zniszczone włosy przed chelatowaniem

Chelatowanie włosów to kolejny termin z zakresu świadomej pielęgnacji włosów, który warto rozszyfrować, jeżeli zgłębiamy tajniki kompleksowej regeneracji włosów.

W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie tego procesu, dowiesz się, jak go przeprowadzić i czego należy użyć. Poznasz różne sposoby na chelatowanie włosów w domowych warunkach. Wskażemy również kosmetyki, które będą pomocne podczas tego zabiegu.

Jeżeli Twoje włosy pomimo odpowiedniej pielęgnacji, która pozwala zachować równowagę PEH, nadal są niesforne i nijakie, czyli plączą się, są matowe, sztywne, mają rozdwojone końcówki i smutno zwisają, ten artykuł wskaże Ci, gdzie może leżeć problem.

Polecane kosmetyki:

Czym jest chelatowanie włosów?

Chelatowanie włosów polega na oczyszczeniu pasm z osadu minerałów, znajdujących się w twardej wodzie, a także z warstwy kosmetyków stylizujących i pielęgnacyjnych, które tworzą na włosach swoistą nadbudowę. W wyniku nagromadzenia się jonów z twardej wody, jak i resztek kosmetyków, na włosach powstaje ultracienka warstwa, która znacznie utrudnia ich pielęgnację, ponieważ składniki odżywcze znajdujące się w szamponach, odżywkach i maskach nie przebijają się przez łuskę włosa, a tym samym nie mogą skutecznie zadziałać od wewnątrz. Wówczas włosy nie wyglądają dobrze pomimo wieloetapowego dbania o nie, a skóra głowy jest podrażniona i często swędzi. Jeżeli zauważysz właśnie taką zależność, być może winowajczynią braku sukcesów pielęgnacyjnych jest twarda woda. Wtedy w sukurs przychodzi chelatowanie.


Czy wiesz, że…

w twardej wodzie występuje spora ilość jonów wapnia, magnezu, manganu i żelaza? Chelatowanie (z języka greckiego chele – kleszcze, szczypce kraba) to reakcja chemiczna, w której powstaje chelat. Chelat jest związkiem organicznym, składającym się z tzw. czynnika chelatującego (ligandu) i powiązanego z nim kationu metalu. Termin chelatowanie odnosi się właśnie do wzięcia kationu metalu w przysłowiowe „kleszcze” i zneutralizowania go.


EDTAJak to się ma do pielęgnacji włosów? W szamponach substancjami chelatującymi są najczęściej Disodium EDTA i Tetrasodium EDTA. To substancje organiczne, które łączą się z jonami metalu wapnia i magnezu znajdującymi się w wodzie. W wyniku powiązania się jonów osad mineralny przekształca się w chelat, który spłukujemy podczas mycia włosów szamponem z EDTA.

Szampony do włosów bez tego składnika często nie są w stanie dobrze umyć włosów z nadbudowaną warstwą minerałów z twardej wody. Wtedy warto wprowadzić chelatowanie. Jak to zrobić?

Chelatowanie a twarda woda

W znacznej większości z naszych kranów płynie twarda woda. Jeżeli nie jesteśmy pewni, z jaką wodą mamy do czynienia, wystarczy, że zajrzymy do czajnika i zobaczymy, czy zagościł w nim osad. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie filtra zmiękczającego wodę. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy w inny sposób przeciwdziałać nadmiernemu osadzaniu się minerałów z twardej wody na włosach.

Domowe chelatowanie włosów krok po kroku – 3 metody: szampon, maska, płukanka

chelatowanie włosów szamponem

Jakie są domowe sposoby na chelatowanie włosów? W domu możemy usuwać minerały z włosów na różne sposoby. Jeżeli jesteś fanką płukanek DIY, istnieje kilka przepisów na chelatowanie włosów, z których można stworzyć odpowiednią mieszankę z łatwo dostępnych składników. Chelatorem wapnia jest na przykład kwas cytrynowy, ocet jabłkowy na włosy, witamina C, soda oczyszczona. To przykłady substancji w powszechnym użyciu (a jest ich znacznie więcej), które potrafią zneutralizować jony wapnia i magnezu.

Można też sięgnąć po gotowe kosmetyki z EDTA, które szybko i pewnie usuną osad mineralny z włosów. Chelatowanie włosów w domu można wykonać zarówno przed, jak i po umyciu włosów szamponem. Jak to zrobić? Oto trzy metody.

Metoda nr 1 – chelatowanie włosów szamponem

  1. Kupując szampony do oczyszczania włosów z nadbudowy minerałów, wybierajmy te, które zawierają wysoko w składzie Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Sprawdźmy również, aby nie zawierały silikonów.
  2. Myjemy włosy szamponem na całej długości, starając się unikać mocnego szorowania skóry głowy. Spłukujemy starannie szampon letnią wodą.
  3. Po spienieniu szamponu możemy również potrzymać go na włosach przez ok. 2 minuty.
  4. Po tym czasie dwukrotnie myjemy włosy.

Jaki szampon wybrać do chelatowania włosów?

Oczyszczanie włosów z nadmiaru minerałów z twardej wody przy pomocy gotowych kosmetyków ma wielu zwolenników, ponieważ jest to szybki zabieg i mamy pewność, że znajdujące się w formule składniki aktywne zostały dobrane w odpowiednich stężeniach, dzięki czemu skutecznie zadziałają i usuną warstwę minerałów nadbudowaną na włosach.

Marka Anwen posiada w swojej ofercie szampony, które oczyszczają włosy z minerałów i wszystkich innych substancji, które gromadzą się na skórze i włosach w nadmiernej ilości.

  • Anwen Wake It Up enzymatyczny szampon kawowy – dzięki obecności składników chelatujących, mocnego detergentu SLS i enzymów, bardzo dobrze oczyszcza włosy i skórę głowy. Złuszcza martwe komórki naskórka i neutralizuje minerały z twardej wody kranowej.

  • Anwen – szampon peelingujący Mint It Up – to preparat, który zawiera SLS i drobinki peelingujące, dlatego idealnie sprawdzi się jako “rypacz”, czyli szampon do dogłębnego oczyszczania włosów i skóry głowy, do stosowania raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Pomaga odbić się włosom od skalpu, dzięki czemu fryzura nabiera świeżości.


Wskazówka

W noc poprzedzającą chelatowanie włosów najlepiej jest zaaplikować na całą długość włosów kilka kropli oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub oleju lnianego.


Metoda nr 2 – chelatowanie włosów maską

Możesz skorzystać z prostego przepisu na maskę chelatującą:

  • pół łyżeczki kwasku cytrynowego,
  • ewentualnie niemusująca tabletka witaminy C (200 mg),
  • 2 – 3 łyżki maski do włosów.

Najlepiej sięgnij po maskę emolientową lub humektantową. Odradza się stosowanie masek z proteinami i silikonami.

  1. Starannie wymieszaj wszystkie składniki i nałóż gotową pastę na całą długość włosów, unikając kontaktu ze skórą głowy.
  2. Po ok. 20 – 30 minutach spłucz maskę i zaaplikuj odżywkę do włosów.
  3. Pamiętaj, aby nie trzymać maski na włosach zbyt długo, bo może to przynieść odwrotny skutek w postaci przesuszonych kosmyków.

Wskazówka

Istotną rzeczą jest również to, aby wskazane wyżej składniki nie były podgrzane, ponieważ stracą swoje właściwości, jak na przykład witamina C.


Metoda nr 3 – chelatowanie włosów płukanką

kwasek cytrynowy

To najdelikatniejsza forma usuwania minerałów. Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym jest jedną najpopularniejszych metod oczyszczania włosów z nadmiaru minerałów DIY.

  1. Jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego rozpuść w litrze wody.
  2. Dobrze wymieszaj składniki i odstaw na ok. 10 minut.
  3. Następnie przemyj włosy płukanką na całej ich długości.

Możesz wypróbować również domowe płukanki z innymi chelatującymi składnikami:

  • chelatowanie włosów witaminą C. Należy rozpuścić 2-3 tabletki witaminy C w litrze wody i w tak powstałej mieszance starannie opłukać włosy;
  • chelatowanie włosów sodą oczyszczoną – rozpuść jedną łyżeczkę w litrze wody i umyj taką płukanką włosy;
  • chelatowanie włosów octem jabłkowym – potrzebne będą mniej więcej 2 łyżeczki octu owocowego lub winnego. Taką ilość mieszamy z litrem wody i przemywamy płukanką włosy na całej długości.

Jak często chelatować włosy?

Podobnie jak w innych kwestiach pielęgnacyjnych jest rzeczą indywidualną to, jak często chelatujemy włosy. Zależności jest sporo i należy dostosować używanie środków chelatujących do stopnia twardości wody, częstotliwości mycia włosów, stosowania odżywek i masek z silikonami, ogólnej kondycji włosów.

Przez kilka kolejnych zabiegów oczyszczania włosów z nadmiaru minerałów, kontrolujmy kondycję włosów. Tylko obserwacja i testowanie różnych konfiguracji składników chelatujących, częstotliwość stosowania kosmetyków mocno obciążających włosy na ich długości, przyczyni się do ustalenia najlepszego wzorca chelatowania włosów.

Niektórzy zalecają, aby chelatować włosy raz, dwa razy w miesiącu. Oczyszczanie włosów z minerałów nie zawsze przynosi szybkie efekty, szczególnie przy mocno zniszczonych pasmach, więc należy wykazać się cierpliwością, bo pozytywne rezultaty przyjdą na pewno. W trudnych przypadkach warto też przyjrzeć się jeszcze bardziej naszej pielęgnacji. Czy wiemy, jaką mamy porowatość włosów? Czy na pewno dostarczamy włosom wszystkich, niezbędnych składników, czyli takich, jak: humektanty, emolienty i proteiny?


Jak pielęgnować włosy, aby utrzymać równowagę PEH? Sprawdź nasz poradnik: równowaga PEH


Czy są przeciwwskazania do chelatowania włosów?

To bezpieczny zabieg, dlatego nie ma odgórnych zaleceń odnośnie przeciwwskazań do stosowania kosmetyków chelatujących. Produkty z chelatami można również włączyć do pielęgnacji włosów rozjaśnianych i farbowanych. Należy pamiętać jedynie, aby nie przesadzić z ilością chelatu i częstotliwością wykonywania tego zabiegu.

Chelatowanie włosów a henna

Twarda woda wpływa również na kolor hennowanych włosów. Nadbudowane minerały mogą spowodować, że kolor henny nie będzie tak intensywny jak na oczyszczonych włosach. Szybciej wypłucze się henna, kolor zszarzeje, zmatowieje, przybierze bury odcień. Dlatego zaleca się wykonanie chelatowania włosów przed hennowaniem. Oprócz tego, że oczyszczone pasma lepiej przyjmą hennę, a składniki odżywcze zawarte w hennie będą miały większą szansę zadziałać z całą mocą, to do tego włosy będę miękkie i lśniące, a kolor głęboki i szlachetny.


Chcesz hennować włosy, ale nic o tym nie wiesz? Dowiedz się wszystkiego z naszego artykułu: hennowanie włosów


Chelatowanie włosów – efekty:

chelatowanie włosów efekty

Efekty chelatowania włosów nie zawsze będą widoczne od razu, ale przyjdą na pewno. Wszystko zależy od kondycji włosów i stężenia minerałów w wodzie z kranu. Jeżeli Twoje kosmyki są bardzo zniszczone, najpewniej dopiero po wielokrotnym zdejmowaniu minerałów chelatem zauważysz pierwsze, pozytywne rezultaty tego zabiegu. Podobna sytuacja może mieć miejsce również wtedy, gdy używasz wielu stylizatorów i ser silikonowych szczególnie na końcówki włosów, które oblepiają pasma i trudno jest je całkowicie usunąć przy pierwszym chelatowaniu. Ważne jest to, aby nie tracić cierpliwości. Pamiętaj, że wprowadzając innowacje do swojej rutyny pielęgnacyjnej, trzeba dać im czas, aby pokazały swoją regenerującą siłę. Jeżeli wykonujesz olejowanie włosów, na pewno znasz to uczucie oczekiwania, aż w końcu oleje poprawią wygląd włosów, bo to też nie dzieje się za pierwszym razem.

Jakich efektów chelatowania włosów możesz się spodziewać?

Czy przyjdą one od razu, czy trzeba będzie na nie poczekać, na pewno zauważysz, że:

  • włosy odzyskają miękkość,
  • kolor stanie się intensywniejszy,
  • pasma staną się lśniące i gładkie w dotyku,
  • włosy będę odżywione, ponieważ lepiej wchłoną składniki aktywne z odżywek i masek,
  • kosmyki będą podatniejsze na stylizację,
  • nie będą się nadmiernie plątały i puszyły.

Wypłukiwanie z włosów składników mineralnych zdecydowanie poprawia ich kondycję, ratuje suche końcówki, zmiękcza i wygładza włosy. Po myciu i pielęgnacji z zachowaniem równowagi PEH stają się lśniące i mięsiste. Jeżeli do tej pory sumiennie stosowałaś się do zasad świadomej pielęgnacji włosów, lecz zauważałaś jedynie minimalną poprawę w wyglądzie włosów lub nie było jej wcale, wykluczyłaś inne powody zdrowotne, które mogły źle wpłynąć na stan kosmyków, koniecznie wypróbuj chelatowanie włosów. To właśnie ta niewidzialna gołym okiem bariera zbudowana z minerałów może być kluczowym winowajcą suchych i matowych włosów.

Polecane kosmetyki: