kobieta aplikuje kwas glicyryzynowy w postaci serum

Kwas glicyryzynowy to ciekawy składnik o wszechstronnym zastosowaniu i skutecznym działaniu nie tylko w kosmetyce, dermatologii, ale również w farmacji. Jak działa? Gdzie znajduje zastosowanie i kto najbardziej skorzysta z jego właściwości? Sprawdźmy, czego dowiemy się po rozszyfrowaniu tego naturalnego kwasu.

Nieustannie wzrastający trend na kosmetyki naturalne skłania producentów do wykorzystywania naturalnych substancji w swoich formulacjach kosmetycznych. Często takie produkty łączą w sobie zaawansowane rozwiązania technologiczne z roślinnymi ekstraktami i olejami, aby jak najbardziej wykorzystać synergię nauki z naturą dla piękna i zdrowia naszej skóry. Składnikiem, który zdobywa coraz większą popularność, jest właśnie nasz dzisiejszy bohater, czyli kwas glicyryzynowy, który posiada bardzo różnorodne właściwości biologiczne, które czynią go składnikiem pożądanym zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Skąd pochodzi ów kwas?


Spis treści:

  1. Kwas glicyryzynowy – co to jest?
  2. Kwas glicyryzynowy – działanie
  3. Kwas glicyryzynowy – zastosowanie
  4. Glycyrrhiza glabra właściwości w kosmetykach
  5. Kwas glicyryzynowy w kosmetyce – w jakich kosmetykach go znajdziemy?
  6. Kwas glicyryzynowy w ciąży

Warto zapamiętać o kwasie glicyryzynowym:

  • intensywnie nawilża skórę i błony śluzowe nosa,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo,
  • stosuje się go w pielęgnacji skóry z AZS,
  • jako antyoksydant spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • wspomaga leczenie żołądka, wątroby i dwunastnicy.

Polecane produkty:


Kwas glicyryzynowy – co to jest?

korzeń lukrecji

Kwas glicyryzynowy pozyskuje się z korzenia lukrecji. Jest jej jedną z bardziej aktywnych składowych. Lukrecja (Glycyrrhizza glabra L), której nazwa pochodzi z języka greckiego, gdzie „glykos” oznacza słodki, a „rhiza” znaczy korzeń. Wykorzystywanie tej rośliny ma wielowiekową tradycję w chińskiej medycynie naturalnej. Rośnie przede wszystkim w środkowej Rosji, nad Morzem Śródziemnym, na północy Chin i w Ameryce.

Kwas glicyryzynowy jako naturalny składnik pochodzący z korzenia lukrecji pozyskiwany jest jako skoncentrowany związek, który jest źródłem wielu cennych substancji aktywnych, takich jak:

  • flawonoidy,
  • triterpeny,
  • saponiny triterpenowe,
  • polisacharydy,
  • aminokwasy,
  • sole mineralne,
  • olejki eteryczne.

Substancja ta zmiękcza i nawilża naskórek, chroniąc go przed utratą wody. Działa wygładzająco na skórę i zmniejsza jej szorstkość. Stosuje się ją w kosmetykach leczących zmiany atopowe skóry i łuszczycę, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne, minimalizujące swędzenie i podrażnienia. Kwas glicyryzynowy jest skutecznym antyoksydantem – neutralizuje wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, dlatego to składnik wykorzystywany w preparatach anti-aging.

Surowiec jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach. Nie wykazuje potencjału drażniącego i uczulającego.


Czy kwas erukowy szkodzi? Sprawdź!


Kwas glicyryzynowy – działanie

kobieta nabiera serum z kwasem glicyryzynowym

Kwas glicyryzynowy działa na wielu polach i jest wykorzystywany do różnych celów. W farmacji stosuje się go przede wszystkim w syropach, które działają wykrztuśnie. Jest obecny także w preparatach wspomagających leczenie wątroby, nerek, żołądka i pęcherza moczowego. Doskonale sprawdza się także w produktach do nawilżania błony śluzowej nosa. Znalazł również zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej, atopowej i skłonnej do przesuszania.

Kwas glicyryzynowy cechują intensywne właściwości nawilżające. Potrafi wiązać cząsteczki wody, dlatego stosuje się go przy regeneracji i nawodnieniu wysuszonych i podrażnionych błon śluzowych nosa. Zmniejsza obrzęk i swędzenie błony śluzowej. Dzięki temu, że działa przeciwbakteryjnie, ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych wpływających na śluzówkę nosa.

Jak już wspomniano, kwas ten działa wykrztuśnie, łagodząc dolegliwości dróg oddechowych. Rozkurcza i wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego stosuje się go przy chorobach gardła i oskrzeli.

Niweluje również dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego, szczególnie żołądka i dwunastnicy. Nie można również nie wspomnieć o tym, że kwas glicyryzynowy hamuje produkcję tłuszczów i zmniejsza poziom enzymów wątrobowych, dlatego wykorzystuje się go w leczeniu wątroby, szczególnie wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.

Gdyby tych właściwości było jeszcze mało, kwas z korzenia lukrecji jest stosowany przy leczeniu próchnicy, ponieważ działa bakteriobójczo na bakterie z gatunku Streprococcus mutans, a także Mycobacterium tuberculosis, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, drożdży z gatunku Candida albicans, które powodują rozwój grzybicy. Aktywuje procesy walki z wirusem opryszczki i półpaśca.

Kwas glicyryzynowy – zastosowanie

Wyciąg z korzenia lukrecji posiada wiele różnych zastosowań – stosuje się go w medycynie do leczenia nadciśnienia, wrzodów żołądka, chorób wątroby czy do obniżania nadciśnienia. Oprócz tego w lecznictwie jest skutecznym środkiem do nawilżania błon śluzowych nosa i higieny jam nosowych. Z powodu słodkiego smaku jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako słodzik. Z uwagi na właściwości nawilżające, regeneracyjne i antyoksydacyjne zainteresował się nim również przemysł kosmetyczny.

Kwas glicyryzynowy – lek o szerokim spektrum działania? Jak się okazuje ten naturalny składnik kryje w sobie mnóstwo cennych właściwości, które wspomagają leczenie wielu dolegliwości. Jego multifunkcyjne działanie odkryto już tysiące lat temu, a dziś wyciąg z lukrecji ponownie wkracza do świata medycyny i kosmetyki.

Kwas glicyryzynowy w kosmetyce – w jakich kosmetykach go znajdziemy?

kwas glicyryzynowy na swędzenie

Budowa chemiczna kwasu glicyryzynowego przypomina budowę hormonów, które są wydzielane przez korę nadnerczy, np. mineralokortykoidu i glikokortykoidu. Potwierdzono naukowo, że te hormony działają przeciwzapalnie, ponieważ blokują powstawanie cytokin zapalanych odpowiedzialnych właśnie za reakcje zapalne organizmu. Wiedząc właśnie o tych podobieństwach, kwas glicyryzynowy sprawdza się doskonale w kosmetykach, które wspomagają pielęgnację i leczą atopowe zapalenie skóry (AZS).

Glycyrrhiza glabra – właściwości w kosmetykach 

Kwas glicyryzynowy w kosmetyce i dermatologii pełni wiele funkcji, ponieważ jest bardzo dobrze przyswajany i tolerowany przez skórę. Często korzysta się z niego w kosmetykach i preparatach dermatologicznych, które wspomagają leczenie różnych problemów skórnych. Przenika w głąb skóry i nie wywołuje skutków ubocznych.

Przede wszystkim:

  • działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
  • jest silnym antyoksydantem,
  • poprawia ogólną kondycję skóry,
  • intensywnie nawilża skórę,
  • łagodzi podrażnienia,
  • działa przeciwalergicznie,
  • wycisza zaczerwienienia,
  • niweluje świąd,
  • oczyszcza skórę z toksyn, bakterii, grzybów i wirusów,
  • działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo.

Jest skutecznym składnikiem nawilżającym i zmniejszającym stany zapalne skóry, podrażnienia i nadmierną suchość, dlatego znajduje się w recepturach kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej, dermatozy, łuszczycy i egzemy. Pojawia się także w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej i wysuszonej, swędzącej skóry głowy, ponieważ działa antybakteryjnie i silnie nawilżająco już przy minimalnym stężeniu 0,1%. Kosmetyki naturalne, szczególnie sera do twarzy, również zawierają kwas glicyryzynowy.

Poznaj działanie polecanych przez nas kosmetyków z tym składnikiem:

Sprawdź: Barwa Hipoalergiczne mydło szare z ekstraktem z lukrecji (100 g). To kosmetyk wegański przeznaczony do pielęgnacji skóry problematycznej: suchej, wrażliwej, alergicznej, z AZS i łuszczycą. Bazuje na naturalnych składnikach o działaniu łagodzącym. Mydło jest hipoalergiczne. Nie zawiera barwników, kompozycji zapachowych, jest przebadane dermatologicznie i w 100% roślinne.

Sprawdź: Vianek Przeciwzmarszczkowy eliksir do twarzy (30 ml). Kwas glicyryzynowy serum, czyli eliksir, który zawiera stabilną formę witaminy C w stężeniu 5%. Jej działanie zostało wzmocnione kompleksem ekstraktów roślinnych z takich roślin, jak: lukrecja, koniczyna i miłorząb japoński, które działają antyoksydacyjnie i stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto serum zawiera kwas hialuronowy, hydrolizowane proteiny pszenicy, alantoinę i panthenol.

Sprawdź: Polana Odżywka do włosów regenerująca – Rumianek & Peonia & Biotyna 200ml. To odżywka do włosów o działaniu regeneracyjnym i nawilżającym. Ułatwia rozczesywanie, zmiękcza włosy i odżywia je od nasady aż po same końce. Nie obciąża włosów. Nawilżający rumianek, kwas glicyryzynowy znajdujący się w ekstrakcie z korzenia lukrecji, czy gliceryna dbają o to, aby włosy otrzymały humektanty w odpowiedniej porcji.


Jakie właściwości ma kwas behenowy? Dowiedz się!


Kwas glicyryzynowy w ciąży

słodycze z lukrecją

Stosowanie naturalnego słodzika z glicyryzyną jest szkodliwe w ciąży, co potwierdziły badania fińskich naukowców. Sugerują oni, że dostarczanie organizmowi glicyryzny w czasie ciąży może się przyczynić do zaburzeń w wydzielaniu kortyzolu i powodować problemy psychiczne u dzieci, trudności z pamięcią. Będąc w ciąży, warto być przede wszystkim ostrożnym i nie spożywać produktów z lukrecją. Choć badania trwają, to nadal nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ ma glicyryzyna na płód.

Podobnie jest w przypadku kosmetyków z kwasem glicyryzynowym – mimo że kosmetyki nie przenikają bariery krew-mózg, nie ma szczegółowych badań nad stosowaniem kosmetyków z tym kwasem w trakcie ciąży, z uwagi na to warto odstawić takie produkty pielęgnacyjne w tym wyjątkowym czasie.

Korzystanie z naturalnych składników zarówno w kosmetykach, jak i w produktach spożywczych stało się swego rodzaju naturalnym odruchem u wielu osób, doceniających niebywałe właściwości roślinnych substancji. Jeżeli jesteś ciekawa, jak działa na twoją cerę kwas glicyryzynowy zawarty w kosmetykach, poznaj ich działanie w praktyce i wprowadź je do pielęgnacji, jeżeli twoja skóra potrzebuje nawilżenia i złagodzenia podrażnień.


Polecane produkty: