Cera nabiałowa to typ twarzy, na której pokazują się zmiany skórne spowodowane najczęściej nietolerancją laktozy. Jak wygląda twarz nabiałowa, jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki wybrać? Sprawdźmy, jakie zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry w tym typie są najbardziej godne polecenia.
Spis treści:
- Cera nabiałowa – jak wygląda? Charakterystyka twarzy nabiałowej
- Błędy żywieniowe widoczne na twarzy
- Jak pielęgnować skórę nabiałową? Sprawdzone kosmetyki
Polecane produkty:
Cera nabiałowa – jak wygląda? Charakterystyka twarzy nabiałowej
Cera nabiałowa to według naturopatki Nigmy Talib przypadłość osób, które spożywają duże ilości nabiału. Ta specjalistka od pielęgnacji skóry zauważyła, że to co jemy, odbija się na naszej twarzy i stworzyła podział na 4 różne typy twarzy: cera cukrowa, cera glutenowa, alkoholowa i właśnie mleczna (nabiałowa). Wieloletnie badania nad wpływem diety na stan naszej skóry potwierdziły, że jeżeli jemy niektóre produkty w zbyt dużych ilościach, efekty takiej diety będą widoczne na naszej twarzy w postaci różnych zmian skórnych, charakterystycznych dla każdego typu twarzy według podziału tej uznanej naturopatki.
Twarz cukrowa, nabiałowa czy glutenowa? Cera glutenowa, o której pisaliśmy ostatnio, to typ twarzy, na której ukazują się zmiany skórne związane z nietolerancją glutenu, alergią na gluten lub celiakią. To m.in. ciemne plamy pigmentacyjne, krostki na brodzie czy opuchnięte, czerwone policzki. Cera cukrowa wskazuje z kolei na spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów. Takiemu rodzaju twarzy towarzyszą poziome zmarszczki na czole, sińce pod oczami i bolesne wypryski na całej twarzy.
A jak wygląda cera nabiałowa? Dzisiaj skupimy się na twarzy nabiałowej, inaczej mlecznej. Opowiemy, jak błędy i małe grzeszki żywieniowe w postaci zbyt dużej ilości dawek nabiału zmieniają nasze oblicze i ukazują się na twarzy. Podpowiemy również, jak pielęgnować taką cerę i jakich kosmetyków używać, aby polepszyć jej stan.
Z wyników badań, które zaprezentowano na Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii w Madrycie, ukazują się jednoznaczne dane, że 50% osób z trądzikiem spożywa produkty nabiałowe w nadmiernych ilościach.
Charakterystyczne cechy twarzy nabiałowej:
- cienie pod oczami i worki pod oczami,
- opuchlizna pod oczami,
- białe plamki i grudki na brodzie,
- zmiany trądzikowe,
- blada, szara cera.
Nabiał zawiera sporą dawkę laktozy, czyli cukru mlecznego, który, jak już udowodniono, stymuluje stany zapalne, nie tylko skórne, np. trądzik, ale również dotyczące układu pokarmowego. Cera nabiałowa wiąże się z nietolerancją laktozy, która z wiekiem niestety rośnie. Nietolerowanie tego cukru powoduje stany zapalne, zapchane pory i białe grudki na brodzie.
Dowiedz się, czy kwas bursztynowy na twarz działa?
Błędy żywieniowe widoczne na twarzy
Jakich produktów unikać przy twarzy nabiałowej? Gdy masz podejrzenia, że masz cerę nabiałową, spróbuj wykluczyć ze swojego jadłospisu takie produkty, jak:
- mleko,
- sery,
- twaróg,
- maślanka,
- kefir,
- jogurt.
Najprostszym rozwiązaniem w przypadku stwierdzenia u siebie takiego rodzaju cery, jest wyeliminowanie laktozy ze swojej diety. Przynajmniej chwilowa rezygnacja z nabiału, może przynieść nam odpowiedź, czy to faktycznie ten czynnik był decydujący o stanie naszej cery. Zalecenia doktor Nigmy są takie, aby utrzymać abstynencję nabiałową przez kilka tygodni i obserwować swoją skórę, a efekty odstawienia nabiału będą szybko widoczne. Dobrze jest rozszerzyć swoją dietę o produkty z dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, a zamiast nabiału zdecydować się na roślinne mleka.
Czy fotostarzenie skóry jest nieuniknione? Sprawdź!
Jak pielęgnować skórę nabiałową? Sprawdzone kosmetyki
Masz podkrążone oczy i opuchnięte powieki? Twoja cera jest niezdrowo blada, a na brodzie wyskakują co rusz bolesne, białe grudki? Być może jesteś posiadaczką cery nabiałowej. Jak już wspomniano wyżej, najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nietolerancja laktozy i znaczne zwiększenie spożywania nabiału. Oprócz rezygnacji z produktów zawierających laktozę, należy zadbać o skórę na zewnątrz. Jak to zrobić? Zastosować odpowiednią kurację pielęgnacyjną, która podleczy skórę i pozwoli zniwelować skutki zbyt intensywnej diety nabiałowej.
- Na cienie i zasinienia pod oczami sprawdzą się kosmetyki z zawartością takich składników, jak: witamina C, arbutyna, które rozjaśniają przebarwienia.
⇒ Wypróbuj: Lift4Skin Beauty Booster Ultra Revital Witamina C + Antyoksydanty krem pod oczy i na powieki (15 ml)
- Na opuchliznę pod oczami wybawieniem mogą okazać się preparaty ze składnikami pobudzającymi mikrokrążenia skórne, takimi jak: kofeina, arnika górska czy miłorząb japoński. Na zmniejszenie obrzęków wokół oczu bardzo dobrze wpływają peptydy, które również usprawniają pracę naczyń krwionośnych.
⇒ Sprawdź: Nacomi Next Level rozświetlające serum pod oczy z kofeiną 2% (15 ml)
- Na trądzik i inne zmiany skórne pomoże ultraskuteczny retinol, który wprowadzony rozważnie do pielęgnacji, potrafi zmienić wygląd skóry i jej zdrowie. Kuracja kosmetykami z retinoidami stosowana długofalowo podtrzymuje pierwsze efekty przez długi czas.
⇒ Poznaj: Neutrogena Retinol Boost serum do twarzy 30ml
- Na zmiany skórne można również stosować kwasy AHA (np. kwas migdałowy, kwas mlekowy), BHA (np. kwas salicylowy) i PHA (np. kwas laktobionowy). Kwasy w kosmetykach skutecznie pomagają wyleczyć wypryski, stany zapalne i trądzik. Ponadto zmniejszą wydzielanie sebum, złuszczają martwe komórki naskórka, uelastyczniają skórę, redukują przebarwienia i poprawiają koloryt cery.
⇒ Przetestuj: Apis mix kwasów do eksfoliacji Laktobionowy + Pirogronowy + Mlekowy + Azelainowy Exfoliation Acid 40% (50 ml)
Połączenie odpowiedniej diety z dobrą pielęgnacją dopasowaną do typu skóry, na pewno przyniesie znakomite rezultaty w postaci czystej, witalnej i odżywionej cery. Jeżeli wprowadzone zmiany nie przynoszą spodziewanych efektów, a twoja skóra nadal nie jest w dobrym stanie, zasięgnij porady dermatologa.
Po wyglądzie twarzy i stanie cery można wiele wyczytać, więc jeżeli interesuje cię ten temat, zapoznaj się z naszym cyklem artykułów na temat typów cery, a może właśnie dzięki zdobytej wiedzy, będzie łatwiej ci rozpoznać, jakie produkty żywieniowe mogą wywoływać różne zmiany skórne i na co zwrócić uwagę podczas ustalania pielęgnacji. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a okazuje się też, że skóra jest lustrem naszej diety.
Polecane produkty: