Hiperpigmentacja skóry objawia się nieestetycznymi plamami i przebarwieniami, które są efektem nadmiernej ilości melaniny wydzielanej przez organizm. Warto podkreślić, że zjawisko to nie jest wyłącznie nieciekawym defektem urodowym, ale świadczyć może o poważnych dolegliwościach.
Spis treści:
- Hiperpigmentacja – co to jest? Czym się objawia na skórze
- Przyczyny hiperpigmentacji skóry
- Hiperpigmentacja skóry: jak wygląda leczenie i pielęgnacja
Skóra pozbawiona niedoskonałości jest marzeniem każdej kobiety. Właśnie dlatego należy ją wnikliwie obserwować, by w porę zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie oraz pielęgnację. W jaki sposób zapobiegać przebarwieniom i jak leczyć te już powstałe?
Hiperpigmentacja – co to jest? Czym się objawia na skórze
Hiperpigmentacja skóry, która objawia się przebarwieniami, jest efektem zbyt dużej ilości melaniny, a więc barwnika pigmentowego wydzielanego przez nasz organizm. Jego nagromadzenie w skórze przyczynia się do powstawania przebarwień – plam mających różnorodne zabarwienie.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że melanina jako naturalny pigment, pełni bardzo istotne funkcje, a jedną z ważniejszych jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Ponadto, neutralizuje działanie wolnych rodników.
Co ważne, melanina odpowiada również za kolor skóry, włosów czy tęczówek. Jej rodzaje, tj. eumelanina (ciemniejsza odmiana) oraz feomelanina (jaśniejsza), a raczej proporcje między nimi, decydują o karnacji czy kolorze włosów.
Przeczytaj również: Przebarwienia na twarzy – jak skutecznie się ich pozbyć?
Nagromadzanie się melanocytów w skórze może mieć wiele przyczyn – podstawą jest odnalezienie tej konkretnej, by móc zlikwidować źródło problemu. Każdorazowo jednak, chcąc usunąć nieestetyczne przebarwienia, w swojej pielęgnacji należy uwzględnić kurację złuszczającą oraz rozjaśniającą.
Hiperpigmentacja skóry zwykle przyjmuje postać plam o różnym kształcie, które mogą mieć różnorodne zabarwienie – od jasnego brązu, nawet po czarne. Bardzo często powstają na twarzy, szyi i dekolcie, ale i innych częściach ciała – zwłaszcza na dłoniach czy przedramionach.
Przyczyny hiperpigmentacji skóry
Hiperpigmentacja skóry może mieć wiele przyczyn – niezależnie od ich rodzaju, każdorazowo, gdy zaobserwujemy na ciele niepokojące zmiany, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Za najczęstsze przyczyny hiperpigmentacji skóry uważa się:
- zaburzenia i zmiany hormonalne,
- stany zapalne skóry,
- choroby skórne,
- nadmierna ekspozycja na słońce przy odpowiednim braku odpowiedniej ochrony,
- wiek (tzw. plamy starcze),
- predyspozycje genetyczne.
Jeśli przebarwienia są efektem uszkodzenia bądź stanu zapalnego skóry, mowa wówczas o hiperpigmentacji pozapalnej. Stanowi zapalnemu zwykle towarzyszy zwiększona produkcja melaniny, a to wywołuje przebarwienia. Bardzo często hiperpigmentacja jest jednym ze skutków ubocznych trądziku czy łuszczycy.
Mówiąc o hiperpigmentacji hormonalnej, mówimy o przebarwieniach, które powstały na skórze wskutek zmian hormonalnych, które towarzyszą chociażby ciąży czy cyklowi menstruacyjnemu. Zmiany skórne związane z hormonami zwykle są ostudą (melasmą).
Najczęstszą przyczyną plam pigmentacyjnych jest natomiast promieniowanie słoneczne. Nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do wytworzenia zbyt dużej ilości melaniny, a to z kolei sprzyja powstawaniu hiperpigmentacji skóry.
Polecamy artykuł: Cera trądzikowa: jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?
Hiperpigmentacja skóry: jak wygląda leczenie i pielęgnacja
Hiperpigmentacja skóry nie jest łatwym przeciwnikiem, dlatego, jeśli na naszej skórze pojawią się jakiekolwiek zmiany, warto skonsultować się z lekarzem-specjalistą, który pozwoli odkryć konkretną przyczynę przebarwień – innego leczenia wymagają bowiem plamy, które powstały na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a innej terapii należy poddać się, gdy hiperpigmentacja jest efektem chorób wewnętrznych.
Przy wielu rodzajach przebarwień pomocna może być właściwa pielęgnacja, która będzie bazować na działaniu rozjaśniająco-złuszczającym. Pożądane są produkty złuszczające, chociażby peelingi czy kosmetyki z kwasami.
Bardzo dobre efekty można osiągnąć stosując Floslek Pharma Dermo Expert White & Beauty peeling kwasowy rozjaśniający na noc, który sprawia, że przebarwienia znikają, a kolor cery staje się jednolity. W peelingu obecne są kwas migdałowy, kwas azelainowy, a także mocznik, pantenol, etiolina.
Przeczytaj również: Mocznik w kosmetyce: jak działa?
Świetne recenzje zbiera również Beauty Formulas Brightening Vitamin C rozjaśniający peeling do twarzy z witaminą C, który delikatnie złuszcza i usuwa martwy naskórek, rozjaśnia i rozświetla cerę, przyczyniając się do jej regeneracji oraz odnowy.
Nieodzownym elementem są także wszelkie kosmetyki o właściwościach rozjaśniających – kremy, maseczki czy sera do twarzy, które z jednej strony niwelują i wybielają przebarwienia, ale z drugiej wyrównują i ujednolicają koloryt cery. Przebarwienia można zniwelować również za pomocą produktów znajdujących się w każdym domu – cytrynie, wodzie utlenionej czy sodzie oczyszczonej.
Substancjami, jakich należy poszukiwać w produktach, są m.in. retinol, witamina C, niacynamid, kurkuma, glinka czerwona czy wąkrotka azjatycka, które pozwalają zredukować przebarwienia i przywrócić skórze jednolity kolor i piękny wygląd.
Miya Beauty.lab serum z witaminą C na przebarwienia walczy z nierównym kolorytem cery. Fenomenalnie wzmacnia skórę, niweluje widoczność przebarwień i plam pigmentacyjnych, ale też przeciwdziała przebarwieniom.
Podobne działanie wykazuje Feedskin Skin Color Defect serum na przebarwienia, które redukuje zmiany posłoneczne, hormonalne, pozapalne i potrądzikowe. Skuteczność to zasługa odpowiednio dobranych składników aktywnych, tj. arbutyny, soli dwupotasowej, witaminy C, betuliny, azeloglicyny oraz madekasozydu, które rozjaśniają istniejące plamy i wspomagają ochronę przed powstawaniem nowych przebarwień.
Bardzo dobrym działaniem wyróżnia się Nivelazione krem wybielający przebarwienia i piegi – idealny do pielęgnacji skóry o nierównej pigmentacji z przebarwieniami, których przyczyną są zaburzenia hormonalne, promienie słoneczne czy wiek.
Walka z przebarwieniami nie jest łatwa, dlatego swoją pielęgnacją możemy postawić na profilaktykę. Podstawą są kremy z filtrem i to nie tylko w upalne i słoneczne dni, gdy planujemy ekspozycję na słońce. Choć z reguły przebarwienia nie są niebezpieczne, należy je bacznie obserwować, a gdy spostrzeżemy, że zmieniają kształt, formę czy kolor, należy skonsultować się z dermatologiem.