Mogą Cię również zainteresować:
-
Olej migdałowy
Olej powstający z migdałów. Jest dość powszechnie używany w kosmetyce ze względu na właściwości takie jak: nawilżanie skóry i przesuszonych włosów, spowalnianie procesów starzenia się skóry, usuwanie martwych komórek. Może być stosowany niemal do każdego typu cery, ponieważ jest bardzo delikatny.
-
Olej morelowy
Pozyskiwany z pestek moreli. Jest bogaty w witaminy E i A, sprawia, że skóra staje się nawilżona. Szybko się wchłania, jest delikatny i bezpieczny dla najmłodszych. Ma podobne właściwości do oleju migdałowego oraz brzoskwiniowego.
-
Olej nierafinowany
Jest tłoczony na zimno, z użyciem mechanicznych procesów, takich jak tłoczenie, sedymentacja, filtracja, czy oczyszczanie. Jest to najbardziej naturalny sposób na pozyskiwanie oleju. Jest zdrowszy i posiada więcej właściwości dobrych dla ciała i organizmu, niż olej rafinowany.
-
Olej palmowy
Produkt, który jest składnikiem wielu produktów i wzbudza sporo kontrowersji. Jest to spowodowane tym, że surowy olej palmowy ma wiele cennych składników, natomiast ten przetworzony i utwardzony jest szkodliwy dla zdrowia.
-
Olej parafinowy
Jest płynną postacią parafiny. W kosmetyce jest często stosowany jako składnik balsamów, kremów, czy też mleczek do ciał, ponieważ ma silne właściwości nawilżające, wygładzające oraz zmiękczające skórę. Ten produkt sprawdza się również w przypadku pielęgnacji łamliwych i rozdwajających się paznokci.
-
Olej rafinowany
Powstaje przy użyciu wysokiej temperatury, przez co wtedy traci część właściwości odżywczych, które posiada olej nierafinowany. Za to jest bardziej uniwersalny i tańszy. Używa się go głównie w kuchni.
-
Olej rokitnikowy
Powstaje z rokitnika zwyczajnego, jest bogaty w witaminę A, karotenoidy, kwasy tłuszczowe. Jest dość drogi, jednak ma niezwykły wpływ na urodę. Sprawdza się w leczeniu trądziku, egzem, zmian alergicznych, stanów zapalnych, czy wszystkich podrażnień skóry, dodatkowo przyspiesza gojenie się ran, dodaje cerze zdrowego kolorytu i jest zaliczany do składników przeciwzmarszczkowych.
-
Olej rozmarynowy
Jest jednym z najbardziej cenionych olejków eterycznych w kosmetyce, ze względu na jego zastosowanie w stanach zapalnych skóry, właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Sprawdza się również w pielęgnacji włosów i skóry. Stosuje się go w szamponach i odżywkach do włosów, ponieważ eliminuje łupież.
-
Olej rycynowy
Produkt, który jest powszechnie uznawany za środek przeczyszczający, jednak ma również inne działanie. Sprawdza się doskonale w przypadku pielęgnacji brwi, rzęs oraz włosów, ponieważ stymuluje ich wzrost i zagęszcza je.
-
Olej ryżowy
Jest pozyskiwany z łusek ryżowych, zawiera wiele witamin oraz minerałów, dzięki czemu jego właściwości zostały docenione również przez przemysł kosmetyczny. Poprawia mikrokrążenie skóry, hipoalergiczny, rozjaśnienia przebarwienia oraz nie zatyka porów.
-
Olej sezamowy
Powstaje z nasion sezamu i stosuje się go dość często w przemyśle kosmetycznym, jednak przy jego obróbce producenci muszą działać bardzo ostrożnie ze względu na jego wrażliwość na wysokie temperatury. Jest źródłem mikro oraz makroelementów. Działa regenerująco, odżywczo, nawilżająco na skórę. Nie powinno się go stosować w przypadku stanów zapalnych lub przy rozszerzonych naczynkach.
-
Olej śliwkowy
Powstaje z pestek śliwek, ma bardzo charakterystyczny zapach migdałowo-marcepanowy. Jest stosowany przy pielęgnacji skóry suchej oraz zniszczonej, działa przeciwzapalnie, regeneruje skórę oraz zwiększa wchłanianie substancji aktywnych. Sprawdza się w przypadku pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry oraz włosów.
-
Olej słonecznikowy
Często pojawia się w kosmetykach takich jak kremy, mleczka, kosmetyki do kąpieli, wykorzystuje się go również do poprawy wyglądu włosów. Ma właściwości regenerujące, redukujące liczbę wolnych rodników, zwiększające elastyczność, a do tego nie zapycha porów.
-
Olej sojowy
Jest pozyskiwany z nasion soi, a używa się go dość często w produkcji kremów, mydeł oraz różnych mleczek do ciała. Świetnie sprawdza się w przypadku pielęgnacji tłustej cery, przy czym łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum. Oprócz tego opóźnienia procesy starzenia się skóry, dlatego jest również wykorzystywany przy produkcji kremów przeciwzmarszczkowych.
-
Olej tamanu
Powstaje z drzewa tamanu rosnącego w południowej Azji, Afryce i na wyspach Pacyfiku. Ma on właściwości gojące, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, przejawia działanie antybakteryjne, zwalcza wolne rodniki oraz intensywnie regeneruje skórę i niweluje blizny.
-
Olej wiesiołkowy
Powstaje z nasion wiesiołka. Nie jest drogi, więc jest wykorzystywany w wielu gałęziach, np. ułatwia odchudzania, poprawia stan skóry, wzmacnia odporność, chroni układ krążenia, poprawia płodność, czy też obniża cholesterol, dodatkowo sprawdzi się również w przypadku bolesnych miesiączek, ponieważ łagodzi takie dolegliwości.
-
Olej z awokado
Jest pozyskiwany z pestek awokado. Jest wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce. Produkty z tym surowcem mają właściwości nawilżające, ponieważ ten składnik tworzy na powierzchni skóry ochronny film. Dodatkowo wpływa na szybsze gojenie się ran. Gdy jest stosowany do masażu głowy zapobiega łupieżowi i wypadaniu włosów.
-
Olej z czarnej porzeczki
Jest dość wyjątkowy ze względu na to, że zawiera dwa unikalne kwasy tłuszczowe: GLA i SDA. Ma działanie przeciwzapalne, gojące oraz antyalergiczne. Stosowany na skórę wzmacnia ją, regeneruje oraz uelastycznia. Stosuje się go również w kremach przeciwzmarszczkowych, ponieważ zwalcza wolne rodniki.
-
Olej z czarnuszki
Ten rodzaj oleju nie bez powodu zyskał tak dużą popularność. Oprócz tego, że wykazuje niesamowicie pozytywne działanie na nasz organizm, to jeszcze poprawia urodę dzięki właściwościom nawilżającym i ujędrniającym, przeciwzmarszczkowym, zmniejszającym wrażliwość skóry na promieniowanie UV, czy też wzmacniającym włosy oraz zmniejszającym ich wypadanie.
-
Olej z dzikiej róży
Jest często wykorzystywany jako faza tłuszczowa w kosmetykach. Jest polecany do pielęgnacji suchej skóry, dojrzałej oraz zniszczonej, która potrzebuje ujędrnienia. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej, delikatnej i wrażliwej, które potrzebują dodatkowej ochrony.