramidy, skwalan czy naturalne oleje, które zabezpieczają skórę przed przesuszeniem. Okluzja, którą tworzą na skórze, chroni ją przed utratą nawilżenia i wzmacnia warstwę hydrolipidową.
Jeżeli borykamy z trudniejszymi do wyleczenia zmianami skórnymi, trądzikiem i uporczywymi przebarwieniami, warto jest połączyć działanie Succinic Acid z mocniejszymi kwasami, np. z kwasem salicylowym czy kwasem migdałowym i mlekowym, które dodatkowo głęboko złuszczają martwy naskórek, minimalizują zmiany trądzikowe i zaskórnikowe. Dzięki właściwościom antybakteryjnym hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Takie kuracje kwasowe najlepiej jest skonsultować wcześniej z kosmetologiem lub dermatologiem.
Odmładzanie skóry kwasem bursztynowym staje się coraz popularniejsze w gabinetach medycyny estetycznej. To silny antyoksydant i biostymulator, który wspomaga procesy regeneracyjne skóry i pobudza komórki skóry do odnowy. W warunkach domowych również możemy korzystać z cennych właściwości tego naturalnego składnika, który jest bezpieczny w stosowaniu i działa kompleksowo na skórę i włosy.
Polecane produkty: