Suplementy na włosy to skuteczna, aczkolwiek wymagająca metoda na wzmocnienie słabych kosmyków. Niestety, efekty stosowania takich preparatów pojawiają się dopiero po kilku miesiącach regularnego ich stosowania – łatwo więc wpaść w zniechęcenie. Jeżeli jednak jesteś zdecydowana i pełna determinacji, w tym artykule znajdziesz wskazówki, jakie suplementy wybierać i na co zwrócić uwagę.
Spis treści:
- Suplementy na włosy – na co działają?
1.1. Suplementy na wypadanie włosów
1.2. Suplementy na porost włosów
1.3. Suplementy na przetłuszczające się włosy - Suplementy na włosy – składniki i ich znaczenie
2.1. Witaminy na włosy
2.2. Minerały na włosy
2.3. Zioła na włosy - Suplementy na włosy – jakie wybrać?
Suplementy na włosy – na co działają?
Suplementy diety mogą działać skuteczniej, niż kosmetyki. Dostarczane do komórek składniki wpływają na wiele problemów, których nie rozwiążą szampony do włosów, odżywki i maski. Włosy rosną (wbrew naszym obserwacjom) dość szybko, dlatego nawet niewielkie niedobory składników wpływają na ich grubość, kształt i podatność na uszkodzenia.
Substancji, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, jest wiele i można je podzielić na trzy podstawowe kategorie suplementów. Jest to jednak podział orientacyjny, ponieważ często pojawia się więcej, niż jeden problem. Dlatego najlepiej sięgać po preparaty uniwersalne, które w swoim składzie zawierają bogatą kompozycję witamin, minerałów i innych substancji. Dzięki temu masz większą pewność, że wpłyną dobrze zarówno na kondycję włosów, jak i skóry głowy. Mocne włosy to także ograniczenie problemów takich jak rozdwajające się końcówki i ich kruszenie.
Suplementy na wypadanie włosów
To zdecydowanie najczęstsza przyczyna, dla której sięgamy po suplementy na włosy. Wypadanie włosów jest problemem złożonym, ponieważ przyczyn może być tu wiele. Skutek jest jednak jeden: przerzedzające się włosy. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:
- niewłaściwa dieta (niedobór witamin i minerałów),
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- osłabienie organizmu (np. po chorobie),
- sezonowe wypadanie włosów wiosną i jesienią,
- stosowanie niektórych leków,
- choroby skóry głowy.
Wypróbuj naturalny sposób na wzmocnienie: ocet jabłkowy na włosy to pielęgnacyjny strzał w dziesiątkę!
Suplementy na porost włosów
Czasem problemem nie jest wypadanie włosów, lecz ich powolny wzrost. Przez to są dłużej narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Takie włosy nie powinny być zbyt często poddawane zabiegom stylizacji na gorąco, farbowaniu lub rozjaśnianiu. Dzięki temu uda się je utrzymać w dobrej kondycji i zapobiegnie ich łamaniu.
Jakie suplementy na porost włosów wybrać? Takie, które zawierają przede wszystkim skrzyp polny i drożdże – najlepsze są produkty oparte na jednym z tych składników, zawierające dodatkowo witaminy i minerały. Najlepsze efekty osiągniesz stosując je równocześnie z wcierkami np. z kofeiną, ekstraktem z bursztynu, chrzanu czy łopianu (olejek łopianowy do włosów jest najczęściej stosowany w przypadku włosów wypadających). Wcierki do włosów znajdziesz w ofercie marek takich jak Jantar, Herbaria, Joanna czy Sattva.
Suplementy na przetłuszczające się włosy
W takim przypadku najlepiej sprawdzą się suplementy zawierające pokrzywę, szałwię lekarską, rozmarynu i tymianku. Te zioła nie tylko zmniejszają produkcję łoju, ale także działają antyseptycznie, ograniczając ryzyko wystąpienia łupieżu. Suplementy na przetłuszczające się włosy najlepiej stosować w formie naparów. Moim zdaniem najlepsze produkty tego typu mają marki Flos, Natura Wita oraz Dary Natury i to po nie sięgam najczęściej.
Suplementy na włosy – składniki i ich znaczenie
Trudno wyróżnić jeden najważniejszy składnik suplementów do włosów, który sprawi, że wszystkie problemy nagle znikną. Skuteczność tych produktów zależy przede wszystkim od ich kombinacji – takiej, która dostarcza cebulkom niezbędnych substancji. W pielęgnacji włosów ważne są zarówno witaminy, minerały, jak i inne składniki, o których mówi się rzadziej, a które również odgrywają istotną rolę.
Przy wyborze suplementu lepiej kierować się zasadą, że im bogatszy skład, tym lepiej. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Zamiast stosować kilka produktów jednocześnie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie urozmaicenie diety. Suplementy powinny być jedynie wsparciem, a nie głównym rozwiązaniem.
Domowe sposoby na jaśniejsze włosy? Sprawdź nasze propozycje: Jak rozjaśnić włosy?
Witaminy na włosy
Składnikami niezbędnymi do prawidłowego wzrostu włosów są witaminy. I choć każda z nich ma znacznie, to mogą działać na różne problemy włosów i skóry głowy.
- biotyna na włosy działa już na etapie wzrostu i sprawia, że kosmyki rosną szybciej i stają się mocniejsze. Inaczej witamina H lub witamina. Najpopularniejszych suplementów diety opartych na biotynie dostarcza marka Biotebal, choć znajdują się też propozycje od marek Swanson, Noble Health czy ForMeds;
- witamina B1, czyli tiamina, reguluje pracę gruczołów łojowych, co wpływa na zmniejszenie tendencji do ich przetłuszczania. Nadmiar łoju może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, które z kolei osłabia włosy i prowadzi do ich wypadania;
- witamina B2 (ryboflawina) dostarcza energii na etapie wzrostu włosów, dlatego jest kluczowa dla ich dobrej kondycji. Ryboflawina zapobiega wypadaniu włosów, a także przeciwdziała pojawieniu się łupieżu i łojotokowemu zapaleniu skóry;
- witamina B5, czyli kwas pantotenowy pobudza produkcję keratyny i przyspiesza produkcję nowych komórek. Bierze też udział w pigmentacji włosa;
- witamina B6 – wspiera porost włosów, reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu przesuszeniu skóry. Witamina ta opóźnia także procesy siwienia;
- witamina B9 (kwas foliowy) wpływa na tworzenie nowych komórek, także włosów, dzięki czemu poprawia ich kondycję;
- witamina B12 wspiera wzrost włosów, a także produkcję czerwonych krwinek. Dlatego jej niedobór prowadzi do nadmiernego wypadania włosów;
- witamina C działa antyoksydacyjnie i chroni komórki. Jest to substancja niezbędna dla prawidłowego wchłaniania żelaza – składnika ważnego dla zdrowia włosów;
- witamina D3 jest bardzo ważna w pielęgnacji włosów – jej niedobór przyczynia się do łysienia plackowatego;
- witamina E wpływa korzystnie na kondycję skóry głowy, a także włosów, przede wszystkim chroniąc je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Minerały na włosy
Kolejną grupą związków, która wpływa na kondycję włosów i skóry głowy są minerały. Znaczną część z nich możemy przyjmować z pożywieniem, chociaż w przypadku niektórych wskazana jest dodatkowa suplementacja.
- cynk jest jednym z kluczowych pierwiastków, które wpływają na prawidłowy wzrost włosów – wzmacnia je i sprawia, że są bardziej odporne;
- selen wpływa na wzrost włosów i paznokci, a także chroni je przed stresem oksydacyjnym;
- żelazo – jego niedobór przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów;
- jod – stosowany na skórę głowy przyspiesza wzrost włosów, nadaje im połysk, odżywia mieszki włosowe i reguluje działanie gruczołów łojowych;
- krzem zapobiega wypadaniu włosów, a także stymuluje ich wzrost;
- siarka wchodzi w skład białka budującego strukturę włosa.
Zioła na włosy
Zioła na włosy to mój ulubiony sposób na ich pielęgnację – zarówno w postaci suplementacji, jak i kosmetyków.
- skrzyp polny – zawiera wspomniany wyżej krzem, który wzmacnia włosy i zapewnia ich zdrowy wzrost;
- pokrzywa na włosy działa na wiele problemów, dlatego jest uniwersalnym sposobem na ich pielęgnację. Wzmacnia je, zapobiega wypadaniu, reguluje wydzielanie sebum, a także działa przeciwłupieżowo, jednocześnie redukując świąd i zaczerwienienia;
- łopian, a właściwie olejek łopianowy to skuteczny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów;
- czarna rzepa – sok z niej pozyskiwany, poprzez wcieranie w skórę głowy, pobudza wzrost włosów;
- kozieradka działa podobnie ja łopian i czarnej rzepy;
- szałwia lekarska zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i ogranicza ich przetłuszczanie. Jej stosowanie może spowodować jednak zmianę koloru włosów na nieco ciemniejszy.
Suplementy na włosy – jakie wybrać?
Suplementy na włosy można podzielić ze względu na skład i przeznaczenie. Zazwyczaj w takich produktach znajduje się więcej niż jeden składnik, dzięki czemu taki suplement może działać skuteczniej.
- Skrzypovita Suplement diety (80 kapsułek) – to jeden z najpopularniejszych suplementów, które zawierają kompleks składników niezbędnych dla włosów: skrzyp polny, pokrzywę oraz witaminy i minerały.
- HealthLabs ShineMe dla włosów spragnionych wzmocnienia suplement diety (30 saszetek) – zawiera ekstrakty roślinne, witaminy i minerały, dlatego doskonale sprawdzi się w codziennej suplementacji włosów wymagających wzmocnienia.
- Progress Labs Witamina B7 (H) 5000µg biotyna suplement diety 120 kapsułek – choć skierowany jest głównie do osób intensywnie trenujących sport, to z pewnością korzystnie wpłynie również na kondycję włosów i skóry.
- Colorwin Hair Elixir suplement diety na wzrost włosów (30 kapsułek) – zawiera biotynę, ryboflawinę, cynk, miedź i selen, dzięki czemu stymuluje wzrost nowych włosów i zwiększa ich odporność.
- Noble Health Misie na zdrowe włosy suplement diety w postaci żelek (300 g) – jeżeli nie przepadasz za tradycyjną formą suplementów, sięgnij po pyszną propozycję od Noble Health. Misie zawierają wszystko, czego Twoje włosy potrzebują, aby były zdrowe, lśniące i rosły szybciej.
Suplementy na włosy to jeden z wielu sposobów na długotrwałą poprawę ich kondycji. Najważniejsze, aby zachować konsekwencję i stosować je regularnie. W połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i odpowiednią pielęgnacją włosy mogą stać się gęstsze, grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia.