Olej abisyński to naturalne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na skórę i włosy. Choć ten olej nie należy do popularnych, coraz częściej możemy znaleźć go na drogeryjnych półkach. Z uwagi na swoje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne zjednał sobie liczne grono miłośników. Za co go tak pokochali? Jak działa i dlaczego warto znaleźć mu miejsce w swojej rutynie pielęgnacyjnej? Poznajmy zatem olej abisyński od środka.
Spis treści:
- Olej abisyński – właściwości i pochodzenie
1.1. Olej abisyński – komedogenność - Olej abisyński na twarz – co mu zawdzięczamy?
- Olej abisyński pod oczy – rozjaśnia cienie pod oczami
- Olej abisyński – włosy go pokochają!
4.1. Jak używać oleju z nasion modraku na włosy? - Olej abisyński na paznokcie
- Gdzie można kupić olej abisyński?
Polecane produkty:
Olej abisyński – właściwości i pochodzenie
Olej abisyński (Crambe Abyssinica Seed Oil) pozyskuje się z nasion modraku abisyńskiego, który rośnie przede wszystkich w Afryce Środkowej i Wschodniej. Jego nazwa została zaczerpnięta od historycznej nazwy Etiopii, która niegdyś była Abisynią. Obecnie ten olej uprawiany jest również w basenie Morza Śródziemnego, a także w Stanach Zjednoczonych, dlatego jego dostępność jest większa.
To właśnie z uwagi na miejsce występowania szczególnie dobrze znany jest w kulturze afrykańskiej tamtejszych kobiet, które chętnie wykorzystują jego cenne właściwości kosmetyczne. W Europie zyskuje również coraz większą popularność i jest chętnie wykorzystywany w pielęgnacji anti-age w kosmetykach naturalnych.
To lekki i bezwonny olej, który znakomicie się wchłania i nie pozostawia tłustych plam ani lepkiej warstewki na skórze. Jego barwa jest słomkowa i w odniesieniu do innych olejów posiada bardziej oleistą formułę, dlatego bardzo dobrze penetruje naskórek.
Najwięcej właściwości pielęgnacyjnych posiada oczywiście olej abisyński nierafinowany. Zawiera dobroczynnie działające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki nim zyskał cenne właściwości antyoksydacyjne, czyli chroniące skórę przed powstawaniem wolnych rodników wpływających na szybsze starzenie się skóry. Ponadto kwasy z grupy omega-3 wspomagają leczenie różnego rodzaju dermatoz, do których należy między innymi egzema i atopowe zapalnie skóry (AZS). Z jego pielęgnacyjnych funkcji skorzystają również osoby, które mają skłonność do alergii.
Olej abisyński wydobywa się z nasion modraku, które zawierają 30% tego oleju. Ponadto w składzie oleju znajduje się nienasycony kwas tłuszczowy NNKT omega-9, czyli kwas erukowy w ilości od 50 – 60%, który ceni się za wyjątkową siłę nawilżającą i natłuszczającą skórę. Oprócz kwasu erukowego w składzie występują również kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas behenowy i inne.
Do pozostałych zalet tego surowca należy działanie regeneracyjne i nawilżające. Skóra podczas kuracji olejem abisyńskim odzyskuje elastyczność i sprężystość. Olej z modraku szczególnie polecany jest osobom z cerą suchą, wrażliwą, dojrzałą, na której widać zmęczenie i odwodnienie.
Do wyjątkowych właściwości tego oleju należy ochrona skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Bariera hydrolipidowa skóry zyskuje cennego sojusznika w walce z wiatrem, mrozem i słońcem. Olej łagodzi podrażnienia wywołane zbyt długą ekspozycją na słońce
Szukasz wielozadaniowego oleju do pielęgnacji? Przeczytaj artykuł: “Olej z ostropestu na twarz“
Olej abisyński – komedogenność
Jak się okazuje jego komedogenność, czyli zdolność do zapychania porów, jest znikoma, niemal równa zeru, co czyni go wyjątkowym na tle innych olejów. Z uwagi na te zalety bez ograniczeń może trafić do rutyny pielęgnacyjnej osób z cerą tłustą i mieszaną.
Olej abisyński na twarz – co mu zawdzięczamy?
Stosowanie oleju abisyńskiego na twarz znane jest w kosmetologii od wielu lat. Nie trzeba wybierać się do specjalistycznego gabinetu, aby skorzystać z jego cennych mocy prozdrowotnych. Coraz częściej możemy kupić kremy z olejem abisyńskim, różnego rodzaju sera przeciwzmarszczkowe, których formuły zostały wzbogacone o ten właśnie składnik. Z uwagi na jego niezwykłe właściwości pielęgnacyjne i łatwość w aplikacji świetnie sprawdzi się domowych zabiegach SPA dla całego ciała, a szczególnie skóry twarzy, szyi i dekoltu, po której najszybciej widać pierwsze oznaki starzenia się skóry.
Będzie odpowiedni w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jak go stosować? Możemy aplikować nierafinowany olej abisyński na twarz jako samodzielny kosmetyk. Nakładamy go na uprzednio oczyszczoną i stonizowaną twarz. Olej może stanowić również dodatek do kosmetyków do demakijażu. Olej z modraku dość szybko się wchłania. Najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji na noc, ponieważ wtedy skóra się regeneruje i lepiej przyswaja cenne składniki odżywcze znajdujące się w tym produkcie
Odprężająca kąpiel z dodatkiem oleju abisyńskiego przyniesie relaks nie tylko dla napiętych mięśni, ale również rozpromieni skórę, ukoi ją, pozostawiając delikatną jak chmurka warstwę nawilżenia i odżywienia.
Olej abisyński pod oczy – rozjaśnia cienie pod oczami
Olej abisyński pod oczy to doskonały pomysł na wzmocnienie i nawilżenie suchej i cienkiej skóry pod oczami, której pielęgnacja często jest bardziej czasochłonna niż pozostałych partii twarzy. Jeżeli zmagasz się z sińcami pod oczami, masz cienie pod oczami, ten surowiec rozjaśni skórę, odżywi ją i usunie skutki zmęczenia.
Olej można aplikować na suchą i oczyszczoną skórę. Wystarczy kilka kropli oleju delikatnie wklepać w naskórek i niemal od razu poczuć, jak skóra odzyskuje miękkość i gładkość. Olej z modraku z powodzeniem można dodać do ulubionego kremu, a nawet wzmocnić nim swoje serum olejowe. W zależności od preferencji kosmetycznych możesz wykorzystać olej w różnoraki sposób zarówno w olejowych kosmetykach, jak i tych emulsyjnych, jak kremy nawilżające czy przeciwzmarszczkowe.
Olej abisyński – włosy go pokochają!
Olejowanie włosów to metoda regeneracji kosmyków znana od setek lat, szczególnie w Indiach. W naszej szerokości geograficznej od wielu sezonów również robi wielką karierą i jest jednym z ulubionych zbiegów pielęgnujących włosy. W olejowaniu włosów liczy się przede wszystkim dobór odpowiedniego do porowatości pasm oleju. Komu w takim razie przyda się olej abisyński? To olej, który sprawdzi się w olejowaniu włosów średnioporowatych. Takie włosy dobrze wchłoną również olejek arganowy, olej jojoba, moringa, olejek rycynowy, rzepakowy czy olej ze słodkich migdałów.
Doniesienia naukowe mówią, że olej abisyński jest doskonałą alternatywą dla oleju arganowego z uwagi na podobną budowę chemiczną. Poza tym olej abisyński jest znacznie tańszy niż olej arganowy. Olej z modraku abisyńskiego jeszcze lepiej niż arganowy poprawia kondycję włosów i skuteczniej ułatwia ich rozczesywanie. Posiada większą zdolność ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi niż olej arganowy. Świetnie podbija blask włosów.
Jak używać oleju z nasion modraku na włosy?
Można z niego korzystać w różnoraki sposób. Spełni się podczas olejowania włosów, jako dodatek do odżywek i masek do włosów, jako serum na końcówki włosów, które zabezpieczy je przed rozdwajaniem i przesuszeniem. Włosy kręcone będą nim zachwycone, jeżeli zaaplikujesz go na końcówki loków lub sprężynek jako ostatni etap wydobywania skrętu włosów. Niektórzy twierdzą, że może być alternatywą dla silikonów.
Twoje włosy chcą się kręcić? Sprawdź, jak wydobyć skręt włosów
Olej abisyński na paznokcie
Dzięki jego licznym właściwościom pielęgnacyjnym dobrze sprawdzi się także w pielęgnacji zniszczonych i łamliwych paznokci. Wzmacnia je i regeneruje. Zabezpiecza przed złamaniem z powodu mechanicznych uszkodzeń. Kupując czysty, nierafinowany olej z modraku abisyńskiego, możemy wdrożyć prostą kurację dla paznokci, polegającą na wcieraniu oleju w skórki i płytkę paznokci. Nie tylko zadba o paznokcie, ale również zmiękczy i natłuści skórki, które po zastosowaniu staną się miękkie, gładkie i łatwe do usunięcia.
Gdzie można kupić olej abisyński?
Obecnie na rynku wiele sklepów internetowych, drogerii i aptek oferuje nierafinowany olej abisyński. Cena tego odmładzającego eliksiru waha się od 10 do 60 złotych w zależności od pojemności.
Jeżeli fascynuje cię świat naturalnych składników kosmetycznych, jesteś miłośniczką olejów roślinnych, które można wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji, mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy bohater z dalekiej Abisynii stanie się dla ciebie produktem, który warto sprawdzić w codziennej trosce o skórę i włosy.
Polecane produkty: