Pękająca skóra na dłoniach? A zaczyna się niepozornie. Początkowo pojawia się delikatne swędzenie i uczucie ściągnięcia, następnie zauważasz łuszczącą się skórę – szorstką i nieprzyjemną w dotyku. I to właśnie wówczas nawet najmniejszy uraz lub ucisk może doprowadzić do powstawania niewielkich pęknięć – na czubkach palców, wnętrzu dłoni lub na jej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać?
Spis treści:
- Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny
1.1. Urazy mechaniczne
1.2. Silne środki chemiczne
1.3. Niedobory witamin
1.4. Niewłaściwa pielęgnacja
1.5. Opalanie
1.6. Reakcje alergiczne
1.7. Choroby skóry - Pękająca skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować?
1.1. Pękająca skóra na dłoniach – domowe sposoby
1.2. Pękająca skóra na dłoniach – kosmetyki
Kluczowe treści:
|
Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny
Problem pojawia się na skutek różnych czynników, które występują pojedynczo lub kilka jednocześnie. Jeżeli tak jak ja regularnie wykonujesz prace ogrodowe, z pewnością nie raz miałaś tę nieprzyjemność, którą czasem wyleczyć na stałe jest bardzo trudno. Zdarza się również, że wystarczą drobne zmiany w sposobie odżywiania i pielęgnacji, aby skóra stała się bardziej sucha i z czasem pęka. Co jeszcze wpływa także na kondycję skóry dłonie?
Czynniki wpływające na pękanie skóry dłoni:
- urazy mechaniczne,
- silne środki chemiczne,
- niedobory witamin (dieta uboga w składniki odżywcze),
- niewłaściwa pielęgnacja dłoni,
- opalanie (nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniego nawilżenia),
- reakcje alergiczne,
- choroby skóry (atopowe zapalenie skóry – AZS, grzybica itp.),
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy.
Wpływ części z powyższych czynników można ograniczyć lub wyeliminować, inne, wynikające z problemów bardziej złożonych, można jedynie łagodzić i stosować leczenie objawowe.
Moczenie nóg w liściach laurowych? Tak! Sprawdź tę metodę naturalnej pielęgnacji!
Urazy mechaniczne
Wspomniane przeze mnie wyżej prace ogrodowe to częsta przyczyna pękania skóry dłoni – nawet, gdy stosujesz rękawice. Zazwyczaj używane są te z grubszego materiału pokrytego dodatkowo gumową osłoną. W ciepły dzień dłonie dość mocno się pocą – wystarczy, że wyciągniesz je, aby chwilę “dać im odpocząć” i problem gotowy. Tak nagłe odparowywanie wody z naskórka pogarsza jego kondycję i sprawia, że pęka nawet bez wyraźnej przyczyny. Wniosek? Jak tylko możesz, przy pracach tego typu zdecydowanie lepsze są delikatniejsze rękawice bawełniane.
Silne środki chemiczne
Sprzątanie nie ominie nikogo. Chcąc zadbać o czystość w domu, sięgasz po odpowiednie produkty, które o ile do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni sprawdzają się dobrze, o tyle w bezpośrednim kontakcie ze skórą są prostą drogą do jej błyskawicznego wysuszenia. Możesz zrezygnować z ich stosowania na rzecz naturalnych detergentów lub stosować specjalne rękawice ochronne. Tu jednak również warto uważać, ponieważ mogą one działać tak, jak w przypadku rękawic opisanych w akapicie powyżej.
Niedobory witamin
Witaminy pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie i część z nich odpowiada za kondycję skóry. Ich niedobór prowadzi do pojawienia się różnych problemów skórnych, w tym również wysuszenia i podrażnień. Jakiej witaminy brakuje, gdy pęka skóra? Pękająca skóra dłoni może mieć źródło w niedoborze witaminy A, E i B5. Nasilanie się problemu mogą powodować również niedobory cynku, selenu i biotyny.
Niewłaściwa pielęgnacja
Sucha pękająca skóra na dłoniach może być efektem stosowania produktów zbyt agresywnych w działaniu lub zawierających składniki alergizujące. Unikaj silnych detergentów, wybieraj raczej kosmetyki naturalne, które działają delikatniej i rzadziej przyczyniają się do wysuszenia skóry.
Opalanie
To jedna z najprzyjemniejszych form odpoczynku latem. Niestety nadmiar słońca i brak jakiejkolwiek ochrony mogą prowadzić do wysuszenia skóry. Szczególnie podatna na pojawienie się omawianego problemu jest tu cera sucha, która z wielu powodów ma tendencję do nadmiernej utraty wilgoci.
Reakcje alergiczne
Substancji uczulających w kosmetykach może być całkiem sporo. Reakcja na wybrany składnik zależy od wielu czynników, także indywidualnej tolerancji. Warto unikać tego, co powoduje jakiekolwiek dolegliwości – nie tylko swędzącą wysypkę, ale i podrażnienia lub świąd.
Choroby skóry
W tym przypadku podstawą jest trafna diagnoza problemu u specjalisty. Wówczas tylko dobranie odpowiednich produktów leczniczych pomoże zmniejszyć dolegliwości, w tym również wysuszenie skóry.
Zadbaj o swoje paznockie – dowiedz się jak z artykułu: rozdwajające się paznokcie.
Pękająca skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować?
Jeżeli udało Ci się określić, które czynniki powodują pękanie skóry na swoich dłoniach, warto sięgnąć po odpowiednie rozwiązania. Czy zawsze są one skuteczne? Niestety nie. Mimo to warto próbować, ponieważ pękająca skóra na dłoniach do krwi to problem bolesny, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Nawet gdy pęknięcia są dużo mniejsze, może pojawić się ból i pieczenie.
Pękająca skóra na dłoniach – domowe sposoby
Suche dłonie i późniejsze pękanie skóry można złagodzić domowymi sposobami. Poniżaj kilka z nich, które zadziałają profilaktycznie i pomogą zregenerować powstałe już uszkodzenia:
- kąpiel dłoni w parafinie kosmetycznej – podgrzej parafinę tak, aby osiągnęła formę płynną, następnie posmarowane kremem dłonie włóż do parafiny na kilka minut. Po ich wyciągnięciu załóż foliowe rękawiczki i pozostaw na 20 minut;
- kąpiel dłoni w siemieniu lnianym – zaparz siemię lniane, przecedź, a otrzymany gęsty płyn nałóż na dłonie, następnie nałóż foliowe rękawiczki i pozostaw na kilka minut;
- olejowanie dłoni – możesz do tego celu wykorzystać olej migdałowy, olej z nasion bawełny czy masło shea lub wiele innych naturalnych olejów.
Pękająca skóra na dłoniach – kosmetyki
Najprostszym co możesz zrobić, aby zadbać o skórę dłoni, jest regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i regenerujących. Kremy do rąk, które wybierzesz, powinny zawierać składniki, które ograniczą nadmierne odparowywanie wody i pokryją skórę delikatnym filmem ochronnym. Stosuj kilka produktów naprzemiennie, ponieważ ich zróżnicowany skład znacznie lepiej odżywi i nawilży. Poniżaj lista dziesięciu kremów, które warto spróbować.
- Lirene Nawilżenie hydro krem-ratunek do rąk do skóry suchej (75 ml) – to coś na kształt płynnego opatrunku, który zawiera aż 10% emolientów i alantoiny. W składzie tego produktu od marki Lirene znajdzie także olejek z agawy i hydrolat z bławatka – wszystko to w bardzo lekkiej i przyjemnej formie.
- Shy Deer Compress-cream – krem do rąk i paznokci (100 ml) – jest idealna dla fanek kosmetyków naturalnych. Świetnie rewitalizuje, wyrównuje koloryt skóry oraz chroni naczynia krwionośne. Produkt tworząc na skórze ochronny film, bardzo skutecznie ogranicza jej pękanie.
- Perfecta Total S.O.S. Regenerujący Krem do rąk “Olejkowe Rękawiczki” (80 ml) – jest silną bronią w walce z pękającą skóra dłoni. Nie tylko reguluje poziom nawilżenia, ale i utrzymuje równowagę mikroflory skóry, zwiększając jej odporność. Dzięki temu ogranicza występowanie stanów zapalnych, dość częstych przy skórze skłonnej do pękania.
- Solverx Hand Cream Atopic Skin (50 ml) – sprawdzi się w przypadku skóry atopowej, która wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Krem marki Solverx zawiera kwas laktobionowy, alantoinę i pantenol, które zmniejszają uczucie swędzenia, łagodzą urazy i działają przeciwzapalnie.
- SVR Topialyse Mains Nutri-Restorative Cream nawilżająco-regenerujący krem do rąk (50 ml) opiera się na olejowej bazie (27%) z kwasami omega 3,6 i 9, dzięki czemu doskonale chroni podrażnioną skórę dłoni. Hipoalergiczna formuła i badania kliniczne potwierdzające skuteczność tego produktu sprawiają, że powinien być stosowany jako jeden z kosmetyków niezbędnych w pielęgnacji pękającej skóry dłoni.
- Celia Seria kolagenowa krem do rąk do suchej skóry odżywczy nagietkowy (75 ml) – zawiera ekstrakt z jednej z najpopularniejszych roślin w pielęgnacji skóry – nagietek. Dzięki swoim właściwościom regenerującym i nawilżającym polecany jest w pielęgnacji skóry suchej ze skłonnością do łuszczenia.
- Equilibra Karite Nourishing Hand Cream krem do rąk z masłem Shea (100 ml) łączy glicerynę roślinną i witaminę E w formule w 98% złożonej ze składników naturalnego pochodzenia. Krem jest lekki i sprawdza się jako ochrona w ciągu dnia.
- Holika Holika Good Cera Super Ceramide Hand Cream głęboko nawilżający krem do rąk (50 ml) to formuła bogata w ceramidy, masło shea, olej ze słodkich migdałów i olej słonecznikowy, dzięki czemu dostarcza skórze tego, czego potrzebuje do szybkiej regeneracji. Nie znajdziesz w niej sztucznych barwników, aromatów, oleju mineralnego i innych składników, które mogą powodować powstawanie podrażnień.
- 4organic Kajko i Koszko Cudowny Lek naturalny krem do rąk dla wrażliwej alergicznej i atopowej skóry (50 ml) przynosi natychmiastową ulgę skórze wrażliwej, alergicznej i atopowej. Wegańska formuła z naturalnymi składnikami sprawia, że krem może być stosowany u dzieci już od 3. roku życia. Chroni, nawilża, łagodzi i wzmacnia, dając przyjemne uczucie miękkości.
- Ziaja Avocado krem do rąk skóra sucha i zniszczona (80 ml) zawiera dwa składniki skuteczne w pielęgnacji skóry suchej: olej z awokado i glicerynę. Dzięki nim już niewielka ilość produktu przynosi natychmiastową ulgę. Ten krem od marki Ziaja z pewnością powinnaś mieć zawsze przy sobie.
Od siebie dodam jeszcze, że na pękającą skórę dłoni świetnie działa maść propolisowa. Dostaniesz ją w każdej aptece. Ten niepozorny produkt potrafi zdziałać cuda.
Pękająca skóra na dłoniach oznacza, że jej bariera ochronna została naruszona i nie spełnia swojej funkcji. Podrażnienia powstałe wskutek urazów mogą ulec zakażeniu, trudno się goić i sprawiać ból. Jeżeli widzisz, że Twoja skóra staje się bardzo sucha i cienka, zacznij działać już teraz. Czasem wystarczy wdrożyć kilka dobrych nawyków, aby po dwóch, trzech dniach dłonie znów wyglądały na zadbane. Warto.