Olej babassu

Olej babassu jest naturalnym produktem, który dzięki swojemu szerokiemu spektrum działania, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Z jego wyjątkowych właściwości skorzystają zarówno włosy, jak i skóra. Dowiedz się, jak działa ten olej i dlaczego warto włączyć go do swojej pielęgnacji!


Spis treści:

  1. Olej babassu – czym właściwie jest?
    1.1. Olej babassu – właściwości
  2. Olej babassu w kosmetyce
    2.1. Olej babassu na włosy
    2.2. Olej babassu na skórę
  3. Olej babassu nierafinowany czy rafinowany?

Oleje podbiły branżę beauty już jakiś czas temu i – co ważne – nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie, z ich pielęgnacyjnego potencjału decyduje się skorzystać coraz więcej osób. Doskonale oddziałują na skórę, włosy i paznokcie, a efekty zauważalne są już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Olej babassu – czym właściwie jest?

Olej babassu jest olejem, o którym głośno zrobiło się stosunkowo niedawno. Jego wszechstronne właściwości spowodowały jednak, że branża kosmetyczna zaczęła wykorzystywać go na szeroką skalę – z korzyścią dla kondycji włosów oraz skóry.

Pozyskiwany jest z orzechów palmy atalia (dokładnie Attalea Speciosa, potocznie nazywanej palmą babassu), która porasta tereny Amazonii. Olej pozyskiwany jest podczas procesu tłoczenia na zimno. Jest bezwonny, ma kolor jasnobeżowy, natomiast pod wpływem temperatury zyskuje przezroczystą barwę. Swoją konsystencją przypomina masło, dlatego bardzo często nazywany jest również masłem babassu.

Jego wyjątkowe właściwości to zasługa składników, które występują w oleju babassu. Są to m.in. kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas stearynowy, a także witamina E czy fitosterole. Składem przypomina olej kokosowy, dlatego też bardzo często są ze sobą mylone.

Olejek ten, z uwagi na wysoką zawartość kwasu laurynowego, szybko się roztapia pod wpływem ciepła, a dzięki temu z łatwością rozprowadza się na skórze. Błyskawicznie się wchłania, nie pozostawia lepkiej warstwy.

Olej babassu – właściwości

Olej babassu wykazuje mnóstwo cennych właściwości, jednak najbardziej znany jest ze swojego działania nawilżającego. Co ważne, jest przy tym delikatny, dlatego sprawdzi się również w pielęgnacji skór wymagających i wrażliwych.

olej babassu właściwości

Witamina E, która zasila jego skład, doskonale zwalcza wolne rodniki. Fitosterole ukierunkowane są na działanie antyoksydacyjne i regenerujące. Przede wszystkim jednak, olej ten fenomenalnie nawilża i zmiękcza skórę, jednocześnie zapobiegając utracie wilgoci ze skóry. Ponadto, ujędrnia, uelastycznia, wzmacnia płaszcz lipidowy.


Przeczytaj również: Ujędrnienie skóry (sprawdzone kosmetyki na piękne ciało)


Wykorzystywany jest również w walce z oznakami starzenia się skóry, redukuje cellulit oraz rozstępy. Sprawdzi się również jako dodatkowy i całkowicie naturalny filtr UV.

Właściwości oleju babassu:

  • doskonale nawilża,
  • zmiękcza skórę,
  • działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie,
  • zwalcza wolne rodniki,
  • reguluje gospodarkę wodną skóry,
  • ujędrnia i uelastycznia,
  • wspomaga walkę z cellulitem i rozstępami,
  • chroni i koi skórę wystawianą na słońce,
  • działa przeciwbakteryjnie,
  • niweluje dolegliwości dermatologiczne związane z egzemą czy trądzikiem,
  • odżywia i nawilża włosy,
  • redukuje objawy łupieżu,
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Olej babassu w kosmetyce

Olej babassu w kosmetyce wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów i skóry całego ciała. Mogą go stosować również kobiety w ciąży, a także osoby, które borykają się z dolegliwościami skórnymi, jak łuszczyca czy AZS. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry oraz włosów. Jest bezpieczny i nie wywołuje alergii.

Olej babassu w kosmetyce

W przemyśle kosmetycznym, bardzo często stosowany jest jako baza – tak w kosmetykach makijażowych, jak i pielęgnacyjnych. Jak już zostało wspomniane, jego właściwości oraz działanie są zbliżone do oleju kokosowego, jednak olej babassu zdecydowanie szybciej się wchłania, jest lżejszy i nie pozostawia tłustego filmu. Ponadto, charakteryzuje się niskim stopniem komedogenności.

Olej babassu w kosmetyce, bardzo często jest stosowany jako składnik produktów takich jak maseczki do włosów, odżywki do włosów, kremy, balsamy do ciała. Z powodzeniem może być jednak wykorzystywany jako samodzielny i pełnoprawny kosmetyk, który bezpośrednio zaaplikujemy na włosy oraz skórę.

Olej babassu na włosy

Olej babassu sprawdzi się przede wszystkim w pielęgnacji włosów przesuszonych, zniszczonych, łamliwych i matowych. Z jego wykorzystaniem możesz przeprowadzić olejowanie włosów, ale też może posłużyć ci jako dodatek do ulubionej odżywki czy maski do włosów.

Olej babassu na włosy

Doskonale nawilża i odżywia kosmyki – wzmacnia je na całej długości i dodaje blasku, dlatego z jego właściwości skorzystają przede wszystkim suche włosy. Przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek.


Polecamy artykuł: Jak nawilżyć włosy? (najlepsze i sprawdzone sposoby)


Dobroczynnie oddziałuje również na skórę głowy – koi i łagodzi podrażnienia, zapobiega swędzeniu, a dodatkowo, znakomicie wspomaga walkę z łupieżem. Ułatwia rozczesywanie, a przy tym nie obciąża włosów i nie powoduje ich przetłuszczania.

Olejowanie włosów z wykorzystaniem oleju babassu, niczym nie różni się od zabiegów, podczas których wykorzystuje się inne rodzaje olejów. Wystarczy zaaplikować go na włosy i pozostawić na kilka godziny (od 1 do 3) lub całą noc, a następnie zmyć za pomocą delikatnego szamponu.

Olej babassu na skórę

Olej babassu może być stosowany w pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała. Doskonale nawilża i odżywia, a także opóźnia procesy starzenia się naskórka. Warto podkreślić, że olej ten jest jednocześnie doskonałym emolientem, co oznacza, że chroni skórę przed utratą wilgoci.


Dowiedz się więcej: Emolienty: co to są za składniki?


Idealnie zadziała również suche dłonie, suche stopy, pięty czy łokcie. Warto wykorzystać go jako maseczkę – nanieść grubą warstwę, a następnie założyć rękawiczki bądź skarpetki. Jeśli chodzi o skórę ciała, może być dodatkiem do kąpieli lub wykorzystany podczas masażu.

Co ważne, przynosi również ulgę i łagodzi objawy związane egzemą czy pokrzywką, a z jego właściwości skorzysta również cera trądzikowa. Jest bardzo delikatny, dlatego nie też nie wywołuje podrażnień.

Olej babassu na skórę

Olej babassu szczególnie chętnie wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry twarzy. Doskonale ją nawilża, nie pozostawia tłustej warstwy i nie zatyka porów. Cera wygląda zdrowo i promiennie, staje się jędrna i elastyczna.

Olej babassu nierafinowany czy rafinowany?

Co wybrać: olej babassu nierafinowany czy rafinowany? Zdania są podzielone. Niektórzy wybierają oleje tłoczone na zimno, a więc nierafinowane, a inne sięgają po oleje poddawane rafinacji. Czym się od siebie różnią?

Oleje nierafinowane pozyskiwane są podczas procesów mechanicznych, podczas których nie jest wykorzystywana wysoka temperatura. Dlatego też zamiennie nazywane są „tłoczonymi na zimno”. Z kolei oleje rafinowane powstają w procesie rafinacji, która jest dokonywana przy wysokiej temperaturze, a także z wykorzystaniem środków chemicznych.

Wpływa to m. in. na smak, barwę czy zapach, ale przy okazji usuwane są w dużej części pożądane składniki, co z pewnością jest wadą olejów rafinowanych. Z uwagi na to, że oleje nierafinowane zachowują cenne składniki odżywcze, uważane są za lepsze i skuteczniejsze. Ich wadą jest natomiast to, że szybciej się psują.

Olej babassu, dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu, może zastąpić kilka kosmetyków. Idealnie wpisuje się w trend naturalnej i ekologicznej pielęgnacji, dlatego warto przekonać się o jego działaniu na własnej skórze oraz włosach.