Mogą Cię również zainteresować:
-
Zmarszczki starcze
- zmarszczki będące efektem starzenia się tkanek oraz osłabienia włókiem elastynowych i kolagenowych. Ważnym czynnikiem w procesie powstawania zmarszczek starczych jest genetyka, ale bardzo istotne są też odpowiednia dieta i pielęgnacja. Ich powstawaniu nie da się zapobiec, ale możliwe jest ich zminimalizowanie i opóźnienie w czasie ich pojawianie się. Zmarszczki starcze można podzielić na powierzchniowe i głębokie.
-
Zmielone pestki jeżyny
- jeden z wielu składników pielęgnacyjnych produktów kosmetycznych. Ich działanie polega na złuszczaniu martwego naskórka (właściwości peelingujące) a także intensywnym zmiękczaniu skóry. Przykładem produktów, które zawierają ten składnik w swoim składzie, są niektóre preparaty marki Vianek.
-
Zmielone pestki malin
- jeden z wielu składników pielęgnacyjnych produktów kosmetycznych. Ich działanie polega na złuszczaniu martwego naskórka (właściwości peelingujące) a także intensywnym zmiękczaniu skóry. Przykładem produktów, które zawierają ten składnik w swoim składzie, są niektóre preparaty marki Vianek.
-
Zmywacze do paznokci
- płyn, który służy do pozbycia się z płytki paznokcia lakieru. Produkt często zawiera organiczne rozpuszczalniki, takie jak np. octan butylu, aceton itd. Niektóre z nich mają w swoim składzie także dodatki, np. wyciąg z szałwii czy witaminę F. Poszczególne zmywacze do paznokci zawierają także olejki pielęgnacyjne, które mają za zadanie poprawić stan paznokci.
-
Zmywanie
- proces usuwania niepożądanych elementów z powierzchni przy użyciu płynów. Określenie najczęściej używane jest w odniesieniu do czynności zmywania naczyń. Używa się go także w kontekście kosmetycznym, np. zmywanie lakieru do paznokci (przy użyciu zmywacza).
-
Znamię
- występująca na skórze zmiana, która pojawiła się na skutek niedoboru albo nadmiaru jakiegoś składnika tlenowego. Wyróżniamy wiele rodzajów znamion, między innymi: znamię płaskie, naskórkowe, łojotokowe, naczyniowe, barwnikowe skóry, znamię z przydatków skóry itd. Swoje znamiona warto pokazać dermatologowi, ponieważ niektóre z nich, zwłaszcza te, które zmieniają z czasem swój wygląd, mogą być potencjalnie niebezpieczne.
-
Znamiona barwnikowe
- zmiany skórne zwane potocznie pieprzykami. Ze względu na różne kryteria, wyróżniamy znamiona barwnikowe zwykłe i atopowe, skórne, łączące i złożone a także wrodzone lub nabyte. Warto kontrolować stan swoich znamion u dermatologa – niektóre z nich, zwłaszcza te, które zmieniają z czasem swój wygląd, mogą być potencjalnie niebezpieczne. Generalnie małe znamiona niosą za sobą mniejsze ryzyko.
-
Żółcień żelazowa
- półprodukt kosmetyczny, często wykorzystywany jako sposób nadania pożądanego koloru podkładom i pudrom do twarzy. Żółcień żelazowa jest pigmentem mineralnym. Występuje w produktach przeznaczonych do oczu, ust, twarz, a nawet paznokci. W mydłach jej kolor jest stabilny. Jeżeli połączy się ją z innymi pigmentami na bazie np. tlenków, można otrzymać zupełnie nowe kolory.
-
Życie seksualne
- całokształt czynności związanych z odczuwaniem oraz zaspokajaniem popędu płciowego. Słowo "seks" odnosi się także do określenia atrakcyjności seksualnej danej osoby. Nauka zajmująca się badaniem kwestii związanych z całością seksualności człowieka nazywa się seksuologią. Pierwsze badania naukowe dotyczące seksualności ludzi oraz praktyk z niej wynikających datuje się na początek XX w.
-
Żywokost
- roślina wieloletnia, szeroko występująca w Polsce. Może osiągnąć maksymalnie 1 metr wysokości. Kwiaty żywokostu są fioletowe. Kwitnie on w okolicach maja i czerwca. Wykorzystywany jest on jako surowiec lekarski a także jako roślina ozdobna. W leczeniu stosuje się go jako sposób na ściągnięcie i powleczenie błon śluzowych żołądka, przy wypełnianiu ubytków kostnych, do płukania gardła itd. Obecnie nie stosuje się go wewnętrznie.