kobieta całuje buteleczkę serum z kwasem poliglutaminowym

Kwas poliglutaminowy to sprzymierzeniec naszej skóry na każdym etapie życia, bowiem dostarcza jej sporej dawki nawilżenia, większej nawet niż słynny nawilżacz, który panował niepodzielnie do tej pory na rynku, czyli kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid – HA).

Czym konkretnie jest kwas poliglutaminowy, jak wpływa na skórę i w jakich kosmetykach możemy go znaleźć? Jak wypada w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi – z którymi dobrze łączy się w pary, a z którymi niezbyt się lubi? O tym wszystkim w naszym artykule, który pomoże zgłębić Ci wiedzę na temat tego składnika.


Spis treści:

  1. Kwas poliglutaminowy – co to jest za składnik?
  2. Kwas poliglutaminowy – działanie i właściwości. Jak wpływa na skórę?
    2.1. Kwas poliglutaminowy – jak stosować w pielęgnacji skóry?
  3. Kwas poliglutaminowy w kosmetykach – w jakich produktach występuje?
  4. Korelacja z innymi składnikami
    4.1. Kwas poliglutaminowy – z czym nie łączyć?
    4.2. Kwas poliglutaminowy – z czym łączyć?
    4.3. Kwas poliglutaminowy a witamina C
    4.4. Kwas poliglutaminowy a retinol
    4.5. Kwas poliglutaminowy i niacynamid
    4.6. Kwas poliglutaminowy w ciąży

Polecane produkty:


Kwas poliglutaminowy – co to jest za składnik?

Kwas poliglutaminowy (INCI: PGA, Polyglutamic Acid) to wielofunkcyjny składnik o naturalnym pochodzeniu. Jest biodegradowalnym biopolimerem, który jest wytwarzany z kwasu L-glutaminowego podczas fermentacji przy udziale bakterii Bacillus subtilis. Naturalnie występuje w sfermentowanych nasionach soi. W czystej postaci dostępny jest jako biały i bezwonny proszek rozpuszczalny w wodzie. Z jego budowy chemicznej wynika, że jest peptydem, a jak wiemy peptydy posiadają udowodnione właściwości pielęgnacyjne i zajmują czołowe miejsce wśród najbardziej przebadanych substancji czynnych w kosmetykach.

Świat beauty nie lubi nudy i choć jest wierny takim gigantom w pielęgnacji, jak kwas hialuronowywitamina C czy retinol, nieustannie poszukuje nowych składników o jeszcze skuteczniejszym działaniu w swojej kategorii. Takim odkryciem jest niewątpliwe Polyglutamic Acid, który jeszcze dość nieśmiało przebija się w składach kosmetyków, ale wróżymy mu wielką karierę wśród imponujących w swoim działaniu nawilżającym składników aktywnych.

Naukowcy donoszą, że PGA jest nawet od 4 do 10 razy silniejsze w swoim działaniu nawilżającym niż osławiony kwas hialuronowy, który pojawia się niemal we wszystkich kosmetykach nawilżających skórę. Czy to oznacza, że HA ma silnego konkurenta i niebawem stanie się równie popularny co Hyaluronic Acid? Być może tak się stanie, bo kwas poliglutaminowy ma nadzwyczajne umiejętności przyciągania niczym magnes cząsteczek wody i wiązania ich w głębi skóry. Wspomaga również produkcję naturalnego czynnika nawilżającego, czyli NMF, który jest mieszaniną rozpuszczalnych w wodzie związków tworzących warstwę rogową skóry.

Warto również podkreślić, że obecność PGA w formule kosmetycznej wzmacnia działanie kwasu hialuronowego, zatem warto szukać kosmetyków, które zawierają obie te substancje, czyli humektanty wspomagające nawilżenie poprzez magazynowanie wody w głębokich partiach skóry.

Kwas poliglutaminowy – działanie i właściwości. Jak wpływa na skórę?

właściwości kwasu poliglutaminowego

Na pewno nieraz słyszeliście o takich składniach, jak trehaloza czy arginina, których podstawą działania jest dogłębne nawilżenie skóry, więc teraz dołączcie do tego zestawienia kwas poliglutaminowy, który o krok nie ustępuje swoim konkurentom.

Kwas poliglutaminowy wymienia się wśród substancji bardzo intensywnie nawilżających skórę (jak już wspomnieliśmy nawet mocniej niż kwas hialuronowy, bowiem potrafi związać w skórze nawet do 4000 razy więcej wody niż sam waży przy czym HA „jedynie” 1000 razy więcej niż wynosi jego waga). Jego molekuły są większe niż HA, dlatego znacznie lepiej i szybciej wypełnia zmarszczki.

Jego działanie jest wszechstronne i na tyle uniwersalne, że może być wykorzystywany na wielu polach pielęgnacji różnych typów cery, takich jak: cera dojrzała, cera sucha, cera mieszana, cera wrażliwa, itp. Dowiedziono również, że kwas gamma-poliglutaminowy może wpływać na pobudzenie produkcji filagryny, czyli białka, które jest w zaniku u osób z atopowym zapalaniem skóry (AZS). PGA przeciwdziała również stanom zapalnym, dlatego świetnie uzupełni rutynę pielęgnacją skóry alergicznej.

Skoro należy do humektantów jego działanie skupia się przede wszystkim na wychwytywaniu cząsteczek wilgoci z powietrza i magazynowania ich w naskórku, co przekłada się na jego cenne właściwości. Oto najważniejsze z nich:

  • zwiększa nawilżenie i nawodnienie skóry,
  • ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL),
  • zapewnia skórze sprężystość i młody wygląd,
  • wypełnia niewielkie zmarszczki,
  • wygładza skórę,
  • łagodzi podrażnienia,
  • wycisza stany zapalne skóry,
  • regeneruje naskórek (również po inwazyjnych terapiach dermatologicznych),
  • zapobiega przesuszeniu skóry.

Podsumowują zebrane informacje, kwas poliglutaminowy ułatwia przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry, dzięki czemu zwiększa ich skuteczność. Słynie ze swoich właściwości nawilżających, ale również potrafi utworzyć na skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody z naskórka. Z tego też powodu doskonale sprawdzi się w codziennej trosce o skórę, która narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak: suche powietrze, klimatyzacja, mróz i słońce. PGA wspomaga utrzymanie skóry w dobrej kondycji i zapewnia jej optymalny poziom nawilżenia. Pasuje do każdego typu cery. Jest nietoksyczny i bardzo dobrze tolerowany.


Łagodniejszy niż kwasy AHA, ale równie skuteczny? Sprawdź, jak działa glukonolakton


Kwas poliglutaminowy – jak stosować w pielęgnacji skóry?

Kwas poliglutaminowy – kosmetyki, które najczęściej spotkasz na rynku mają formę serum, ale również kremu czy maseczki do twarzy. Jeżeli decydujemy się na serum z kwasem poliglutaminowym, nakładamy je na suchą i oczyszczoną skórę w niewielkiej ilości. Następnie przechodzimy do drugiego etapu, czyli aplikacji kremu, który domknie całą pielęgnację, tworząc na skórze film ochronny, czyli okluzję, która zapobiegnie utracie wody. Serum nakładamy rano i wieczorem. Po aplikacji na skórę tworzy lekko wilgotny film, który jest śliski. Zanim nałożymy kolejną warstwę kosmetyków, odczekajmy chwilę, aż dobrze się wchłonie, a wtedy doświadczymy gładkiej, nawodnionej, wręcz soczystej skóry o jedwabistej fakturze.

Serum z PGA to na tyle wszechstronny kosmetyk, że znakomicie współpracuje z innymi produktami. Sprawdzi się w połączeniu z kremem – wówczas powstanie niezwykle bogata w substancje nawilżające baza, która wspomoże pielęgnację skóry szczególnie wrażliwej i skłonnej do wysuszenia.

Można również kwas poliglutaminowy łączyć z podkładem lub korektorem pod oczy, ponieważ taka fuzja przyczyni się do spektakularnego efektu wygładzenia faktury skóry, a nawet drobnych zmarszczek.

Kwas poliglutaminowy w kosmetykach – w jakich produktach występuje?

kobieta aplikuje na dłoń serum z kwasem poliglutaminowym

W kosmetykach stosuje się kwas poliglutaminowy wytwarzany syntetycznie, choć, jak już wiemy, powstaje również w naturalnym procesie fermentacji soi. Jest nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Jeżeli już mamy pewność co do bezpieczeństwa tego składnika, sprawdźmy, w jakich kosmetykach go znajdziemy.

Oczywiście w produktach nawilżających – do cery bardzo suchej, wrażliwej, tłustej a nawet trądzikowej, ponieważ nie zaostrza zmian, a wręcz przeciwnie wspomaga odbudowę naruszonej warstwy hydrolipidowej skóry podczas agresywnych kuracji przeciwtrądzikowych. Z jego udziałem są również tworzone formuły przeciwzmarszczkowe i odmładzające, ponieważ nie tylko skutecznie nawilża skórę, ale również ułatwia transport antyoksydantów, takich jak, np. kwas ferulowy do głębokich partii skóry.

Przeważnie stosuje się go w stężeniu od 0,3% do 2,5%. Warto wiedzieć, że jest to składnik, który możemy stosować codziennie niezależnie od pory roku, ponieważ nie wywołuje podrażnień ani skutków ubocznych. Co istotne, wyniki badań klinicznych pokazują, że może być aplikowany na gojące się rany w celu wspomożenia naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

⇒ Sprawdź kwas poliglutaminowy serum: Bielenda Water Balance Intensywnie nawilżające serum-booster do twarzy (30 g) to duża porcja nawilżenia dla spragnionej wody skóry. Water Balance jest wegańskim serum o żelowej konsystencji z perłowymi kulkami sferycznymi. Zawiera nietypowy składnik – czyli Gin Toniq (pełnowartościowy surowiec, który powstaje jako uboczny składnik destylacji ginu). Ceniony jest za wysokie właściwości nawadniające i poprawiające kondycję naskórka. Ponadto produkt jest wzbogacony o niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, wodę z geotermalnych źródeł i oczywiście kwas poliglutaminowy. Serum-booster wygładza i intensywnie nawilża skórę, sprawiając, że cera odzyskuje promienny wygląd i naturalny blask.

Korelacja z innymi składnikami

Często poznając nowy składnik, zastanawiamy się, jak wypadnie on w połączeniu z innymi substancjami aktywnymi. Czy wymaga jakichś szczególnych połączeń? Czy należy unikać pewnych składników, gdy go stosujemy? To pytania, które niewątpliwe pojawiają się w naszej głowie, gdy chcemy wprowadzić nowy kosmetyk do rutyny pielęgnacyjnej. Abyś nie musiała nigdzie indziej szukać, przygotowaliśmy dla Ciebie klika najważniejszych informacji na ten temat.

Kwas poliglutaminowy – z czym nie łączyć?

Odpowiedź na to pytanie może niektórych zaskoczyć, ponieważ podobnie jak HA PGA nie należy łączyć z naturalnymi olejami. Brzmi nieprawdopodobnie? Owszem, bo cały twist opiera się na tym, aby zachować prawidłową kolejność nakładania tych składników niż o samo połączenie ich w jednej rutynie. Należy pamiętać, aby PGA nakładać w pierwszym kroku pielęgnacji, na czystą i suchą skórę. Dzięki temu substancja będzie w stanie przeniknąć do głębokich warstw skóry i zmagazynować tam wodę.

Gdybyśmy nałożyli serum z PGA na twarz pokrytą olejem, nie osiągnęlibyśmy tego efektu. Jednak w momencie gdy zaaplikujemy olej na twarz, gdy Polyglutamic Acid już się wchłonie, będzie to bardzo dobry krok, ponieważ to jest właśnie odpowiednia kolejność w przypadku tych dwóch składników. Olej stworzy okluzję i zapobiegnie utracie wody. Poza tym “nieco na wyrost niechcianym połączeniem”, kwas poliglutaminowy posiada łagodne działanie i nie wchodzi w szkodliwe reakcje z powszechnie stosowanymi substancjami w przemyśle kosmetycznym.


Czym jest okluzja w kosmetyce? Dowiedz się!


Kwas poliglutaminowy – z czym łączyć?

otwarta buteleczka serum z kwasem poliglutaminowym do aplikacji pipetą

To składnik, który bardzo dobrze współpracuje z wieloma popularnymi surowcami, które skutecznie pielęgnują skórę. Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem własnego kosmetyku DIY i szukasz informacji na temat łączliwości składników aktywnych, poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci odpowiednio wprowadzić kwas poliglutaminowy do pielęgnacji. Oprócz własnoręcznie przygotowanych produktów bez problemu znajdziesz gotowe kosmetyki z tym składnikiem, które posiadają różnorodne formuły, skupiające się na rozwiązywaniu różnych problemów skórnych.

Kwas poliglutaminowy jest kompatybilny z takimi składnikami, jak niacynamid, witamina C, retinol i oczywiście wielokrotnie już wymieniany w tym artykule straszy brat – kwas hialuronowy. W przypadku tego ostatniego składnika warto wiedzieć, że najlepiej jest zaaplikować najpierw HA, a następnie produkt z PGA, ponieważ posiada większe cząsteczki i doskonale domknie skórę, tworząc swoistą warstwę ochronną.

Kwas poliglutaminowy a witamina C

To również udane połączenie – oba składniki stymulują wytwarzanie kolagenu. Wzajemnie uzupełniają swoje działanie odmładzające – witamina C jest silnym antyoksydantem, natomiast kwas poliglutaminowy dba o nawilżenie, ujędrnia i wygładza skórę. Mieszanina tych składników znajduje zastosowanie w kosmetykach anti-aging.

Kwas poliglutaminowy a retinol

To składniki, które warto ze sobą łączyć, bowiem, jak już wiemy z poprzednich artykułów, połączenie humektantów z pochodną witaminy A daje dobre rezultaty pielęgnacyjne. Humektanty łagodzą podrażnienia, które pojawiają się na wczesnym etapie kuracji retinolem, czyli retynizacji, zwanej również budowaniem tolerancji na retinol. Zarówno kwas poliglutaminowy, jak i hialuronowy minimalizują podrażnienia, nawilżając i wzmacniając warstwę hydrolipidową.

Kwas poliglutaminowy i niacynamid

Niacynamid to bardzo skuteczny składnik, który posiada wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, w tym również działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, stymulujące syntezę kolagenu i ceramidów, ograniczające wydzielanie sebum. Skojarzenie go z PGA tylko wzmocni ich obopólne działanie i przyczyni się do poprawy stanu cery w wielu aspektach. To skuteczny duet w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Kwas poliglutaminowy w ciąży

Stosowanie kosmetyków z tym składnikiem w ciąży jest bezpieczne, więc jeżeli chcemy dostarczyć swojej skórze optymalnej dawki nawodnienia, będąc w ciąży, możemy z powodzeniem korzystać z dobroczynnych właściwości tego cudownego surowca. Jak zawsze podkreślamy, wybierając kosmetyk niezależnie od tego, czy jesteśmy w ciąży, czy nie, należy spojrzeć na całą recepturę kosmetyku, bowiem to nie pojedynczy surowiec jest ważny, ale właśnie całość. Przed zastosowaniem nowych preparatów warto wykonać test uczuleniowy na skórze za uchem, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy alergikami, ponieważ zawirowania hormonalnego w czasie ciąży mogą uwrażliwić naszą skórę.

Poznawszy lepiej dzisiejszego bohatera naszego artykułu, czy rzeczywiście czeka nas kolejna rewolucja w świecie beauty i boom na PGA? Czas pokaże, ale jedno jest pewne, warto poznać działanie tego składnika na własnej skórze i nie zapominać o jego wielkim poprzedniku, czyli kwasie hialuronowym, ponieważ to znakomity zawodnik, a na dodatek z PGA tworzą udaną parę w prewencji i naprawie szkód, jakie wyrządza skórze brak nawilżenia.


Polecane produkty: