Mogą Cię również zainteresować:
-
Alfa-bisabolol
Organiczny związek chemiczny, znany jako substancja czynna występująca w rumianku. Chętnie stosowany w przemyśle kosmetycznym oraz ze względu na swój przyjemny, łagodny zapach w kompozycjach perfum. Jako związek kosmetyczny łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Przyspiesza jej gojenie przy trądziku i łuszczycy.
-
Alfahydrokwasy
Inaczej kwasy owocowe. To proste związki chemiczne występujące w wielu owocach. Wykorzystuje się je do zabiegów pielęgnacyjnych skóry, m.in w postaci peelingu, który złuszcza martwy naskórek, ujędrnia skórę i ją wygładza. AHA skutecznie zwalcza drobne przebarwienia na skórze i blizny, zapobiega rozszerzaniu się porów i zmarszczek.
-
Algi
Rośliny wodne (słodkowodne i morskie), m.in. wodorosty, glony, o zróżnicowanej budowie. Są cennym źródłem białka, tłuszczy, węglowodanów, potasu, magnezu, chloru, żelaza i związków jodu oraz wielu innych cennych minerałów i mikroelementów oraz witamin: A, z grupy B, C, E, PP. Chętnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i zdrowej żywności, ze względu na przyjazne człowiekowi substancje - zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, opóźniają procesy starzenia, działają bakteriostatycznie, stymulują przemianę materii, działają wyszczuplająco i detoksykująco.
-
Algi morskie
Rośliny wodne przypominające glony i wodorosty o specyficznej budowie i właściwościach. Stosuje się je przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Zawierają cenne składniki mineralne, mikroelementy oraz witaminy A, C, E, PP oraz witaminy z grupy B. Algi pozytywnie wpływają na stan skóry, opóźniając efekty starzenia. Działają korzystnie na metabolizm człowieka.
-
Alginat
Związek pochodzenia organicznego. Jest składnikiem ścian komórkowych alg, glonów i trawy morskiej. Jest składnikiem wielu preparatów i kosmetyków pielęgnacyjnych, jak kremy do twarzy, do masażu, żele pod prysznic, odżywki do włosów a nawet pasty do zębów. Tworzy na skórze warstwę ochronną, niczym filtr, przed utratą wody. Ponadto ją nawilża, odmładza i regeneruje.
-
Alginian
Sól występująca w wodorostach morskich jak algi czy trawy morskie. Jest składnikiem ścian komórkowych glonów. Jako substancja jest dodawany często do żywności (E401, E404). Dzięki swoim lepkim, żelującym właściwościom potrafi spajać inne składniki spożywcze w produktach. Wykorzystywany w produktach organicznych, cukierniczych czy sosach.
-
Algoterapia
Proces leczenia wyciągami z alg. Metoda ta wykorzystuje lecznicze właściwości tych wodnych roślin - głęboko penetruje skórę. Stosuje się ją przeważnie przy zabiegach pielęgnacyjnych skóry poprzez kąpiele czy maski a także przy zabiegach relaksacyjnych i odprężających. Eliminuje toksyny z organizmu, wyszczupla i działa antycellulitowo.
-
Alkohol
Substancja pochodzenia organicznego, wytwarzana w wyniku fermentacji materiału roślinnego. Stosowany jest w przemyśle farmaceutycznych i spożywczym. Może częściowo zastąpić syntetyczne konserwanty. W kosmetyce stosuje się alkohol skażony chemicznie, czyli niezdatny do spożywania jak i naturalny alkohol dodawany do kosmetyków organicznych. Posiada właściwości bakteriobójcze. W odpowiednim stężeniu w kosmetykach sprzyja wprowadzenie do nich innych cennych składników - jako środek ułatwiający rozpuszczenie. Przyspiesza również wchłanianie kosmetyku oraz zmniejsza jego lepkość.
-
Alkohol benzylowy
Związek organiczny z grupy alkoholi aromatycznych. W postaci estrów występuje w olejkach eterycznych i stosuje się go jako składnik kompozycji zapachowych, zapewnia im działania grzybobójcze i bakteriobójcze. Posiada działania konserwujące.
-
Alkohol cetylostearylowy
Związek organiczny składający się z alkoholu cetylowego i stearylowego. Jest ważną substancją stabilizującą emulsje - reguluje lepkość i konsystencję. Posiada właściwości natłuszczające, zmiękczające, odbudowujące i złuszczające skórę. Nadaje jej również miękkości i elastyczności.
-
Alkohol cetylowy
Związek organiczny stosowany jako stabilizator emulsji - posiada działania emulgujące, wpływając na konsystencję kosmetyku. Substancja działa zmiękczająco i nawilżająco na skórę, ogranicza utratę wody.
-
Alkohol cetylowy- alkohol tłuszczowy
Substancja z grupy alkoholi tłuszczowych. Stosowany w kosmetyce jako emulgator - zagęszcza i stabilizuje emulsje. Ma właściwości zmiękczające i nawilżające naskórek oraz przyspiesza wchłanianie innych składników.
-
ALLVERNE
Polski producent kosmetyków do pielęgnacji ciała, posiadające delikatne składniki myjące oraz starannie skomponowane naturalne substancje. Wiele produktów nie zawiera parabenów i szkodliwych substancji, sztucznych barwników i alkoholi. W portfolio produktowe wchodzą linie kosmetyków: Allverne Nature's Essences to kremy, oleje, mydła i balsamy do pielegnacji ciała, Allverne Home & Essences - produkty do aromatyzacji wnętrz w tym patyczki zapachowe i świece, Allverne Science & Nature - organiczne kremy do twarzy, Allvernum to wody perfumowane dla kobiet, Vitea oferująca produkty do higieny intymnej, pielęgnacji twarzy i ciała.
-
Allverne Nature s Essences
Linia kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy i rąk. W jej ramach można znaleźć szeroki wybór kremów, balsamów i eliksirów do kąpieli i pod prysznic, mydła w kostce i w płynie do rąk i pod prysznic. Składy oparte są na naturalnych esencjach kwiatów i roślin oraz delikatnych środkach myjących i pielęgnacyjnych. Wszystkie produkty z linii cechują się oryginalną recepturą i ciekawą oprawą graficzną. Pozytywnie wpływają na stan ciała, pielęgnując skórę, ujędrniając ją i nawilżając.
-
Aloes
Znana od wieków roślina lecznicza o silnych właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Wykorzystywany we współczesnej medycynie często w postaci oleju aloesowego. Stosowany na rany przyspiesza proces gojenia i łagodzi objawy podrażnienia skóry. Sok z aloesu może obniżać poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę.
-
Alona
To inaczej zagęszczony sok z aloesu. Wykorzystuje się go do produkcji leków oraz kosmetyków. Alona działa wszechstronnie, jest naturalnym antybiotykiem, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wykorzystywany jest również przy lekach na opryszczkę oraz zapalenia jelit.
-
Alta
Polski producent kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji i higieny stóp. Firma powstała w Bydgoszczy w 1963 roku i do dnia dzisiejszego jej produkty cieszą się popularnością ze względu na wysoką jakość. W ofercie producenta można znaleźć takie preparaty do stóp jak Krem do stóp Alta, który zmiękcza naskórek, posiada substancje przeciwzapalne, wyciąg z szałwii, nagietka i oleju z drzewa herbacianego. Dezodorant do stóp Alta, który zmniejsza nadmierne pocenie, odświeża i chroni przed bakteriami - działa antygrzybicznie i antybakteryjnie. Proszek Alta, czyli ziołowy środek przeciw poceniu się stóp.
-
Ałun
Stosowany jako alternatywa dla antyperspirantów posiada właściwości bakteriobójcze. Ma postać bezbarwnego, krystalicznego proszku, składających się z soli mineralnych. Ałun łatwo rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Działa dezynfekująco i mocno ściągająco. Poza tym łagodzi podrażnienia skóry w wyniku oparzeń słonecznych lub ukąszeń owadów. Stosowany jest w wodach po goleniu i do twarzy.
-
Aminokwasy
Grupa organicznych związków chemicznych, która jest podstawowym elementem strukturalnym protein. W kosmetyce chętnie wykorzystywane w kremach nawilżających - aminokwasy uczestniczą w biosyntezie wielu związków w komórkach, które są dobrze przyswajane przez skórę. Zatrzymują wilgoć. Są naturalnym czynnikiem nawilżającym naskórek, zmiękczają go i uelastyczniają.
-
ANAGEN
Jeden z cyklów wzrostu włosa. Jest to aktywa faza wzrostu. W fazie anagenu znajduje się 80-85% włosów, a cały proces wzrostu może trwać od 4 do 8 tygodni. Podczas fazy anagenu, komórki włosa rosną w dół, otaczając brodawkę i tworząc opuszkę. W trakcie trwania wzrostu melanocyty zaczynają produkować melaninę. Zaburzenie fazy anagenowej może prowadzić do łysienia anagenowego - jest to zaburzenie wzrostu włosa, które w dodatku stają się łamliwe, cieńsze i podatne na uszkodzenia. Występują kosmetyki i leki zapobiegające łysieniu anagenowemu, w składzie którego występuje organiczny związek chemiczny minoksydyl.