Mogą Cię również zainteresować:
-
Skóra właściwa
- jedna z trzech warstw skóry, umiejscowiona pomiędzy naskórkiem a warstwą podskórną. Skóra właściwa zbudowana jest przede wszystkim z tkanki łącznej włóknistej. Jej grubość wynosi o 1 mm do 3 mm. Składa się z dwóch warstw: brodawkowej oraz siatkowatej. W skórze właściwej występują nerwy, gruczoły, korzenie włosów a także naczynia krwionośne. Jest ona określana warstwą wspierającą i odżywczą.
-
Skóra z problemami
- skóra, na której występują, w stopniu przewyższającym ogólnie przyjętą normę, niedoskonałości i niepożądane przypadłości a także zmiany chorobowe. Skóra z problemami odznacza się obecnością wyprysków, przesuszeniem bądź błyszczeniem, wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i innymi zmianami. Wymaga ona wzmożonej opieki oraz, często, konsultacji dermatologicznych. Dla skóry z problemami stworzonych zostało wiele specjalistycznych linii kosmetyków, które mają za zadanie pomóc ją normować.
-
Skrobia kukurydziana
- źródło węglowodanów otrzymywane z białych pręcików kukurydzy. Skrobia kukurydziana jest produktem bezglutenowym. Zawiera niewielką ilość witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Znajduje swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. W warunkach domowych, skrobia kukurydziana jest często stosowana jako środek do czyszczenia plam z powierzchni, zagęszczacz do sosów i zup oraz dodatek do wypieków.
-
Skrzyp polny
- gatunek rośliny z rodziny skrzypowatych, występujący przede wszystkim w Europie. Skrzyp polny jest rośliną leczniczą o działaniu remineralizującym, moczopędnym i przeciwzapalnym. Ma także zastosowanie w kosmetyce - w formie naparu może być stosowany do mycia cery zmęczonej, starzejącej się lub z problemami. W formie wywaru występuje w kosmetykach do płukania włosów oraz spieniających środkach do kąpieli.
-
Skwalan
- związek chemiczny, który w standardowych warunkach występuje w stanie ciekłym. Stanowi powstałą w wyniku wysycenia podwójnych wiązań pochodną skwalenu. Wchodzi w skład ludzkiego sebum. Opinie kosmetologów na kwestie jego przezskórnych dyfuzji są podzielone. Skwalan znajduje swoje zastosowanie jako lubrykant i emolient.
-
Słodycze i przekąski
- produkty spożywcze charakteryzujące się z reguły słodkim smakiem, które spożywa się nieregularnie pomiędzy głównymi posiłkami. W ich składzie znajdują się przeważnie cukier, kakao, mleko, bakalie itd. Słodycze i przekąski są z reguły mocno dosładzane i koloryzowane. Wykazują wysoką wartość energetyczną. Nie poleca się ich osobom z nadwagą i otyłością.
-
SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)
- substancja anionowa, powierzchniowo czynna. Znajduje zastosowanie w produktach do chemii gospodarczej i w kosmetykach. Najczęściej stosowana w preparatach przeznaczonych do mycia ciała i w szamponach do włosów. Występuje także w produktach pielęgnacyjnych, pełniąc rolę emulgatora. Jest popularną substancją myjącą, usuwającą zanieczyszczenia z włosów oraz skóry.
-
SODIUM LAURYL SULFATE (SLS)
- stosowany jako detergent środek powierzchniowo czynny. Szeroko stosowany w kosmetyce. Ma działanie wspomagające wytwarzanie piany. Wykazuje większe niż SLES działanie drażniące i wysuszające na skórę, zwłaszcza wrażliwą i alergiczną. Badania wskazują, że SLS mogę kumulować się w tkankach organizmu.
-
Sodium Salt
- sól sodowa.
-
Sok z cytryny
- sok pozyskany z cytryny właściwej, rośliny z rodziny rutowatych. Ma szeroki zakres oddziaływania prozdrowotnego. Zawarty w nim kwas cytrynowy jest antyoksydantem eliminującym wolne rodniki. Sok z cytryny wykazuje także działanie antydepresyjne i bakteriobójcze. Posiada zestaw wielu witamin, w tym C, B1, B2, B6, E, oraz mikro i makroelementów.
-
Sól kąpielowa
- sól wykorzystywana w zabiegach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Sole do kąpieli zawierają wiele cennych minerałów, w tym sód, potas, wapń, brom i inne. Poprawiają koloryt i nawilżenie skóry. Są polecane zwłaszcza osobom z problemami skóry, łuszczycą, bólami mięśni i stawów. Ich stosowanie zaleca się także osobom narażonym na przewlekły stres, gdyż działają kojąco na układ nerwowy.
-
Sól morska
- sól o zbliżonej do soli kuchennej zawartości sodu (ok. 40%). Uzyskuje się ją w procesie odparowywania mody morskiej. Najważniejsze składniki, jakie można znaleźć w soli morskiej to chlor, sód, magnez, wapń i potas. Sposób jej pozyskiwania sprzyja występowaniu wyższego poziomu składników mineralnych.
-
Sól sodowa kwasu mlekowego, L-mleczan sodu
-związek otrzymywany w trakcie procesu fermentacji cukrów (przy udziale bakterii mlekowych Lactobacillus. Jeden z elementów składowych NMF – naturalnego czynnika nawilżającego skóry, odpowiadającego za właściwy poziom nawodnienia naskórka. Ma łagodniejsze działanie niż kwas mlekowy, nie podrażnia i nie złuszcza skóry. Wykazuje pozytywne działanie na skórę trądzikową, poprzez łagodzenie stanów zapalnych. Przez swoje działanie nawilżające, stanowi składnik wielu kosmetyków.
-
Sól sodu kwasu anyżowego
- sól sodu pozyskiwanego z kopru anyżowego kwasu anyżowego to bezpieczny, wykorzystywany w kosmetyce konserwant o działaniu antybakteryjnym. Wykazuje działanie bakteriobójcze poprzez zmniejszanie aktywności mikroorganizmów występujących na skórze. Ma także właściwości maskujące (hamuje lub zmniejsza odczuwalności smaków i zapachów).
-
Solanki
- rodzaj wody mineralnej charakteryzujący się dużą ilością jonów sodowych, stężeniem chlorku soku >15 g/l, wysokim poziomem związków bromu i jodu oraz soli magnezowych. Solanki maja zastosowanie w procesie leczenia osób dotkniętych reumatyzmem, chorobami neurologicznymi, układu oddechowego i narządów ruchu. W Polsce występują przede wszystkim w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.
-
Sonoforeza
- zabieg polegający na pobudzeniu przyjmowania do skóry substancji odżywczych poprzez zastosowane ultradźwięków. Sonoforeza pobudza przemianę materii i usprawnia proces oddychania. Zabieg poprawia proces przepływu limfy, i usuwania toksyn z organizmu. Dodatkowo, sama sonoforeza jest bezbolesna i towarzyszą jej raczej przyjemne doznania.
-
Soraya
- polska firma kosmetyczna, która powstała w 1984 r. Soraya założona została przez Jolantę Zwolińską. Specjalizuje się do dzisiaj w produktach dla kobiet do higieny i pielęgnacji. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek kosmetycznych.
-
Sorbinian potasu
- związek chemiczny o właściwościach i zakresie wykorzystania zbliżonych do kwasu sorbowego. Sorbian potasu ma zastosowanie jako środek konserwujący żywność. Dodaje się go także do kosmetyków oraz papierosów. Może wywoływać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Związek uważany jest za nietoksyczny.
-
Sorbitan Stearate & Sucrose Cocoate
- emulgator pochodzący z oleju kokosowego. Jest on dobrze tolerowany przez skórę. Sorbitan Stearate and Sucrose Cocoate stosuje się także w procesie produkcji żywności.
-
Sorbitol
- bezbarwny, krystaliczny związek chemiczny o słodkim smaku, rozpuszczalny w wodzie. Sorbitol wykorzystywany jest jako dodatek do żywności, a także przy produkcji lakierów, detergentów, środków farmaceutycznych i kosmetyków. W środowisku naturalnym sorbitol występuje w wielu owocach, m.in. w jabłkach, wiśniach, morelach, brzoskwiniach. Jego stężenie jest kilkukrotnie większe w owocach suszonych.