Mogą Cię również zainteresować:
-
Syropy
- w medycynie termin ten oznacza płynną formę leku, przeznaczoną do stosowania doustnego. Syropy charakteryzują się zwykle dużą lepkością i słodkim smakiem. Poza medycyną, mogą one być roztworami cukru, stosowanymi m.in. do sporządzania napojów, np. syrop owocowy. W syropach stosuje się często substancje pomocnicze, aby poprawić ich smak, zapach czy kolor. W przypadku medycyny, wymagane jest, aby te substancje stosowane były w takich ilościach, aby nie wywoływały własnego działania farmakologicznego.
-
Szałwia
- roślina z rodziny jasnotowatych, znana już w starożytności ze swoich leczniczych właściwości. Pochodzi ona z terenów Morza Śródziemnego, ale obecnie spotkać ją można także innych obszarach. Rzymianie oraz Grecy stosowali ją kiedyś w charakterze leku na utratę pamięci oraz ukąszenia węża. W okresie średniowiecza szałwia była także używana jako leku na padaczkę, gorączkę i przeziębienia. Uważano ją za afrodyzjak. Dziś, używa się jej przede wszystkim jako surowca lekarskiego, w sztuce kulinarnej oraz kosmetyce (przez wysoką zawartość olejków eterycznych).
-
Szampon i odżywka 2w1
- kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji włosów. Preparat powinien mieć właściwości myjące włosy i skórę głowy ale również powinien dostarczać włosom potrzebnych składników i nawilżać je. Szampon i odżywka 2 w 1 to preparat intensywnie pielęgnujący włosy, który łączy funkcje myjącą i odżywiającą. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu w trakcie mycia włosów.
-
Szampon i żel pod prysznic 2w1
- kosmetyk łączący w sobie zastosowanie tradycyjnego szamponu i żelu pod prysznic. Jego funkcjami są zarówno mycie i pielęgnacja włosów, jak i mycie ciała. Szampony i żele pod prysznic 2w1 są często przeznaczone dla dzieci. Ze względu na swoją podwójną funkcję, ich stosowanie jest zwykle ekonomiczniejsze niż używanie szamponów i żelów do ciała osobno.
-
Szampony
- produkt o płynnej konsystencji przeznaczony do mycia włosów. Zwykle zawiera płynne mydło, substancje spieniające oraz dodatkowe środki pomocnicze. Jego historia sięga roku 1903, kiedy Hans Schwarzkopf wprowadził na rynek szampon w proszku do rozpuszczenia w wodzie. Pierwszy polski szampon do włosów wyprodukowano dopiero w latach 60 XX w. Jego producentem była firma Miraculum, a sam szampon nosił nazwę Finezja.
-
Szampony dla mężczyzn
- produkt o płynnej konsystencji przeznaczony do mycia włosów dla mężczyzn. Zwykle zawiera płynne mydło, substancje spieniające oraz dodatkowe środki pomocnicze. Jego formuła jest stworzona w taki sposób, aby był jak najlepiej dostosowane do pielęgnacji włosów dla mężczyzn. Szampony dla mężczyzn często posiadają składniki mające zapobiegać wypadaniu włosów oraz innym problemom, z którymi mierzą się przede wszystkim mężczyźni.
-
Szampony do włosów
- produkty o płynnej konsystencji przeznaczone do mycia włosów. Zwykle zawierają płynne mydło, substancje spieniające oraz dodatkowe środki pomocnicze. Ich historia sięga roku 1903, kiedy Hans Schwarzkopf wprowadził na rynek szampon w proszku do rozpuszczenia w wodzie. Pierwszy polski szampon do włosów wyprodukowano dopiero w latach 60 XX w. Jego producentem była firma Miraculum, a sam szampon nosił nazwę Finezja.
-
Szampony do włosów farbowanych
- produkty o płynnej konsystencji przeznaczone do mycia włosów farbowanych. Zwykle zawierają płynne mydło, substancje spieniające oraz dodatkowe środki pomocnicze. Szampony do włosów farbowanych mają dodatkowo pielęgnować kolor włosów oraz wspomóc procesy regeneracyjne włosów zniszczonych farbowaniem. Istotne jest, aby szampon nie osłabiał wraz z kolejnymi myciami koloru włosów.
-
Szarłat
- rodzaj rośliny z rodziny szarłatowatych. Inaczej zwany amarantusem. Był pierwszą rośliną, którą zaczęli uprawiać ludzie. Stanowił podstawę w diecie Inków, Majów i Azteków. Zawiera wiele składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze oraz błonnik. Z powodzeniem może być stosowany jako alternatywa dla znanych nam zbóż. Z amarantusa można wytwarzać także olej, który jest często stosowany w salonach piękności.
-
Szczoteczki
- przedmiot służący do wymiatania, wygładzania, szorowania danej powierzchni. Zwykle używany w znaczenia szczoteczki do zębów, i oznacza wtedy przyrząd służący do utrzymywania czystości w jamie ustnej, który, za pomocą włosia o odpowiedniej twardości, umożliwiają one rozprowadzenie pasty do zębów na czyszczonej powierzchni w celu usunięcia osadu nazębnego oraz resztek pokarmu. Wyróżniamy kilka rodzajów szczoteczek do zębów: tradycyjne, obrotowe, pulsacyjne, soniczne i inne.
-
Szczoteczki do mycia twarzy
- akcesorium do mycia twarzy, które zrewolucjonizowało proces oczyszczania twarzy. Szczoteczki do twarzy polecane są przede wszystkim osobom z problemami skórnymi, chociaż na rynku znajdują się modele dostosowane do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Konsekwentne stosowanie akcesorium ma zapewnić staranny demakijaż, złuszczenie martwych komórek, zapobieganie zmarszczkom i dokładne oczyszczenie porów. Choć sam pomysł na szczoteczkę do twarzy jest relatywnie nowy, to nie brakuje entuzjastów jego stosowania. Urządzenie jest zwykle wyposażone w zestaw końcówek, z których każda ma nieco inne zastosowanie.
-
Szczoteczki do zębów
- przedmioty służące do utrzymywania czystości w jamie ustnej. Za pomocą włosia o odpowiedniej twardości, umożliwiają one rozprowadzenie pasty do zębów na czyszczonej powierzchni w celu usunięcia osadu nazębnego oraz resztek pokarmu. Wyróżniamy kilka rodzajów szczoteczek do zębów: tradycyjne, obrotowe, pulsacyjne, soniczne i inne. Ze względu na twardość włosia, szczotki dzielimy zwykle na twardą, średnią oraz miękką.
-
Szczoteczki elektryczne
- urządzenia zasilane akumulatorem, służące do utrzymania czystości w jamie ustnej. Składają się z główki (którą należy co jakiś czas wymieniać), rączki oraz stacji akumulatorowej. Niektóre z nich zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak czujnik ciśnienia czy zegarek. Uważa się, że szczoteczka elektryczna podnosi komfort mycia zębów i ułatwia utrzymanie higieny w jamie ustnej.
-
Szczoteczki jednopęczkowe
- przedmiot służący do utrzymania higieny w jamie ustnej, przeznaczony dla osób noszących aparat ortodontyczny. Szczoteczki te starannie czyszczą przestrzenie między-zębowe, docierając tam, gdzie zwykłym szczotkom trudno jest sięgnąć. Ze względu na swój kształt, podnoszą komfort dbania o higienę jamy ustnej osobom posiadającym aparaty ortodontyczne oraz implanty. Przy stosowaniu tego rodzaju szczotki do zębów, warto zapoznać się ze specjalnymi technikami procesu czyszczenia.
-
Szczoteczki międzyzębowe
- przyrządy służące do utrzymywania higieny w jamie ustnej. Ich zadaniem jest docieranie do wszystkich miejsc w przestrzeniach między-zębowych, nawet tych najgorzej dostępnych. Szczoteczki międzyzębowe to urządzenia delikatne i nie niosące ryzyka uszkodzeń. Są dostępne w wielu rozmiarach.
-
Szczoteczki zapasowe
- końcówki wymienne do szczoteczek elektrycznych. Jak każda główka szczoteczek do zębów, główki szczotek elektrycznych zużywają się w miarę użytkowania. Dlatego należy zwracać uwagę, aby zużytą końcówkę wymienić na nową. Pozostałe części szczotek elektrycznych nie wymagają systematycznej wymiany. W zależności od rodzaju szczotki elektrycznej oraz częstotliwości mycia zębów, przeciętny okres używalności jednej główki może się różnić.
-
Szczotki do makijażu
- specjalne pędzle do makijażu przypominające pędzle. Ich główki z reguły są owalne a włosie gęste. Higiena szczotek do makijażu jest podobna jak w przypadku pędzli.
-
Sztuczne paznokcie, klej
- wykonane z tworzywa sztucznego nakładki na paznokcie, które należy przymocować za pomocą specjalnie do tego stworzonego kleju. Często stosowana metoda przedłużania paznokci. W zależności od tworzywa, z którego wykonane są sztuczne paznokcie, utrzymują się one na dłoni różną ilość czasu i są bardziej lub mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sztuczne paznokcie stały się szczególnie popularne pod koniec XX w.
-
Sztuczne rzęsy/kępki
- krótkie włoski wykonane przeważnie z tworzywa syntetycznego, których zadaniem jest imitowanie ludzkich rzęs. Stosuje się je, aby wydłużyć i zagęścić naturalne rzęsy. Ze względu na formę, można je podzielić na kępki oraz rzęsy na żyłce. Metoda samego nakładania różni się w zależności od rodzaju sztucznych rzęs.