Olejek łopianowy do włosów

Jak rzep psiego ogona! Znasz to? Tak, właśnie o tej roślinie mowa, a jest nią łopian. Olejek łopianowy do włosów to jeden z wielu naturalnych sposobów na ich wzmocnienie. Mimo że sama roślina nie jest aż tak rozpoznawalna jak skrzyp polny czy rumianek, to z pewnością zasługuje na docenienie. Kosmetyki z jego dodatkiem powinny na stałe znaleźć miejsce w Twojej łazience. Dlaczego? Sprawdź!


Spis treści:

  1. Olejek łopianowy do włosów – właściwości i zastosowanie
    1.1. Olejek łopianowy do włosów – właściwości
    1.2. Olejek łopianowy – do jakich włosów?
    1.3. Jak stosować olejek łopianowy?
  2. Olejek łopianowy – jaki wybrać?
    2.1. Olejek łopianowy z czerwoną papryką
    2.2. Olejek łopianowy ze skrzypem
    2.3. Domowa maseczka do włosów z olejkiem łopianowym
    2.4. Olejek łopianowy do włosów – to nie wszystko!

 

Olejek łopianowy do włosów – właściwości i zastosowanie

Na początek słów kilka o samej roślinie. Łopian większy, bo o nim mowa, występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym i często spotkać go można w zaroślach, na brzegach lasów, przy drogach i w okolicach zabudowań. Jego owoce to tzw. rzepy, które przyczepiają się do sierści zwierząt i ubrań, dzięki czemu przenoszą się na duże odległości. Nic więc dziwnego, że roślina rozprzestrzenia się tak szybko.

Surowcem stosowanym do pozyskiwania olejku są korzenie wykopywane wczesną wiosną lub późną jesienią. Korzenie poddawane są działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Uwolnione w tym procesie olejki trafiają do zamkniętego układu chłodzenia. Tam z kolei pobiera się warstwę olejku z tzw. wody roślinnej. Tak przeprowadzony proces umożliwia zachowanie znacznej części właściwości olejku. Zazwyczaj jest on mieszany z innymi olejami i ekstraktami roślinnymi, które wspierają jego działanie.


Poznaj tradycyjny sposób na lśniące włosy, sprawdź artykuł: Ocet jabłkowy na włosy


O olejku łopianowym jako składniku kosmetyków do włosów pisano już dawno. Pamiętam opowieści babci, która stosowała płukankę z łopianu raz w tygodniu, aby wzmocnić swoje włosy. Dziś łopian nieco stracił na popularności, choć wciąż pojawia się w składzie kosmetyków marek takich jak Fitomed, Green Pharmacy czy Herbal Care. W ofercie wielu sklepów dostępne są produkty z olejkiem z łopianu z wielu kategorii, są przede wszystkim szampony do włosów, odżywki, maski, a także płukanki, wcierki do włosów czy suplementy diety.

Olejek łopianowy do włosów – właściwości:

  • wzmacnia cebulki włosowe,
  • przyspiesza wzrost włosów,
  • łagodzi podrażnienia,
  • redukuje łupież.

Twoje włosy są słabe, cienkie i wciąż wypadają? Sprawdź jak wzmocnić cebulki włosów i zadbaj o nie już dziś!


Działanie olejku łopianowego na włosy

Właściwości olejku łopianowego skoncentrowane są wokół działania wzmacniającego. To właśnie dzięki temu jest częstym składnikiem produktów do włosów przerzedzających się i słabych. Z czego wynika takie działanie? Z jego składu, a znajdziesz w nim:

  • inulina (polisacharyd roślinny) – działa silnie probiotycznie, czyli wspiera mikrobiom skóry, działa też nawilżająco i łagodząco, a także wspiera leczenie łupieżu i innych chorób skóry;
  • siarka – wspiera regenerację naskórka, spowalnia procesy starzenia i wspiera leczenie zmian trądzikowych oraz  problemów takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i egzema, a także zmniejsza produkcję łoju. Siarka jest też budulcem włosów, skóry i paznokci, dlatego stosowanie produktów z nią w składzie działa odbudowująco;
  • witamina C – silny przeciwutleniacz, który wzmacnia, działa przeciwzapalnie i normalizuje wydzielanie sebum;
  • witamina A – wpływa na metabolizm cebulek włosowych, co skutkuje wzrastaniem włosów mocnych i gęstych;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe – działają zarówno na łodygę włosa, jak i mieszka włosowego, dzięki czemu je wzmacnia.

Olejek łopianowy – do jakich włosów?

Olejek łopianowy polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania. Dzięki wspomnianym wyżej składnikom wspiera leczenie łupieżu i dolegliwości skóry głowy. Wspiera regenerację uszkodzeń, a także łagodzi objawy infekcji, które wpływają na kondycję włosów i powodują świąd.


Poznaj oczyszczającą moc pokrzywy, sprawdź artykuł: Pokrzywa na włosy


Jak stosować olejek łopianowy?

Możliwości stosowania olejku łopianowego na włosy jest wiele. Jest on składnikiem szamponów ziołowych dedykowanych problemowi włosów przerzedzających się i słabych. Jednak na tym lista się nie kończy. Olejek łopianowy do włosów możesz używać także w następujących zabiegach:

  • olejowanie włosów – wystarczy dodać kilka kropel do olejów bazowych i przeprowadzić olejowanie (na sucho lub mokro),
  • masaż – kilka kropel olejku zaaplikuj na skórę głowy i masuj ją przez kilka minut, następnie owiń włosy ręcznikiem i pozostaw na godzinę, po tym czasie umyj włosy i skórę głowy delikatnym szamponem (chodzi o to, aby odrobina olejku pozostała na skórze głowy),
  • odżywki i maseczki do włosów z jego dodatkiem.

Olejek z korzenia łopianu

Olejek łopianowy – jaki wybrać?

Zazwyczaj będziesz miała do czynienia z kosmetyki z dodatkiem olejku z korzenia łopianu w towarzystwie innych składników.  Ich uzupełniające się działanie zwiększa skuteczność preparatu, przez co szybciej zauważysz oczekiwane efektu. Pod uwagę weź szczególnie dwa połączenia: olejek łopianowy z czerwoną papryką i olejek łopianowy ze skrzypem polnym. Dlaczego właśnie te?

Olejek łopianowy z czerwoną papryką

To produkt silnie stymulujący wzrost włosów i poprawiających ich kondycję. Dodatek czerwonej papryki wspiera działanie olejku łopianowego, poprzez poprawę krążenia w skórze głowy, a to z kolei zwiększa wchłanialność substancji zawartych w olejku.

Jak używać olejku łopianowego z papryką? Wystarczy, że wetrzesz kilka kropel w skórę głowy i pozostawisz na pół godziny. Potem wystarczy spłukać i gotowe! Kuracja powinna być przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Olejek łopianowy ze skrzypem

Skrzyp polny jest zdecydowanie bardziej znaną rośliną, którą stosuje się w kosmetykach do włosów. Jednak olejek łopianowy do włosów w połączeniu ze skrzypem zyskuje dopiero prawdziwą siłę. Skrzyp zawiera rozpuszczalną krzemionkę, która jest łatwo absorbowana przez organizm człowieka. Dlatego właśnie bardzo często pojawia się w składzie suplementów diety na włosy. Połączenie tych dwóch składników wzmacnia włosy na całej długości i odbudowuje nawet bardzo zniszczone kosmyki.

Domowa maseczka do włosów z olejkiem łopianowym

To prosty sposób na to, aby włosy stały się bardziej miękkie i gładkie. Olej awokado, miód i olej rzepakowy – takie połączenie idealnie sprawdzi się gdy włosy mocno się puszą, elektryzują i są matowe. Nie polecam jednak jej stosowania, jeżeli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania. Składniki to:

  • 3 łyżki olejku łopianowego,
  • 1 łyżka oleju awokado,
  • 1 łyżka oleju rzepakowego,
  • 3 łyżki płynnego miodu.

Wymieszaj składniki, wmasuj w skórę głowy i rozprowadź na całą długość włosów. Zawiń włosy w ręcznik i pozostaw na 20 minut, następnie umyj włosy szamponem. Jeden taki zabieg wystarczy na około 2 tygodnie.


Miód w kosmetyce? Postaw na naturalne składniki!


Olejek łopianowy do włosów – to nie wszystko!

Łopian większy ma znacznie szersze zastosowanie niż pielęgnacja włosów. Jego korzeń (w postaci odwaru lub soku) stosuje się w nieżytach układu pokarmowego, dróg moczowych i zaburzeniach przemiany materii. Znane jest również jego działanie napotne i przeciwcukrzycowe. Odwar lub sok z korzenia łopianu stosowany zewnętrznie wspiera leczenie przewlekłych chorób skóry i trądziku.

Olejek łopianowy do włosów to kolejny naturalny sposób na wzmocnienie włosów i zmniejszenie tendencji do ich nadmiernego wypadania. Możesz go stosować na wiele sposobów, dzięki czemu bez trudu włączysz go do swojej pielęgnacyjnej rutyny.