Świetlik lekarski to pospolita roślina rosnąca w Polsce. Po raz pierwszy usłyszałam o niej… w aptece. Dręczyło mnie wtedy coś na kształt zapalenia spojówek i starałam się zaleźć chwilowe rozwiązanie przed wizytą u lekarza. Napar z ziela świetlika pomógł na tyle, że już na drugi dzień moje oczy wyglądały o wiele lepiej. Z czasem zaczęłam wypatrywać tej rośliny podczas spacerów i wypadów w dziksze rejony w mojej okolicy. Spotykałam ją dość często i zawsze w miejscach, gdzie było wilgotno, czasem nawet bagiennie. Z właściwości świetlika skorzystałam w zasadzie tylko raz, ale zainteresowało mnie jego inne działanie, związane ze skórą wokół oczu.
Spis treści:
- Świetlik lekarski – co to za roślina?
1.1. Jak wygląda świetlik lekarski? - Świetlik lekarski – właściwości
2.1. Świetlik lekarski pod oczy
2.2. Świetlik lekarski – przeciwwskazania
2.3. Kosmetyki ze świetlikiem
Kluczowe treści:
|
Świetlik lekarski – co to za roślina?
Świetlik łąkowy to jednoroczna, niewielka roślina pospolicie występująca na terenie prawie całej Polski. Jedynie na północnym wschodzie kraju występuje nieco rzadziej. Świetlik łąkowy nazywany jest również świetlikiem lekarskim, ptasie oczka i złodziej mleczny. Nazwa gatunkowa rośliny (Euphrasia rostkoviana) to upamiętnienie lekarza i botanika pochodzącego ze Szczecina – Friedricha W. Rostkoviusa.
Roślina jest tylko z pozoru delikatna i bezbronna. W rzeczywistości to półpasożyt, który pobiera wodę i składniki mineralne z korzeni innych roślin. Z tego powodu nie zakłada się plantacji świetlika, ponieważ trudno odwzorować warunki panujące na jego naturalnych stanowiskach. Zaletą tego jest to, że ziele takie jest bardzo dobrej jakości, wolne od zanieczyszczeń i środków ochrony roślin mogących występować w uprawach kontrolowanych.
Czym jest koenzym Q10 i jak wpływa na skórę?
Jak wygląda świetlik lekarski?
Roślina dorasta do 30 cm wysokości, ma drobne, jajowate listki o ząbkowanych brzegach, pokryte gruczołowymi włoskami. Kwiaty są małe, białe z widocznymi fioletowymi żyłkami i żółtą plamką na dolnej wardze. Świetlik lekarski nie wyróżnia się na tle innych roślin łąkowych, dlatego nawet jak spotkałaś ją podczas spaceru, raczej nie zwróciłaś na niego uwagi.
Świetlik lekarski – właściwości
Właściwości świetlika wynikają z zawartości kilku istotnych składników w zielu zebranym na początku kwitnienia. Właśnie wtedy zawartość substancji jest najwyższa, dzięki czemu roślina działa tak skutecznie. Co odpowiada za właściwości świetlika?
- flawonoidy,
- irydoidy glikozydowe – aukubina, katalpol, katalpozyd,
- lignany,
- kwasy fenolowe – kawowy, kwas ferulowy, galusowy, chlorogenowy, gentyzynowy,
- garbniki,
- fitosterole,
- olejek eteryczny,
- aminokwasy.
Jak działa świetlik lekarski?
- przeciwzapalnie,
- ściągająco,
- przeciwalergicznie,
- przeciwbakteryjnie,
- uszeczelniająco na naczynia krwionośne.
Powyższe właściwości rośliny sprawiają, że znalazła ona zastosowanie przede wszystkim do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych spojówek, leczeniu jęczmienia na powiekach, łagodzeniu objawów zmęczenia oczu oraz innych dolegliwości. W kosmetyce świetlik jest stosowany w pielęgnacji skóry wokół oczu.
Świetlik lekarski pod oczy
Ekstrakty z rośliny stosowane są przede wszystkim, aby uszczelnić delikatne naczynka krwionośne oraz rozjaśnić skórę wokół oczu. Świetlik zmniejsza również widoczność przebarwień. Dodatkowo zmniejsza uczucie suchości, wygładza i redukuje opuchlizny oraz cienie pod oczami. Świetlik znajdziesz również w składzie niektórych kosmetyków do oczyszczania skóry, takich jak żele do demakijażu czy wody micelarne.
Świetlik lekarski – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania świetlika lekarskiego w pielęgnacji skóry to przede wszystkim reakcje alergiczne. Może on powodować miejscowe podrażnienia, jednak zdarza się to rzadko w przypadku stosowania na skórę pod oczami. Jeżeli zdecydujesz się używać świetlika w postaci naparu, którym przemywasz oczy, skutkiem ubocznym może być pogorszenie ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło i uczucie swędzenia.
Świetlik lekarski powinien być stosowany wewnętrznie z dużą ostrożnością w przypadku cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.
Kosmetyki ze świetlikiem
Świetlik wykorzystywany jest w różnego rodzaju kosmetykach jako wsparcie w działaniu wyrównującym koloryt – zwłaszcza w przypadku delikatnej skóry pod oczami. Z jego właściwości powinnaś korzystać, gdy dotykają Cię problemy takie jak cera naczynkowa, cera trądzikowa czy cera wrażliwa. Poniżej lista kilku produktów, które są najchętniej kupowanymi kosmetykami ze świetlikiem.
- Sylveco krem pod oczy Świetlik (30 ml) – to połączenie ekstraktów z kory brzozy, chabru bławatka i świetlika, które łagodzą i zmniejszają obrzęki. Lekka, bezzapachowa formuła idealnie sprawdzi się w pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej skóry.
- Floslek żel ze świetlikiem do powiek w tubce (15 ml) – marka Floslek znana jest między innymi z częstego sięgania po to, co najlepsze w naturze. Żel ze świetlikiem lekarskim to odżywcza formuła, która błyskawicznie zmniejsza oznaki zmęczenia i nawilża skórę.
- Floslek Pharma serum do powiek i pod oczy ze świetlikiem i kofeiną (15 ml) – to idealna propozycja, gdy masz za sobą nieprzespaną noc. Świetlik zmniejsza obrzęk i cienie pod oczami, a kofeina zmniejsza oznaki zmęczenia. Wygodny aplikator z kulką pozwala wykonać delikatny masaż skóry pod oczami i sprawić, że wyglądasz na wypoczętą każdego dnia.
- Ziaja Bio żel pod oczy i na powieki kojący ze świetlikiem (15 ml) – kolejny produkt o lekkiej żelowej formule, tym razem skrojony na potrzeby bardzo delikatnej skóry. Bezzapachowy żel szybko się wchłania i pozostawia przyjemne uczucie nawilżenia na wiele godzin.
- Bielenda Professional Supremelab Pro Age Expert ekskluzywny rewitalizujący krem pod oczy (15 ml) – także marka Bielenda Professional postanowiła skorzystać z właściwości świetlika i włączyła go do składu jednego z popularnych produktów. Krem pod oczy to rewitalizująca formuła z kofeiną, żeń-szeniem i peptydami, które pobudzają krążenie i chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Świetlik lekarski pomoże Ci złagodzić objawy zapalenia spojówek, zmęczenia i innych tego typu dolegliwości. Sięgaj po niego również wtedy, gdy czujesz, że Twoja skóra pod oczami staje się mniej elastyczna, pojawiają się cienie i opuchlizna. Ekstrakty z tej rośliny szybko pomogą Ci poprawić jej wygląd. Wykorzystaj kremy, żele lub po prostu napary z zioła – warto.
żele pod oczy ze świetlikiem Floslek to klasyk kosmetyczny. dobra jakość i cena